Parę słów o DisplayPort

Jarson - Saturday, 12 January 2008, 21:30

W związku z pojawieniem się niedawno na rynku monitora Dell wyposażonego w DisplayPort oraz zapowiedziami Samsunga o zamiarze wprowadzenia do sprzedaży swoich własnych produktów z tym interfejsem, warto zdefiniować bliżej, czym jest ten nowy standard, który ma szansę już niedługo zagościć w naszych domach wraz z nowymi generacjami kart ATI i NVIDII (opartych na silnikach RV670 oraz G92) a także nowymi wyświetlaczami, które coraz częściej będą oferowały obsługę tego rozwiązania.







Display Port jest najnowszym interfejsem służącym do przesyłania cyfrowego sygnału wideo pomiędzy komputerem a monitorem lub między komputerem a systemem kina domowego. Ma zastąpić wysłużony standard DVI oraz interfejs HDMI, który, chociaż dość niedawno pojawił się na rynku, nie zyskał takiej popularności, jakiej się po nim spodziewano.
Nowy standard zapewnia transfer danych z maksymalną prędkością 10,8Gb/s, dzięki czterem liniom o maksymalnej prędkości 2,7Gb/s każda. Dodatkowo dostępna jest linia directional auxiliary channel (AUX) o prędkości 1Mb/s, mająca za zadanie przesyłać dodatkowe dane (zarządzające strumieniem informacji).
W porównaniu do prędkości interfejsu, bitrate sygnału HD o rozdzielczości 2560 × 1600@70Hz i 30-bitowej głębi kolorów wynosi 7,4Gb/s, natomiast sygnału FullHD - 1920x1080@60Hz i 36-bitowej głębi kolorów - 4,5Gb/s. Z uwagi na spadek jakości sygnału wraz ze wzrostem odległości DisplayPort będzie umożliwiał przesyłanie sygnału o rozdzielczości 2560x1600 z użyciem kabli o długości nieprzekraczającej 3 metrów, natomiast sygnał FullHD będzie można przesyłać na odległość maksymalnie 15 metrów.
Sygnał wideo przesyłany przez DisplayPort nie jest zgodny z DVI ani HDMI. Jest on chroniony metodą DRM, a opcjonalnie także opracowaną przez AMD metodą DPCP (DisplayPort Content Protection - ochrona zawartości DisplayPort), która polega na szyfrowaniu danych za pomocą 128-bitowego algorytmu AES. Specyfikacja portu w wersji 1.1 wprowadza także ochronę HDCP, znaną z HDMI.
Najnowsza wersja specyfikacji wprowadza dodatkowo jeszcze jedno udogodnienie - umożliwia użycie kabli światłowodowych, zamiast tradycyjnych miedzianych. Dzięki temu właściwie rozwiązany zostaje problem ograniczenia długości kabla - technologia optyczna wolna jest od problemu spadku jakości sygnału wraz ze wzrostem odległości. Dzięki temu będzie można na przykład przeprowadzić prezentację multimedialną podczas konferencji odbywającej się w sali wykładowej, w której projektor umieszczony jest w znacznej odległości od katedry itp.
Interfejs i jego specyfikacja zostały opracowane przez organizację VESA (Video Electronics Standards Association), która jest międzynarodową organizacją o charakterze non-profit, zajmującą się wdrażaniem nowych standardów przesyłania sygnału wideo. Konsorcjum to składa się z ponad 165 członków, wśród których znajdują się takie korporacje, jak AMD, Dell, Eizo, Foxconn, HP, Hitachi, IBM, Intel, LG Electronics i LG.Philips LCD, NEC, NVIDIA, Toshiba i wiele innych.
Ze wzgledu na charakter organizacji, VESA tworzy otwarte standardy, które mogą być używane przez wszystkich zainteresowanych producentów bez konieczności wnoszenia jakichkolwiek opłat licencyjnych na rzecz organizacji.
Interfejs DisplayPort został przez organizację zatwierdzony w maju 2006 roku, natomiast najnowsza wersja jego specyfikacji, 1.1 - 2 kwietnia 2007 roku.

Tagi:

Komentarze (0)
  1. Banditos pisze:

    Jeszcze tak na dobre HDMI siê nie rozpêdzi³o, a tu ju¿ wielkimi krokami zbli¿a siê jego kres. Dziwnie szybko siê to wszystko zmienia, wrêcz za szybko.

  2. mieciu76 pisze:

    Jak zwykle posz³o o kasê. DVI te¿ chyba by³ darmowy? Wiêc mo¿na mieæ nadziejê, ¿ê DisplayPort zadomowi siê na d³u¿ej (ni¿ HDMI).

  3. Hiroshima pisze:

    To¿ to rewolucja!

  4. kulmegil pisze:

    Jak mogli¶my ¿yæ bez tych wszystkich Content Protectionów wcze¶niej? Czuje siê taki prostacki z moim DVI 😛

    A ten Displej Port mi tam gniazdko SATA przypomina 😛

  5. Tipros pisze:

    Nie ma wiêkszej mo¿liwo¶ci, ¿eby ten standard zbyt szybko zast±pi³ HDMI.

  6. Biken pisze:

    Takie po³±czenie USB 3.0 z SATA (wygl±d). Dziêki za opisanie technologii choæ na razie to HDMI czy DVI nie zagrozi.

  7. piotrcz pisze:

    To teraz karty graficzne bêd± wystêpowa³y w 20 wersjach, ¿eby klient móg³ wybraæ, które z³±cza s± mu potrzebne. Bardziej wypasione bêd± zajmowa³y 3 ¶ledzie (zamiast obecnych 2) ¿eby te wszystkie wynalazki z³±czowe pomie¶ciæ.

  8. DeadPL pisze:

    zupe³nie nie czujê potrzeby posiadania wyj¶cia w karcie graficznej które dodatkowo wysy³a audio… od tego mam k.muzyczn± :P. A kino domowe… to jeszcze bym TV musia³ kupiæ ? … paranoja jaka¶ … DVI starcza jak na razie w zupe³no¶ci.

  9. Tipros pisze:

    Nie wiem te¿ na czym maj± polegac problemy z popularno¶ci± HDMI – wszystkie przyzwoite TV, Amplitunery i DVD maja teraz HDMI …

  10. zbynia pisze:

    przegrzebalem parametry tego display port – i nie wnosi on nic nowego w stosunku do hdmi
    w dodatku jest zupelnie nie kompatybilny….

    jaki sens wymyslania nowego zlacza?tylko problem bedzie ze sprzetem

  11. tjanusz pisze:

    Jak nadal bêd± wyg³upiaæ siê z drm to raczej ten typ po³±czenia nie zdobêdzie popularno¶ci.

  12. tjanusz pisze:

    Jak nadal bêd± wyg³upiaæ siê z drm to raczej ten typ po³±czenia nie zdobêdzie popularno¶ci.

  13. zbynia pisze:

    bo nie zalapali jednego – to co czlowiek widzi i slyszy jest w stanie skopiowac bez najmniejszego problemu(wczesniej czy pozniej) i tu zadne drm nie pomoze

    chcieli temu zapobiec wydajac viste i co?tylko system okazal sie kompletnie do kitu a wszystko w nim i tak da sie odpalic i obejsc……..

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.