Call/Recall zaprezentowała wspólnie z Nichia Corporation dostawy napędów i przeznaczonych do nich dysków optycznych, na których można zmieścić do 1TB danych. Korporacja rozpoczęła testy z wykorzystaniem niebieskiego lasera Nichii w grudniu 2007 roku, pierwsze próby zakończone sukcesem miały miejsce w marcu 2008. W tym roku miała już miejsce premiera 300GB dysków holograficznych InPhase, to jest kolejny format optyczny, oferujący ponadtrzykrotnie większą pojemność niż rozwiązanie InPhase, a jednocześnie dwudziestokrotnie większą niż dwuwarstwowe płyty BD (technologia jest zresztą wstecznie kompatybilna z BD).
Technologia opiera się na tworzeniu na płycie, przy pomocy specjalnych barwników, wielu warstw. Warstw może być (obecnie) 200-250, a każda z nich ma pojemność standardowej płyty DVD - co daje po zsumowaniu 1TB. Prędkości odczyty/zapisu nowych nośników wynoszą ok. 100MB/s - pięć razy szybciej niż w przypadku rozwiązania InPhase.
Proces zapisu nie jest odwracalny - płyty Call/Recall są typu WORM (write-once-read-many) - umożliwiają jednokrotny zapis i wielokrotny odczyt. Korporacja pracuje już nad nośnikami wielokrotnego zapisu, które są zaplanowane na później, tak, jak płyty o pojemności 5TB i wciąż standardowej wielkości krążka CD.
Ponieważ technologia firmy Call/Recall opiera się w większości na standardowych, obecnie używanych komponentach, może okazać się znacznie bardziej przystępna cenowo, niż rozwiązanie InPhase, w którym napęd (znany pod nazwą Tapestry) kosztuje 12 000$.
Na razie nie wiadomo, kiedy zarezentowana technologia stanie się dostępna na rynku. Wstępnie napomyka się o 2010 - 2011 roku, jest jednak wiele czynników, które mogą wpłynąć na zmianę tego terminu.
ciekawi mnie tylko jedno … setki warstw, wszystko ladnie pieknie w warunkach laboratoryjnych. Ciekawe tylko na ile to jest odporne na dzialanie przecietnego Kowalskiego i wycieranie plyty o sweter bo nie czyta …