Firma Sharp zaprezentowała prototypowy model TV LCD odbierającego sygnał dzięki szybkiemu połączeniu bezprzewodowemu.
Urządzenie można powiesić na ścianie. Ma tylko 2cm grubości. Do jego produkcji wykorzystano 52” panel z japońskiej fabryki Sharp Kameyama – jednej z najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie.
Urządzenie posiada kontrast 100 000:1. Daje możliwość uzyskania aż o 50% więcej kolorów niż jest zapewnianych przez sygnał NTSC. Czas reakcji matrycy wynosi 4ms. Konsumpcja energii została zredukowana o połowę w stosunku do dotychczasowych osiągnięć firmy – TV w ciągu roku skonsumuje tylko 140kWh.
Zaprezentowany wczoraj prototyp waży 25kg. Urządzenie ma wbudowany sterownik ekranu, ale nie posiada tunera TV. Obraz dostarczany jest z transmitera z tunerem zapewniającego transfer kilkudziesięciu megabajtów na sekundę na odległość do 30cm.Oba urządzenia muszą się widzieć – postawienie przeszkody pomiędzy nimi powoduje zerwanie transmisji.
Na razie Sharp nie przedstawił planów wprowadzenia urządzenia na rynek. Być może część technologii zaprezentowanych w nowym urządzeniu znajdzie się w innych produktach firmy. Prototyp mogło oglądać grono dziennikarzy w Tokio na tydzień przed oficjalną prezentacją na IFA w Berlinie.
Pomys³ z transmisj± jest fajny. Tylko te 30cm…. Sporo za ma³o.
Imho min. to 2-3metry. Inaczej na ¶cianie mi¶ka siê nie powiesi – a przynajmniej nie tak wysoko jakbym chcia³ (konkretnie mam na my¶li jakie¶ 60cm od poziomu mebla)
Szkoda tylko, ¿e musieli dodaæ nieco marketingowego glêdzenia.
– 50% wiêcej kolorów ni¿ przewiduje NTSC. Czyli jak? Zgaduje?
– 140kWh/y. Ok, ale przy jakim wykorzystaniu w ci±gu doby? 24h non stop? Nie s±dzê….
30cm, hehe powiedzmy, ¿e to trochê za ma³o i do tego musz± siê widzieæ… to czemu od razu nie po³±czyli tego tunera 30 cm przewodem – na jedno by wysz³o 😉
Co do tych 140kWh/rok – zwykle licz± dla 4 dziennie (choæ nigdy nie wiadomo). To by dawa³o pobór ok 100W co jest chyba niez³ym wynikiem dla 52 cali (zwyk³e LCD maj± co¶ ok 300W), ale pod¶wietlenie to ma pewnie LEDowe wiêc nic dziwnego.
Seth: Zwykle pobór energii podawany jest w czasie 1-godzinnej pracy. Zreszt± u¿ycie jednostki kWh (Kilowatogodzina) o tym ¶wiadczy.
Je¶li by³aby to 1 godzina dziennie to ka¿da 52 calowa plazma przebija³aby go swoj± energooszczêdno¶ci± 😉
Tak¿e reasumuj±c – jak to zwykle przy takich zapowiedziach – wiemy, ¿e nic nie wiemy.
@Banditos
Nie w tym rzecz.
By rozwi±zañ równanie którego wynikiem jest 140kWh brakuje jednej danej 🙂 Mamy dwie niewiadome. Nie znaj±c jednej z nich mo¿emy sobie gdybaæ do koñca ¶wiata. 🙂
@Banditos
kWh to jest jednostka ilo¶ci pobranej energi
1kWh zu¿yje 100W zarówka w 10h lub 1kW grzejnik w godzinê