Telewizory plazmowe i LCD, jak wynika z ostatnich badań podsumowujących ich wieloletnią już obecność na rynku, są bardziej niezawodne niż tradycyjne telewizory kineskopowe.
Przeciętnie tylko 3% "płaskich" telewizorów ulega uszkodzeniu w pierwszych latach użytkowania, przy czym za większość napraw koniecznych do usunięcia usterek użytkownik nie płaci, dzięki gwarancjom. Napraw natomiast wymaga średnio 18% telewizorów kineskopowych - jest to sześciokrotnie wyższy wskaźnik awaryjności.
Jeśli już urządzenie LCD potrzebuje naprawy poza gwarancją, jej średni koszt wynosi 264$, za naprawę telewizora kineskopowego trzeba zapłacić przeciętnie 300$. Tu akurat plazmy wychodzą najdrożej - przeciętny koszt usunięcia usterki wynisi tu niemal 400$.
Zgodnie z raportem, w którym zawarte są te dane, nie opłaca się wykupować drogich, przedłużonych gwarancji, ponieważ - statystycznie - jest to nieopłacalne.
no i bardzo dobrze.
Plazmy jednak b±d¼ co b±d¼ ju¿ odchodz± w niebyt, nie te rozdzielczo¶ci, trwa³o¶æ co LCD. Zreszt± czas poka¿e.
@Biken
Ty chyba caly czas spisz
@Biken
Plazmy mo¿e maj± ni¿sze rozdzielczo¶ci od LCD z racji wiêkszego piksela, ale popyt na wiêksze TV ci±gle ro¶nie. Poza tym dostêpne s± ju¿ plazmy full HD o wielko¶æi ekranu <40 cali, co przy zaletach plazmy jest lepsz± alternatyw± od wielu LCDków. Plazma posiada jednak lepsze odwzorowanie kolorów, kontrast. Co do ¿ywotno¶ci… nowe modele (podobno) maj± porównywaln± z LCD. Wad± pozostaje trochê wiêksze zu¿ycie energii, ale jest ono zmienne zale¿nie od jasno¶ci wy¶wietlanego obrazu, wiêc nie mo¿na bezpo¶rednio porównywaæ tego parametru w stosunku do telewizorów LCD, których pobór mocy jest w miarê sta³y.
Tak wygl±da syyuacja obecnie, ale mimo wszystko tak jak Biken uwa¿am, ¿e plazma przegra z LCD. Zawsze bêdzie dro¿sza w produkcji i eksploatacji, a wraz z pojawieniem siê pod¶wietlenia LED i ci±g³ym usprawnianiem technologi ciek³okrystalicznej plazma straci ca³kowicie konkurencyjno¶æ.
Nale¿y jednak pamietaæ, ¿e uczestnicy specjalnych testów, w których prezentowano im ten sam materia³ na telewizorach plazmowych i LCD, uznawali jako lepsz± jako¶æ obrazu z plazmy! (Statystycznie czê¶ciej pada³a taka odpowied¼). I to niezale¿nie od tego, czy przed dokonaniem testu sklaniali siê ku plazmie, czy LCD.