Studia filmowe oraz sprzedawcy filmów stoją przed problemem wyceniania płyt Blu-ray. Ostatnie raporty potwierdzają bowiem to, co nawet bez badań jest raczej oczywiste - konsumenci są niezadowoleni z wysokich cen filmów wydawanych na Blu-ray, za które muszą płacić znacznie więcej, niż za te same tytuły wydane w standardowej rozdzielczości na DVD.
W większości sklepów nowe wydawnictwa Blu-ray kosztują 5-10$ więcej, niż ich odpowiedniki w formacie DVD. Są nawet bardziej skrajne przykłady - i tak film "Idź twardo: historia Deweya Coxa" wydany na Blu-ray kosztuje w sklepach w Stanach Zjednoczonych 43,95$ - o 14$ więcej, niż dwupłytowa edycja specjalna na DVD. Droższe od wersji "tradycyjnych" są również wydania Blu-ray starszych tytułów.
Choć przemysł filmowy oficjalnie podaje, że konsumenci nie są zadowoleni z wysokich cen, jednocześnie wzbrania się przed ich obniżaniem, gdyż oznaczałoby to spadki dochodów z filmów. "Nie sądzę, żeby studia filmowe mogły w tej chwili znaleźć właściwą cenę dla tytułów BD" - powiedział dla Video Business Don Rood z VPD (Video Products Distributors). Rood dodaje, że jedgo zdaniem ceny nie mają szansy spaść, dopóki więcej nabywców nie zaopatrzy się w odtwarzacze Blu-ray.
Na razie jedynym studiem, które zdecydowało się na obniżenie ceny niektórych tytułów Blu-ray jest Lionsgate. Obniżka z 29,99 do 19,99$ dotyczy starszych filmów, takich, jak Bękarty diabła, Opętanie, Pamięć absolutna, czy Terminator 2. Niektóre źródła mówią, że może to zapoczątkować falę spadków cen filmów innych wytwórni.
Na początku wysokie ceny zarówno odtwarzaczy nowej generacji, jak i filmów do nich były oczywiste i nikogo nie dziwiły. Minęło już jednak trochę czasu i rzeczywiście chyba najwyższa pora, aby ceny filmów Blu-ray zbliżyły się do cen tytułów DVD - w końcu wszystkie wytwórnie zapewniają nas, że Blu-ray staje się nowym standardem...
"Minê³o ju¿ jednak trochê czasu i rzeczywi¶cie chyba najwy¿sza pora, aby ceny filmów Blu-ray zbli¿y³y siê do cen tytu³ów DVD" LOL Kto¶ kto to pisa³ nie ma pojêcia o prawach rynku. Bêd± za wszelk± cenê utrzymywaæ wysokie stawki. Bêd± to t³umaczyæ wysokimi kosztami produkcji, piractwem czy nawet drog± benzyn± xD Bêd± goliæ ile wlezie przez najbli¿sze 2…3 lata. Skoro film BD kosztuje ko³o 130 zeta to przy takiej sumie DVD Video powinno byæ na poziomie max 40 zeta za tytu³y premierowe. Tak oczywi¶cie nie jest. Swoista kwadratura ko³a – chc± ¿eby ludzie kupowali wiêcej p³yt BD po to by mogli obni¿yæ ceny z drugiej strony potencjalnych klientów nie staæ na nie bo s± za drogie. Kto¶ musi zrobiæ pierwszy krok. Wskazywa³bym tutaj na wytwórnie. Gdyby istnia³a jaka¶ konkurencja na rynku to nie miêliby wtedy ¿adnych "problemów" z ustalaniem cen.
Mo¿na i w drug± strone – podnie¶c cenê DVD 😉
@Mzymon
"Na razie jedynym studiem, które zdecydowa³o siê na obni¿enie ceny niektórych tytu³ów Blu-ray jest Lionsgate. Obni¿ka z 29,99 do 19,99$" itd. – no w³a¶nie byæ mo¿e to jest taki pierwszy krok – inne wytwórnie mog± siê teraz poczuæ zobligowane do podobnych kroków w stosunku do ich starych tytu³ów.
Rzecz jasna zgadzam siê z Tob±, ¿e na tañsze nowo¶ci zapewne przyjdzie nam jeszcze "nieco" poczekaæ…
Ca³a ta sytuacja pokazuje, ¿e cena filmu ma siê nijak do kosztów produkcji (a wytwórnie zawsze podnosz± argument, ¿e nie mog± obni¿aæ cen bo koszty produkcji wysokie itp.).
Film DVD i BD powstaje z tego samego materia³u (nie krêci siê go oddzielnie dla DVD i BD) !!! Koszty no¶nika to niewielki koszt ca³o¶ci. Uczciwie film BD nie powinien kosztowaæ wiele wiêcej ni¿ DVD.
Wytwórnie ustalaj± wysok± cenê BD gdy¿ jest to produkt dla tych którzy zap³ac± du¿o wiêcej za HD (i de facto mo¿na ich wydoiæ). DVD to produkt dla mas. T± sam± sytuacjê mamy te¿ w innych obszarach rynku (tzw. dywersyfikacja) – co¶ taniego dla ka¿dego i co¶ lepszego dla tych co siêgn± g³êbiej do kieszeni, ¿eby to mieæ. Zrównanie cen oznacza³oby szybk± ¶mieræ DVD i brak dochodów z lukratywnego rynku bogatszych klientów.
Dziwi± takie narzekania wytwórni gdy¿ albo dywersyfikujemy (i wtedy dro¿szy produkt kupuje mniej klientów ale zarobek jest wy¿szy) albo nie (wtedy sprzedaje siê tylko ten lepszy produkt).
Wszak¿e to wytwórnie wybieraj± jak± politykê cenow± stosuj± a nie klienci. Póki filmy BD bêd± drogie póty bêdzie siê ich sprzedawaæ ma³o a odtwarzacze BD ni ebêd± sz³y jak cieple bu³ki…
Có¿, wzglêdem cen prawdopodobna droga bêdzie nastêpuj±ca:
z czasem ceny Blu-ray spadn± do poziomu DVD za¶ DVD do poziomu jeszcze obecnych gdzieniegdzie kaset VHS.
Wymaga to jednak znacznie wiêkszej ilo¶ci odtwarzaczy BD na rynku, spadku cen no¶nika i nagrywarek, oraz co za tym idzie, wzro¶cie piractwa – ceny w wielu krajach zosta³y obni¿one ze wzglêdu na walkê z piractwem, np. u nas wysz³o mnóstwo filmów jako dodatki do gazet, z których czê¶æ na zachodzie sprzedawana jest w normalnych wersjach pude³kowych i po cenie du¿o wy¿szej
No tak ale klienci nie zaczn± kupowaæ odtwarzaczy je¶li nie bêdzie p³yt po przystêpnych cenach i z polskimi napisami (mówi±c o rynku krajowym). Póki co jest to produkt dla bogatego klienta a Ci biedniejsi klienci sami nie obni¿± cen odtwarzaczy i p³yt.
Prawda z odtwarzaczami DVD by³a taka, ¿e boom rozpocz±³ siê wtedy gdy wreszcie masowo pojawi³y siê tanie pirackie p³yty… (pamiêtam to jak dzi¶ – oryginalne DVD po 100z³ sztuka a na bazarze…). Producenci odtwarzaczy i wydawcy p³yt czekali wtedy na cud tak jak teraz (tj. ¿e Ci biedniejsi klienci nagle rzuc± siê na drogie p³yty i odtwarzacze).
Za¶ co do p³yt z gazet to one dalej nakrêci³y popyt ale te same tytu³y by³y (i nadal s±) u nas w sklepach w pude³kowych wersjach po stosownych cenach. Tyle, ¿e te p³yty z gazet by³y zwykle na p³ytach jednowarstwowych, bez ¿adnych dodatków itp. To jednak by³ produkt gorszej jako¶ci a nie to samo za pó³ darmo.
a pó¼niej taki jeden æwok z drugim marudzi jakie to duze piractwo – przyczyna?
sami sa t± przyczyn±…..
dzi¶ czyta³em o jakim¶ marnym filmie (chyba ironman) który w kilka tygodni zarobi³ ponad 100 milionow dolarów – poleci jeszcze troszkê w kinach i mo¿e byæ na dvd po 10 pln max bo i tak ju¿ wszyscy sa zarobieni – ale nie – pazerno¶æ
pieprzyæ te korporacje