(CES) Innowacyjna ochrona danych ST Electronics

Jarson - Wednesday, 09 January 2008, 22:34

Firma ST Electronics pokazała na targach CES interesującą obudowę USB do dysków twardych - DigiSAFE DiskCrypt Mobile DCM200 Jej celem jest ochrona danych zgromadzonych na dysku przed nieuprawnionym odczytem. Producent w tym celu zastosował metodę, którą nazwał "2-Factor prottection".







Obudowa zawiera w sobie chip, który "w locie" szyfruje i deszyfruje dane zapisywane na dysk i z niego odczytywane. Aby uzyskać dostęp do danych należy spełnić dwa warunki: umieścić w urządzeniu specjalną kartę i wpisać kod PIN. Posiadanie tylko karty, lub tylko kodu nie wystarczy, aby posiąść zawarte na dysku informacje.
Ponieważ za szyfrowanie danych jest odpowiedzialna obudowa, urządzenie jest całkowicie niezależne od systemu operacyjnego, korzystanie z niego nie wymaga również instalacji żadnego oprogramowania na komputerze, na którym ma być używane.
Z używaniem obudowy wiąże się pewne ryzyko - w razie jej uszkodzenia, zapomnienia PIN-u lub utraty karty dane zostaną bezpowrotnie utracone. Ryzyko to jest większe niż w przypadku używania oprogramowania szyfrującego (gdzie istnieje tylko jeden czynnik prowadzący do utraty danych - zapomnienie hasła). Rozwiązanie takie niesie jednak ze sobą niewątpliwe korzyści - skuteczniejszą ochrone danych, brak konieczności instalacji oprogramowania szyfrującego na każdym komputerze na którym zechce się podłączyć dysk, czy odciążenie CPU przez chip odpowiedzialny za szyfrowanie informacji.
Sprzedaż urządzenia rozpocznie się w marcu, jego cena detaliczna ma wynosić ok. 1000$

Tagi:

Komentarze (0)
  1. marek_haj pisze:

    w morde co za cena zaporowa. Dysk z obudowa pewnie kosztuje ze 150 USD, dodatkowa elektronika z 50 USD (lacznie z chipem i karta bo to przeciez wynalazki nowe nie sa) … pozostale 800 USD to pewnie zysk za WYNALAZEK stulecia …

  2. piotrcz pisze:

    Pozostaje jeszcze pewnie op³ata licencyjna za u¿yt± metodê szyfrowania, ale to pewnie te¿ grosze na sztuce.

  3. wredniak pisze:

    nie bêd± ludzie kupowaæ, bêd± narzekaæ ¿e drogo, to inna firma zauwa¿y to i pomy¶li "ja mogê zrobiæ podobn± obudowê za po³owê ceny"… i w koñcu jak 3 czy 4 firma tak pomy¶li cena zejdzie do akceptowalnej. Ale trzeba pamiêtaæ ¿e nie jest to obudowa dla "wszystkich"- "wszyscy" nie potrzebuj± tego typu szyfrowania i bezpieczeñstwa, dlatego taka cena jest.

    elektronika za 50$ – nie mam pojêcia ile kosztuje chip szyfruj±cy/deszyfruj±cy powiedzmy AES256 na poziomie 70MB/s – 100MB/s

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.