30 lat Sondy

Loster - Thursday, 16 August 2007, 21:58

Za niecały miesiąc minie 30-lecie chyba najbardziej znanego programu popularnonaukowego w Polsce. Sonda - bo tak brzmiała nazwa programu, prowadzona była przez tragicznie zmarłych panów Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka. Nakręcono ponad 560 odcinków tego bardzo popularnego programu. Ci z Was, którzy pamiętają Sondę oraz Ci, którzy są zbyt młodzi aby pamiętać, dzięki materiałowi umieszczonemu na znanym serwisie YouTube mogą zapoznać się z odcinkiem Sondy poświęconemu płytom CD. Proszę zwrócić uwagę, że prezentowany poniżej program został nagrany w 1984 roku, czyli 23 lata temu.


Część 1/3, Część 2/3, Część 3/3.

Tagi:

Komentarze (0)
  1. Ricki pisze:

    Pamiêtam ten program, by³ bardzo ciekawy dla mnie pomimo tego, ¿e by³em wtedy w przedszkolu. Szkoda tych Panów, ¿e zginêli tragicznie w wypadku samochodowym.

  2. michobo pisze:

    Jak widzê teraz te NÊDZNE WYPOCINY w TVN poswiecone nowinkom technologicznym, prowadzone przez wypindaczone lafiryndy NIE MAJ¡CE ZIEONEGO pijecia o technologii – rzygaæ mi siê chce…. Tak± SONDÊ mozna ogl±daæ bez konca. Kunszt dziennikarski obu prowadz±cych, formu³a programu, WIEDZA autorów, NAJWY¯SZA KLASA felietonów filmowych w tym ZNAKOMITE komentarze…. Na 10 punktów- pe³na, zas³u¿ona DZIESI¡TKA
    Mam ponad 160 zarchiwizowanych odcinków SONDY… Bardzo czêsto do nich wracam. Tematy tam poruszane s± wcia¿ bardzo aktualne…
    Co ciekawe – w telewizji z tamtych lat- wiêcej by³o równie znakomitych programó autorskich (tak¿e popularnonaukowych np KWANT, SPEKTRUM)
    A dzi¶ ? Dzi¶ numerem jeden jest SZYMON MAJEWSKI SHOW czyli wyja³awiacz mózgów numer jeden…. DNO ! Tak jak ca³e TVN

  3. Voytek pisze:

    Pamiêtam SONDÊ….to by³y czasy. KWANT te¿ by³ ciekawy, a co powiecie na PI i SIGMA 😉

  4. mdfire pisze:

    SONDA to zdecydowanie jeden z ulubionych programów mojego dzieciñstwa. Niesamowite, jak wiele z teorii i nowinek technicznych, które panowie Kurek i Kamiñski przedstawiali ponad 20 lat temu dzisiaj funkcjonuje w ¿yciu codziennym.
    Wielka szkoda, ¿e wspania³± seriê przerwa³a ich przedwczesna ¶mieræ, oraz ¿e do dnia dzisiejszego nie doczekali¶my siê prawdziwego nastêpcy tego kultowego programu. Có¿, pozostaje nam tylko Internet 😉

  5. Berion pisze:

    Z lat dzieciñstwa pamiêtam jedynie KWANT. Sonda? To mój pierwszy z ni± kontakt i przyznam, ¿e dobrze siê to ogl±da. Szkoda, ¿e teraz nie ma w polskiej TV podobnych programów.

  6. patchu pisze:

    wiadomo czasy sie zmieniaja ale nie zapomnijmy ze procz tych "ugobich" stacji jak TVN czy polsat mamy jeszcze Discavery, sience, civilisation.
    wtedy dostep do takich informacji mieli nieliczni stad to ogromne zainteresowanie i ogladalnosc naukowych prograow, dzis kazdy moze o nowosciach sam poczytac w jakimkolwiek srodku przekazu
    chociaz by cdrInfo gdzie jestesmy bombardowani informacjami w neewsach 🙂

  7. michobo pisze:

    Tyle tylko ze Discovery jest wtórne, bezosobowe, non stop powtórki a wszystkie programy s± produkowane wg jednego schematu. Rzadko który cykl potrafi mnie zaciekawiæ – z wyj±tkiem CONNECTIONS i programów podró¿niczych… Je¶li chodzi o programy "newsowe" – kiedys Discovery produkowa³ bardzo dobry program o nazwie BEYOND2000… Ale nawet on wg mnie nie wytrzymywa³ konkurencji z Sond±. By³a to po prostu powierzchowna wyliczanka nowinek technologicznych
    Poka¿ mi dzisiaj program który mówi±c o mikroprocesorach pokazuje wywiad z ich twórc±, pozwala zwiedziæ ich fabrykê a do tego opisuje ich budowê i szeroko omawia pole zastosowañ… Oczywiscie – temat mikroprocesorów moze wydawaæ siê w dzisiejszych czasach mocno wyeksploatowany – ale Kurek z Kaminskim bardzo dog³êbnie rozprawiali na ten temat cwierc wieku temu gdy mikroprocesor by³ w 1 na kilka tysiecy mieszkañ …. To tylko przyk³ad. Jeden z tylu ile odcinków zrealizowano

  8. zbynia pisze:

    dzieki temu programowi siedze rozbieram graty sledze co sie w tehnice dzieje i potrafie obsluzyc wiekszosc sprzetu i programow bez czytania instrukcji w tydzien – bardziej skomplikowane w dwa tygodnie ale perfekt – nie chwalac sie…..
    dzieki temu tez zagladam do kazdego sprzetu wewnatrz – takie zboczenie – ale bedac gnojem nie opuscilem zadnego odcinka………
    dwoch swietnych prowadzacych potrafiacych zainteresowac tematem -pokoj ich duszom – a do tego jeden z najlepszych polskich programow o takiej tematyce jaki powstal……
    drugim bylo labolatorium….

    teraz to syf kila i moglila jak to mowia…papka dla spedalonych gowniarzy w stylu mtv wkreca czy poznaj moja mame….
    nie dziwne ze mlode pokolenie jest coraz glupsze………..

    zgadzam sie michobo – kiedys jeszcze jak byl szalony program 80 dni dookola swiata czy cos takiego gdzie walili z satelity to rzadzil tam beyond…..teraz panie google i szukaj se sam….
    niestety nawet portale technologoczne sa na dosc niskim poziomie – typu powstal nowy gowniany programik albo nowy model nagrywarki……….nie pije tu do cdrinfo bo w tym portalu i tak jest za duzo(choc ostatnio za malo o nagrywarkach a szczegolnie testowo) ogolnej techniki jak na portal stricte nagrywarkowy
    ale za to jest wiecej niz gdzies indziej – chip zdycha pod tym wzgledem – coraz gorzej z nim…enter padl…toms lezy i kwiczy…benchmark daje rade..purepc jeszcze jakos tez…za to na idg sporo ale tez smietnik nieco…..
    no ale cale szczescie jest tych kilka(w tym cdr) na ktorych mozna cos znalezc……

  9. zbynia pisze:

    a mam takie pytanko

    w czesci 3 jest muzyczka okolo 3 minut(na produkcji cd) – czy ktos wie co to takiego i skad mozna to wziasc??zawsze sie jaralem i nigdy nie trafilem…..

  10. januszp pisze:

    Ta muzyka w tle to Equinoxe Part 4 (Jean Michael Jarre) z p³yty Equinoxe. Oprócz tego pojawia siê w Sondzie ¶cie¿ka z p³yty Oxygene tego samego wykonawcy.

  11. michobo pisze:

    Zapomnia³em o Laboratorium – rzeczywiscie. To by³ tak¿e znakomity program o szerokim aspekcie poznawczym . S±dzê – ¿e autor tego programu (o ile pamietam – Wiktor Niedzicki)trochê "¶ci±gn±³" z SONDY ale komu jak komu- jemu siê to uda³o zrobiæ DOBRZE….Poza tym- o ile pamietam, Laboratorium wesz³o na antenê ju¿ po tragicznej ¶mierci Kurka i Kaminskiego – wiêc je¶li nawet autor wzorowa³ siê na Sondzie- wg mnie jest podwójnie usprawiedliwiony (1 – w TV powsta³a potê¿na luka po SONDZIE 2 – facet robi³ swój program m±drze) ….

    Jesli chodzi o SONDE – w programach tych zawsze by³o miejsce na dobry wyszukany humor, interesuj±c± polemikê ale i na ..muzykê. Oprócz Jarre’a, wykorzystano tam równie¿ miêdzy innymi videoclip Eurythmics a nawet ¶cie¿kê dz¼wiêkow± …Modern Talking 😉

  12. zbynia pisze:

    dzieki janusz……

    polecam odcinek 3D na youtube….troszke powrotu do szalonych pamieci ferrytowych heheheh
    wyobrazcie to sobie teraz w domach:))) – uwaga zmieniam ramke:D

  13. dzesio pisze:

    SONDA byla dla mnie najwazniejszym programem. ona uksztaltowala moj mlody wtedy umysl. dzisiaj bylbym innym czlowiekiem i zajmowal sie innymi rzeczami gdyby nie SONDA. wlasciwie po trosze jej zawdzieczam kim jestem dzisiaj i jestem z tego powodu bardzo wdzieczny panom Kurkowi i Kaminskiemu. zaluje ze dzisiaj nie ma takich naprawde ciekawych programow popularno-naukowych ktore moglibysmy puszczac naszym dzieciom. rosnie takie pokolenie hamburgerow i pokemonow.

  14. Poke pisze:

    Wychowalem sie na tym programie. Do dzis pamietam niektore urywki, szczegolnie jak Kurek "zdenerwowal sie" na Kaminskiego (albo na odwrot, zawsze myle nazwiska) w sprawie metodologi badan. 😉 I widac bylo ze oni nie udaja – dzis wszyscy sie usmiechaja w TV, sa samozadowloleni i opowiadaja z emfaza o problemach zagadnien na poziomie 2+2=4.

  15. pietro_asp pisze:

    Jak tak sie spojrzec do tylu (nawiasem mowiac do czasow kiedy jeszcze mnie na swiecie nie bylo), to pelno bylo programow na poziomie i prezetujacych prawdziwe nowinki techniczne. Dzis niestety takich programow nie ma, a tyle sie mowi o "misji" telewizji publicznej, szkoda tylko, ze zamiast zatrudnic paru naukowcow i zrobic ciekawy program (co by az tyle pewnie nie kostowalo), to kupuje sie za ciezkie pieniadze jakies telenowele (niezmiernie ksztalcace spoleczenstwo), jeszcze w dodatku produkcji niepolskiej. Sporo osob mowi, ze to dlatego iz takie programy nie maja ogladalnosci, tylko dziwie sie, ze gdy pojawia sie taki temat od razu jest pelno zainteresowanych osob. Pozatym trudno zeby programy takie mialy ogladalnosc, skoro jak juz sa to czas ich emisji to pn-pt 10-12 albo 2-4 w nocy 🙁 Poprostu dziwi mnie takie podejscie, bo o ile w polsacie czy tvn to zrozumiale, to tvp nie rozumiem i niech za przyklad posluzy BBC, bo jak widac jednak mozna.

  16. Alx pisze:

    Moja przygoda z SOND¡ by³a podobna jak u wcze¶niej wypowiadaj±cych sie, te¿ ukszta³towa³a moje zainteresowania techniczne na resztê ¿ycia. Szkoda, ¿e we wspó³czesnym ¶wiecie nie ma ju¿ miejsca na takie programy. Có¿… teraz rz±dzi wy³±cznie komercja.
    —–
    Jako ciekawostkê przytoczê odcinek w którym w warunkach studyjnych, panowie wyprodukowali SZK£O METALICZNE. Polega³o to na stopieniu szklanego rdzenia, owiniêtego metalowym drutem, przez który p³yn±³ pr±d rozgrzewaj±c ca³o¶æ. W momencie stopienia p³ynna masa szk³a i metalu sp³ynê³a na wiruj±cy pod spodem metalowy kr±¿ek (wielko¶ci sporego kamienia szlifierskiego), który spowodowa³ jakby rozci±gniêcie tej kropli w kilkumetrow± ta¶mê, grubo¶ci kartki papieru. Proces natychmiastowego studzenia spowodowa³ utrwalenie siê stopu szk³a z metalem.
    Szk³o metaliczne odznacza³o siê wrêcz niewiarygodnymi w³a¶ciwo¶ciami, a przede wszystkim niezwyk³± odporno¶ci± na ¶cieranie. Jako przyk³ady zastosowañ, panowie Kamiñski i Kurek podawali np. produkcjê wszelkiego typu ostrzy, które by siê nie têpi³y, np. jedn± ¿yletk± mo¿na by siê by³o goliæ CA£E ¯YCIE !
    Ja mia³em wtedy ~14 lat i pomy¶la³em sobie, ¿e w³a¶nie tak± ¿yletkê sobie nied³ugo kupiê …teraz mam ponad 2x tyle, a na ¿yletkê ze szk³a metalicznego sie nie doczeka³em i wiem ju¿, ¿e nie doczekam…
    Podobnie by³o z SOND¡, nawet gdyby nie tragiczna ¶mieræ prowadz±cych, ten program dzi¶ nadawany by³by o 2 w nocy. Takie czasy, rz±dzi wy³±cznie komercja.
    PS Ciekawe jakby panowie z Gillette, uzasadnili "nieop³acalno¶æ" produkcji niezniszczalnych ¿yletek 🙂

  17. krist1 pisze:

    Ja tylko dodam ze oprócz sondy moim ulubionym programem by³o "KINO OKO" 😉

  18. klosz007 pisze:

    Mam 34 lata, czasy SONDY kojarz± mi siê z podstawówk±. Program, jak pamiêtam nadawany w czwartki o 18:00 by³ moim "oknem na ¶wiat". By³ tym na co czeka³em ca³y tydzieñ i z czego mog³em siê dowiedzieæ co siê dzieje na ¶wiecie w zakresie nauki i techniki (Kurek i Kamiñski wspó³pracowali z zachodnimi telewizjami które udostêpnia³y im informacje i materia³y filmowe takie jak te z odcinka o CD).

    Dzieñ w którym obaj redaktorzy zginêli w wypadku samochodowym by³ jednym ze smutniejszych jakie pamiêtam do tej pory.

    Co do tego konkretnego odcinka – fajnie siê to teraz ogl±da. Wtedy zastanawiali siê czy to siê przyjmie czy nie. LaserDisc o którym mówi± na pocz±tku w ogóle siê nie przyj±³ (nie wypar³ VHS), p³yta CD za¶ tak i dorobi³a siê nawet mo¿liwo¶ci nagrywania (na której brak narzekali w programie). Dziêki temu mamy teraz CDRinfo.pl 🙂

    Za¶ TV cyfrowa – wtedy nie mieli na my¶li ani DVB-T ani HD lecz cyfrow± obróbkê analogowego sygna³u TV. To te¿ siê jak najbardziej rozpowszechni³o – bez niej nie by³oby np. telewizorów 100Hz z deinterlacingiem, motion compensation, filtrami grzebieniowymi itp.

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.