Gigabyte GA-P45-DS5 z dziesięcioma portami SATA

Jarson - Tuesday, 15 April 2008, 08:14

Co prawda premiera chipsetu P45 ma nastąpić dopiero w czerwcu, ale Gigabyte już teraz postanowił rozbudzić ciekawość pasjonatów komputerów, prezentując zdjęcia prototypu swojej pierwszej płyty głównej opartej na tym układzie - GA-P45-DS5. Już na pierwszy rzut oka zwraca uwagę prawa dolna cześć płyty - producent umieścił tam dziesięć portów SATA II.







Przedstawiony model będzie obsługiwał 65 i 45nm procesory Intel Core oraz Celeron z FSB do 1600Mhz. Płyta ma być przystosowana do współpracy z pamięciami DDR2 o maksymalnej częstotliwości taktowania 1200MHz (chipset obsługuje również pamięci DDR3, producent jednak najwyraźniej doszedł do wniosku, że są one na razie za drogie a nie oferują aż tak widocznej różnicy wydajności).





GA-P45-DS5 wyposażona jest w dwa porty PCI-Express 2.0 x16, przystosowane do pracy w trybie CrossFire. Ponadto można na niej znaleźć 3 gniazda PCI-Express x1, 2 standardowe PCI, 8 portów USB 2.0, dwa gigabitowe złącza Ethernet, czy zintegrowaną kartę dźwiękową 7.1. Mostki północny i południowy oraz sekcja zasilania procesora chłodzone są pasywnie przez system miedzianych radiatorów połączonych ciepłowodami.





O tym, że płyta przeznaczona jest dla entuzjastów świadczą trzy przyciski umieszczone w dolnej części płyty - Power, Reset i Clear CMOS. Pierwsze dwa są przydatne, kiedy płyta pracuje, a nie jest umieszczona w obudowie. ostatni - przy wszelkiego typu eksperymentach których rezultatem ma być odrobinę zwiększona liczba megaherców na zegarach tych czy innych podłączonych do płyty głównej podzespołów.
Płyta ma pojawić się w sprzedaży pod koniec obecnego kwartału - oczywiście nastąpi to nie wcześniej niż oficjalna premiera chipsetu P45.


Źródło: Tech Connect

Tagi:

Komentarze (0)
  1. arnakus pisze:

    Z tego co widzê p³yta ma jeszcze "stary" mostek po³udniowy ICH9 (port COM obok przycisków) – nowy ICH10 ma posiadaæ tylko USB/Ethernet/WiFi , ¿adnych PS2, COM, Centronics itp.

  2. highscreen pisze:

    Je¶li ilo¶æ portów sata ma byæ wyznacznikiem jako¶ci to THX .
    Co jeszcze mo¿na pod³±czyæ do p³yty g³ównej ,kiedy sama obudowa PC jest zbyt ma³a ,bo nowe karty graficzne zajmuj± znaczn± ilo¶æ miejsca ,a gdzie tu jeszcze SLI lub CrosFire :):) no chyba my¶l± ,¿e urzytkownik pod³±czy 6 zewnêtrznych HDD

  3. ab70 pisze:

    Nie zgadzaj± siê opisy na tych 3 przyciskach z opisem na samej p³ycie (obok). Niedopatrzenie?

  4. loki7777 pisze:

    bo to wersja beta plytki:)

  5. Sten pisze:

    A ja potrzebuje port LPT (nie ma to jak stare porz±dne drukarki laserowe, które równie¿ dzia³aj± pod DOSem) i port COM. Mog± byæ same z³±cza na p³ycie, ale niech je robi±.

  6. wredniak pisze:

    @highscreen w czym problem pod³±czyæ 10 napêdów? 2 napêdy cd czy dvd, 8 dysków. du¿a ilo¶æ obudów pozwala na zainstalowanie 8 dysków twardych.
    w news’ie nie ma mowy ¿e p³yta jest wyznacznikiem nowej jako¶ci.
    a je¶li chodzi o du¿e karty, widaæ ¿e przemy¶leli to i wtyczki mocuje siê równolegle do p³yty a nie prostopadle jak zwykle.

  7. ZeNeK pisze:

    taaa, nowoczesne, 10 sata, i niesmiertelne fdd… lol…

  8. marek_haj pisze:

    @ZeNeK
    to zainstaluj sobie Winde na napedzie podlaczonym do SATA do ktorego winda nie ma sterownika. Grzecznie cie poprosi o wlozenie dyskietki do stacji A … i gdzie ja sobie wlozysz ?

  9. wredniak pisze:

    czy instalator xp zobaczy stacje dyskietek na usb? swoj± droga ciekawe 😉 muszê sprawdziæ

  10. piotrs00 pisze:

    @marek_haj
    Zero problemu – integracja sterownika z p³ytk± instalacyjn± za pomoc± nLite. Tudzie¿ pen-drive dzia³aj±cy jako emulacja FDD. Wiekszo¶æ nowych p³yt ma tak± opcjê w BIOS.

  11. highscreen pisze:

    @wredniak kup podzespo³y bazowe do PC i posk³adaj z tego komputer to siê dowiesz o czym pisze. Ale czytaj±c twój post to my¶le ,¿e masz znajomego blacharza ,który pospawa Ci obudowe .

  12. demek pisze:

    @ marek_haj
    instalowalem z pionka 212 i 215, win xp bez sp i z sp2 – idzie w obu przypadkach

  13. zbynia pisze:

    ale co za problem?wiekszosc nowych dobrych obudow ma 50 cm glebokosci albo i wiecej – nie ma problemu ani z wlozeniem duzej grafiki ani 10 dyskow

  14. highscreen pisze:

    @zbynia sk³ada³em tydzieñ temu PC z Grafika 9800GTX oraz 2xHDD , go¶ciu chcia³ te¿ FDD , uwierz mi ,¿e 2 dyski to max w MIDI TOWER pomiêdzy grafik± ,jest jeszcze wolna przestrzeñ ale zajmuje j± GF który dochodzi do szyny mocowañ napêdów

  15. highscreen pisze:

    Zapomnia³em jeszcze dodaæ ¿e dyski umie¶ci³em w taki sposób aby by³y w miare przewietrzane ,chyba ¿e kto¶ nie ma pojêcia o temperaturach i ¿ywotno¶ci podzespo³ów.

  16. Human pisze:

    1. vista supportuje stery z pendrive, xp trzeba nlite albo instalnac w emulacji ide(u mnie jest szybszy speed na ga-965p-dq6 w emulacji niz sata, wsio przez syfne ncq)

    2. hdd wcale nie musi byc chlodzone, jak pokazaly testy google, a oni wiedza najwiecej o dyskach w serwerach, to hdd nie lubi ani za goraco ani za zimno. jak jest cieplo to ok. wiec temp okolo 40"C nic mu nie zrobi. wiec wszystkie coolery na hdd sa dla frajerow.

  17. highscreen pisze:

    Owszem talerze moga sobie pracowaæ ,ale temperatury elektroniki maja bardzo du¿e znaczenie ,wiêc nie tylko frajerstwo montuje radiatory:):)

  18. marek_haj pisze:

    jak masz 8 dyskow w stosie i siedza jeden na drugim to 40 stopni one miec nie beda …

  19. marek_haj pisze:

    @piotrs00
    taki madry to i ja jestem … pytanie dlaczego system pisany w czasach gdy pisane bylo XP wymaga jeszcze FDD i nie jestes w stanie wybrac nic innego jak na przyklad sterownika na PD … dla mnie osobiscie to porazka i tyle

  20. piotrs00 pisze:

    @marek_haj
    Dlatego wymaga FDD bo w czasach gdy by³ pisany FDD by³o jeszcze popularne, a PD niekoniecznie. Do tego PD nie by³y obslugiwane w trybie emulacji FDD na ówczesnych p³ytach g³ównych. Fakt – mogli dodaæ mo¿liwo¶æ odczytu z CD, ale napisanie ³adnego requestera dla trybu znakowego przy instalatorze Windows moglo byæ problemem 🙂 Podobnie jak sterownika do USB-Storage dla trybu "nie-windows". I dlatego rado¶nie instalujemy XP, 2003 ze stacji dyskietek na USB albo robimy sobie nLite’m p³yty CD ze zintegrowanymi sterownikami.

  21. marek_haj pisze:

    ja mam jeszcze obrazy modyfikowane recznie … w czasach gdy nLite jeszcze sie do niczego nie nadawalo …
    nie zmienia to faktu iz jest sporo programow ktore maja obsluge CD/DVD w trybie tekstowym i dziala toto moze nie za ladnie ale dziala …

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.