Największy producent dysków twardych na świecie opublikował swoje spekulacje na temat poziomu sprzedaży i wartości rynku HDD w segmentach urządzeń o formacie 2,5 i 3,5" w następnych latach. Wynika z nich, że w 2011 roku dyski do notebooków będą sprzedawały się lepiej i przyniosą wyższe dochody, niż wersje przeznaczone do komputerów PC.
Przez ostatnie parę lat toczyła się cicha walka o rynek pomiędzy dwoma rodzajami dysków. Postęp technologiczny pozwalał na produkcję szybszych i bardziej pojemnych urządzeń w mniejszych obudowach, a wytwarzanie tych części stawało się i staje coraz tańsze w czasie trwania tego procesu.
Jednocześnie z rozwojem techniki powszechna stała się tendencja odbiorców do kupowania urządzeń mieszczących się "w dłoni", które można zabrać tam, dokąd się chce, a jednocześnie mających parametry podobne do swoich tradycyjnych odpowiedników. Z tego powodu można przewidywać stopniowe zmniejszanie zainteresowania 3,5" HDD na rzecz produktów mobilnych.
Ostatnie badania Seagata pokazały, czego przemysł storage spodziewa się w najbliższej przyszłości. Według danych tego producenta ilość dysków twardych do komputerów klasy PC sprzedanych w 2007 roku była o 20% większa, niż w roku 2000 (150 do 120 milionów urządzeń). W tym samym czasie wzrost sprzedaży 2,5" modeli wyniósł 400%. - z 25 do prawie 100mln egzemplarzy.
Zdaniem Samsunga, chociaż wzrost sprzedaży dysków do notebooków nie będzie już w kolejnych latach tak gwałtowny, to jednak można spodziewać się podwojenia obrotów do 2011 roku - tradycyjne dyski zaś odnotują w tym czasie jedynie minimalny wzrost sprzedaży.
Wraz ze zmianą proporcji na rynku HDD Seagate opracował spektakularną "mapę drogową", która pokazuje, jaki będzie procentowy udział s sprzedaży dysków w danym kwartale modeli o konkretnej pojemności - opracowanie zostało wykonane do roku 2011:
Seagate rozpocznie, jak widać, sprzedaż 500GB 2,5" dysków swojej produkcji w drugim kwartale 2008 roku, wersje 750GB/1TB są w planach wypuszczenia na rynek pod koniec 2010 i początku 2011 roku. Pod koniec tego okresu najpopularniejsze w sprzedaży będą urządzenia o pojemności od 250 do 600GB
Obecnie najnowsza linia produktów Seagata - Momentus 5400.4 - osiąga pojemności do 250GB (z czym korporacja się trochę spóźniła, jako, że nowy model wyprzedziły już dyski innych producentów, które osiągają pojemność 250 a nawet 320GB). Nie przeszkodziło to jednak firmie osiągnąć drugi co do wielkości poziom przychodów ze sprzedaży dysków twardych w poprzednim roku.
Przepaść między pojemnościami osiąganymi przez dyski 2,5 oraz 3,5" ostatnimi czasy znacznie się zawężyła, wraz z nowymi odkryciami w nanotechnologii i zwiększaniem gęstości upakowania danych na talerzach. Tak długo jednak, jak długo będą rozwijały się HDD, ich wersje do komputerów PC zawsze będą wyższe, niż modele do notebooków. Z upływem czasu nie będą one jednak mogły sprostać żądaniom użytkowników, którzy będą oczekiwać urządzeń mobilnych oraz ultra-mobilnych.
Ciekawe jak wp³yn± na ten segment rynku dyski flash ?
@rahl – o ile koszty produkcji, a wiêc i ceny koñcowe dysków flash spadn± do akceptowalnego poziomu, maj± szansê pomieszaæ trochê w tym segmencie rynku 😉
A mapa drogowa robi wra¿enie 😀
Nie tylko do notebooków takie dyski siê nadaj± lepiej ni¿ 3.5" Dobrym przyk³adem jest choæby centrum domowej rozrywki czy domowy serwer. Mniejsze, cichsze a wydajno¶æ wystarczaj±ca. Ja w³a¶nie tak zrobi³em. Komputer prawie pasywny (lekki przewiew du¿ym wentylem).
nie no takich bzdur po seagate sie nie spodziewalem……
piotrze niestety nie masz racji – 3.5" sa ciche i bardzo szybkie a do tego strasznie pojemne
wielkosc tu nie ma wplywu skoro plyty sa formatu atx czy mini atx…..
tym bardziej nie nadaja sie nawet na domowy serwer
moze dla ciebie wydajnosc wystarczy……jak dla mnie to one sa jeszcze za wolne – pracuja jak nalezy dopiero w raid 0 (3.5 nie 2.5)
ps. oczywiscie mowimy o klasycznych dyskach nie mieszajac w to nowych wynalazkow
@zbynia
A jakiej wydajno¶ci oczekujesz po domowym serwerze? Takiej ¿eby Ci np DivX w 10 sekund po sieci przechodzi³? Czy mo¿e w minutê?
Je¶li za¶ chodzi o komputery MediaCenter to wydajno¶æ obecnych HDD (3.5") spokojnie i bez RAID wystarcza. Do odtwarzania DivX/MP3/CDA/DVD (z obrazów) tradycyjne dyski (nawet 5400 z ma³ym cache) s± wystarczaj±ce.
a i owszem – ale divix mnie nie obchodzi czy mp3……interesuje mnie 1080p i wave
i niestety czasem przerzucam spore ilosci danych i nie moge sobie pozwolic by to trwalo godzine…….
FullHD ma bitrate znacznie ni¿sze ni¿ transfery 2,5" dysków… Zgadzam siê natomiast, ¿e prêdko¶æ HDD jest bardzo wa¿na przy kopiowaniu du¿ych ilo¶ci danych, ale to te¿ tylko wówczas, gdy kopiujemy z dysku na dysk, a poza tym niewielu jest u¿ytkowników, którzy kopiuj± czêsto partycje po parêdziesi±t gigabajtów… Wiêkszo¶ci spokojnie wystarcza transfer du¿o ni¿szy ni¿ ten z HDD, nawet 2,5".
no mnie sie zdaza az za czesto 🙂
ale jestem za miniaturyzacja – szkoda tylko ze btx lezy a itx jest malo popularny i nie wydajny
jak patrze na nowe skrzynki o glebokosci 50 cm to mnie krew zalewa……
"ps. oczywiscie mowimy o klasycznych dyskach nie mieszajac w to nowych wynalazkow"
Mówi±c o klasycznych dyskach chodzi bardziej o tych, którym zale¿y na du¿ej pojemno¶ci za ma³± cenê 🙂
Za trzy lata dla bardziej wymagaj±cych powinna byæ ju¿ wystarczaj±ca oferta dysków SSD, które zazwyczaj maj± format 2,5", lub mniej – bêd± pewnie niewiele dro¿sze, ale du¿o szybsze, tylko pojemno¶æ bêdzie relatywnie ni¿sza.
64 giga SSD na system powinno wystarczyc w zupelnosci – chociaz przy obecnych grach to moze byc klopot(chyba ze instalka na drugim dysku)
ale 128 giga bedzie ok – a na reszte danych szybki i bardzo pojemny zwykly hdd
tylko trzeba poczekac na nastepce visty albo jechac na xp