TK: Wielki TEST coolerów LGA775 dla Core 2 Duo, Pentium Dual Core

focus - Sunday, 24 February 2008, 20:03

Historia chłodzenia procesorów ma już dobre 15 lat. Pierwszym procesorem, do którego zalecano używanie radiatora był AMD 486 DX2 (popatrzcie na ten napis „HEATSINK AND FAN REQ’D” ;) ), którego premiera miała miejsce w kwietniu 1993 roku – czyli właśnie 15 lat temu. Procesory te zasilane były ogromnym wydawałoby się dziś napięciem – 5V i odpowiednio 3,3V zależnie od wersji. Jednak ówczesne procesory miały zaledwie 1,2 miliona tranzystorów co przy dzisiejszych 820 milionach tranzystorów w procesorach czterordzeniowych może i wygląda śmiesznie, ale ma decydujący wpływ na temperaturę dzisiejszych CPU. Dodać należy również taktowanie procesora, które co prawda ma drugorzędne znaczenie jeśli chodzi o temperaturę tej jednostki, ale również w pewnym stopniu na nią wpływa. To wszystko sprawia, że mniejsze napięcie zasilające procesor nie przekłada się na niższe temperatury, ponieważ to ilość tranzystorów ma na to główny wpływ.
Ze względu na liczne kontrowersje przy wyborze nowego chłodzenia na nasz procesor, oraz wielu (nieraz naprawdę kontrowersyjnych) „doradców” na forach tematycznych, postanowiliśmy zacząć pracę nad wielkim porównaniem/testem kilkudziesięciu systemów chłodzących. Jest to największe na świecie i zarazem w Polsce zestawienie/test tego typu chłodzeń. Aby było jeszcze ciekawiej braliśmy pod uwagę aż 6 testów w trybie idle i 6 w trybie obciążenia – a jeśli wentylator miał możliwość regulacji obrotów – ta liczba podwajała się. No dobrze, testujemy – ale jak… Zapraszamy do recenzji!.


Czytaj całość publikacji!.

Tagi:

Komentarze (0)
  1. loki7777 pisze:

    Zapewne zostane zjechany, ale co mi tam. ostatnio zauwazylem sporo odnosnikow do recenzji i innych materialow na egieldzie. czy promujecie ten portal czy tez chodzi o cos innego??Do z nagrywaniem chlodzenie cpu nie ma duzo wspolnego, zreszta recenzje kart graf. czy tez gier rowniez

  2. Monter pisze:

    Ju¿ dawno serwis "rozp³yn±³ siê" i ze swoim pierwotnym przekazem ma niewiele wspólnego – a zaczê³o siê niewinnie, od newsów w stylu "byle co¶ umie¶ciæ" 🙂

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.