Dziś rano na oficjalnej konferencji prasowej prezes Toshiby, Atsutoshi Nishida ogłosił, że wraz z końcem Marca Toshiba permanentnie zakończy produkcję i dostawy odtwarzaczy HD DVD i zakończy tym samym swoją działalność na rzecz formatu.
Korporacja w dalszym ciągu będzie udzielała wsparcia technicznego i świadczyła zwyczajne usługi w stosunku do osób, które posiadają sprzęt HD DVD, z pewnością jednak osoby te nie będą zbyt szczęśliwe z tego powodu, jeśli przeciwstawi się temu fakt, że raczej nie będą miały co liczyć na to, że ich urządzenia będą nadawały się do wykorzystania we właściwy im sposób - a to z tego prostego powodu, że odtwarzacze nie będą miały po prostu czego odtwarzać. Problem dotyczy około miliona użytkowników - w tym 300 tys. to posiadacze zewnętrznych napędów HD DVD do Xboxa 360, a kolejne 300 tys. właściciele napędów HD DVD do PC. Najwięcej napędów i odtwarzaczy HD DVD zostało sprzedanych w USA (600 tys.), potem w Europie (100 tys.), w Japonii sprzedano zaledwie 30 tys. urządzeń tego typu.
Nishida podkreślał, że Toshiba rezygnuje z formatu jedynie ze względu na złą koniunkturę rynkową, podkreślał, że od samego początku HD DVD przewyższało BD (a w dodatku było od niego tańsze).
Zapytany o to, prezes korporacji odrzekł, że nie ma ona jak na razie żadnych planów wejścia do obozy Blu-ray i zamierza skupić się na innych rodzajach działalności.
Moze i dobrze. Oba formaty to tylko rozwiniecie starego CD. Tylko mam nadzieje ze brak konkurencji nie zmusi nas do trwania przy Blu-ray’u przez tyle lat jak przy VHS. Pora na cos lepszego, szybszego i mniej zawodnego.
pora?co ty bredzisz czlowieku….podejrzewam ze to bedzie ostatni format plyt…potem beda albo flashe albo hologramy
czas skonczyc z mechanika
a co Ty niemyjsk masz do powiedzenia na temat zawodno¶ci Bluray? Z ciekawo¶ci pytam, jakie masz z tym do¶wiadczenia.
Ogolnie wszystko co oparte na plytkach jest zawodne, moze nie sprzet, ale nosnik jak najbardziej.
Niestety czytnik w PS3 nie jest w stanie odczytac starych, troche porysowanych plyt dvd (oryginal), Sony BDP-S500 tez ma z tym problem, gdzie dvd manty robi to bez problemu. 🙂
jeszcze nikomu monopol nie wyszed³ na zdrowie (pomijam w³a¶ciciela monopolu).
Po co rozwijaæ, po co obni¿aæ ceny skoro i tak ludzie bêd± musieli kupiæ BD.
wszystko teraz obwarowane patentami wiêc nie ma co liczyæ ¿e kto¶ rozwinie podobn± technologie, ju¿ na to za pó¼no.
Pozostaje tylko BD i za jaki¶ czas nastêpca.
Nooo, nareszcie. Od pocz±tku by³em zwolennikiem zwyciêzcy. Niebezpieczeñstwo ¿e brak konkurencji podwy¿szy ceny raczej jest niewielkie, dlatego ¿e konkurencja jest miêdzy producentami sprzêtu. A skoro mamy wreszcie jeden format, masowa produkcja powinna zrobiæ swoje. Teraz tylko pozostaje czekaæ na wykoñczenie Blue-Raya przez jaki¶ naprawdê pojemny no¶nik, bo co to za pojemno¶æ nawet te 25GB w porównaniu do wspó³czesnych HDD…
Mo¿e kto¶ przeprogramuje odtwarzacze HDDVD, ¿eby czyta³y BluRay ? Mo¿liwe to ?
@piotrcz
Niestety, nie. Wiêcej nawet – gdyby wymieniæ ca³± elektronikê, a zostawiæ sam laser i tak nic by to prawdopodobnie nie da³o.
My¶lê, ¿e przez jaki¶ czas bêdziemy mieli taki "pó³monopol" – jeszcze przez jaki¶ czas producenci sprzêtu BD, których na razie jest niewielu, mog± utrzymywaæ do¶æ wysokie ceny, z do¶æ du¿± mar¿±. Ale z czasem to siê pewnie wyrówna.
Taka konkurencja na ³eb na szyjê te¿ nie s³u¿y niczemu dobremu – dostajemy potem do swoich r±k p³yty, które rysuj± siê jak najtañszy plastik i odtwarzacze, które nawet z dobrej jako¶ci p³ytami maj± problem. Jestem za obni¿aniem cen wspó³miernie do spadku kosztów, a nie kosztem stosowania tañszych i gorszych materia³ów i robienia "fuszerki". Szczególnie, ¿e i tak 90% ceny zale¿y od kosztów "bezwzglêdnych", zale¿nych tylko od obecnego stanu rozwoju technologii, a ewentualne stosowanie tanich materia³ów mo¿e te koszty zmniejszyæ jedynie nieznacznie.
A gdyby tak wymieniæ czytnik? Mo¿e to by³by dobry sposób. W koñcu Toshiba sprzedawa³a niez³y sprzêt w niskiej cenie.
Co masz na my¶li poprzez "wymieniæ czytnik"? Je¶li chodzi o laser, to tak jak pisa³em, raczej wiele to nie da (chocia¿ pewno¶ci nie mam), ale tak czy owak musia³by¶ siê zaopatrzyæ w elektronikê od BD, a wiêc w praktyce kupiæ odtwarzacz – na to samo by wysz³o.
Byæ mo¿e Toshiba mog³aby we w miarê tani sposób przerabiaæ odtwarzacze HD DVD na BD (chocia¿ raczej jest to ma³o prawdopodobne), ale na to nie zanosi siê choæby z tego powodu, ¿e korporacja zapowiedzia³a ju¿ nieprzy³±czanie siê do obozu BD – a sposoby "cha³upnicze" z pewno¶ci± odpadaj±…
Trafiony, zatopiony… 😉
No i co Ci to da ??? kupisz sobie BD?? zobacz ceny nosników,i skad we¼miesz filmy do obejrzenia?? polska to peryferie
idz do sklepu…….masz problem z kupnem?wiekszy jest z hddvd niz z bd – do bd kupisz u nas wszystko bez klopotu
Jako¶ nie specjalnie jestem zadowolony z a¿ tak szybkiego zakoñczenia wojny formatów bo mog³o to jeszcze trochê zmusiæ producentów to obni¿ek ale z drugiej strony pewnie dostali by¶my plastikowe zabawki a nie odtwarzacze HD ale mam nadzieje ze BD pobêdzie trochê na rynku i ¿e nie zast±pi go za parê chwil inna technologia bo ja za 5 latek bêdê zmuszony znów do wymiany ca³ego sprzêtu to chyba wrócê do VHS ;p a tak powa¿nie mam nadzieje ¿e teraz do roku rozwinie siê rynek filmów BD i ju¿ póki co drogo ale bêdê móg³ kupiæ sprzêt i filmy i wypo¿yczalnie wprowadza je do swej oferty a swoj± drog± gratulacje dla amerykanów nakupili HDDVD i teraz sobie mog± wykafelkowaæ nimi ³azienki
@ Jarson je¶li my¶lisz ¿e obni¿enie kosztów produkcji nie bêdzie zwi±zane ze stosowaniem gorszej jako¶ci materia³ów na p³yty to widzê, ¿e od momentu wyj¶cia na rynek pierwszych CD R nic siê nie nauczy³e¶. Obecnie p³yty DVD R nie przedstawiaj± takiej samej jako¶ci jak to by³o w momencie ich debiutu. W³a¶nie dziêki ciêciom zwi±zanym z jako¶ci± stosowanych materia³ów mamy sytuacje, ¿e p³yta nagrana 2 lata temu bez ¿adnej rysy jest nie do odtworzenia. Strach pomy¶leæ co bêdzie w przypadku BD kiedy to warstwa zabezpieczaj±ca jest cieñsza ni¿ w przypadku DVD czy CD no i gêsto¶æ zapisu jest kilkakrotnie wiêksza. Co im po jaki¶ utwardzanych polimerach? TDK i Verbatim te¿ ma takowe i co? Widaæ na nich ¶lady zostawione przez… watê… kosmetyczn± xD Przysz³o¶c to HVD, a nie jacy¶ potomkowie CD w których tylko gêsto¶æ i kolor lasera zmieniaj±.
no to teraz czekamy na promocje w marketach typu "HDDVD za pó³ ceny", a co tam "za 1/3 ceny" 😀 ciemnota siê rzuci, a potem nie bêdzie mia³a co do tego odtwarzacza wrzuciæ 😛
To z³a wiadomo¶æ… Oznacza ona ni mniej ni wiêcej, ¿e nowa technologia nie bêdzie tanieæ, a w ka¿dym razie nieprêdko…
@Mzymon
Napisa³em, ¿e "jestem za obni¿aniem cen wspó³miernie do psadku kosztów" – mia³em na my¶li przede wszystkim koszty pocz±tkowe – koszty opracowania technologii, czyli zap³acenia naukowcom, ew. wykupienia pewnych patentów, zaprojektowanie konkretnych urz±dzeñ, stworzenie linii produkcyjnych itp. 🙂
W³a¶nie o to mi chodzi, ¿eby potem nie "schodziæ" dalej z cenami – czyli nie ci±æ kosztów poprzez u¿ywanie coraz gorszych materia³ów itd. Ceny na pewno spadn±, kiedy ju¿ zwróc± siê nak³ady poniesione na ocz±tku (które s± znaczn± czê¶ci± ceny na pocz±tku), ale wcale nie bêdê szczê¶liwy, mog±c mieæ nagrywarkê BD za 200, a nie 300z³ za powiedzmy dwa lata, je¶li bêdê wiedzia³, ¿e jest nie tylko tañsza, ale i gorsza od modelu sprzed miesi±ca np.
Toshiba przegrala na wlasne zyczenie… glownym atutem miala byc cena i koszty produkcji plyt… mieli z tego skorzystac i po prostu zalac rynek PC nagywarkami HD DVD w cenie 600zl i czystymi nosnikami za 5zl… wkoncu pisali ze produkcja plyt HD DVD jest nie wiele wieksza niz DVD no i mozna na tej samej tasmie to robic.
Po prostu jakby takie cos zrobili to BD by padlo odrazu
@szczota
trafnie to ujales, cena miala byc ich atutem a tak sie nie stalo a szkoda bo moglo byc ciekawiej a tak zostanie jeden format i dyktat producentow