Delkin rozpoczął sprzedaż płyt Archival Gold Blu-ray. Są to płyty BD-R o pojemności 25GB i indeksie prędkości 4x, przeznaczone do archiwizowania ważnych danych. Producent zapewnia, że żywotność informacji zapisanych na tych nośnikach wynosi ponad 200 lat. Jest to zasługą między innymi opracowanej przez Delkina powłoki ScratchArmor, która chroni dysk przed uszkodzeniami i zarysowaniami ponad 50 razy skuteczniej, niż powłoki używane w większości płyt optycznych.
"Płyty Delkina są produkowane w małych seriach, dla zapewnienia niezrównanego poziomu jakości; dbałośc o każdy element procesu produkcji oraz wysokie standardy sa tym co przesądza o jakości naszych płyt" - wyjaśnia Anna Lopez z Delkina.
Nowe płyty zapewniają trwałość zapisanych na nich danych przez ponad 200 lat, ponadto potrafią oprzeć się promieniowaniu UV, wysokim temepraturom oraz duzej wilgotności otoczenia. Jest to w dużym stopniu osiągane dzięki zastosowaniu opatentowanych przez firmę materiałów do produkcji płyt, które umożliwiają osiągnięcie tak wysokiej ich jakości.
Nowe płyty Delkina są produkowane zgodnie ze specyfikacją Blu-ray Disc Association dla płyt BD-R 4x. Umozliwiają nagranie 25GB danych w czasie 23 minut. Nośniki dostępne są pojedyńczo (w cenie 26,99$) oraz w opakowaniach po 5, 10 i 25 sztuk, których ceny wynoszą odpowiednio 129,99, 249,99 i 574,90$.
No to powodzenia za 30 lat ! Ciekawe czy znajdzie sie poza muzeum odtwarzacz dla takiej p³yty.
Wyszed³ nowy no¶nik to zaczêli na nowo wciskaæ star± bajkê xD BD i ¿ywotno¶æ danych? Dobre sobie xD
Odtwarzacze CD jak dot±d siê znajduj± – co wiêcej ,s± powszechne. A p³yta CD ma ju¿ trochê latek….
…¿e o winylach nie wspomnê. 😉
A w tê trwa³o¶æ – nie wierzê, i ju¿. 😛
W 200 lat i ja nie wierzê, ale w to, ¿e p³yty s± du¿o bardziej trwa³e ni¿ przeciêtne nosniki uwierzyæ nietrudno. Zwyk³± p³ytê mo¿na porysowaæ miêkk± szmatk± przy próbie wytarcia brudu. DVD-RAM np. ju¿ takie ³atwe do porysowania nie s±. A sam mam parê "pancernych" p³yt CD sprzed paru lat i muszê przyznaæ, ¿e rzeczywi¶cie ciê¿ko zrobiæ im krzywdê…
w roku 1995 mia³em 1 p³ytê z pow³ok± z³ot± (CDR z indeksem 2x – lepszych wtedy nie by³o) – p³yta naprawdê przetrwa³a próbê czasu, pó¼niej mia³em Verbatimy z pow³ok± Azo (tê pierwsz± seriê z deklarowan± ¿ywotno¶ci± 80 lat) – po³owa przetrwa³a do chwili obecnej. Szczerze mówi±z nie wierzê w tê trwa³o¶æ je¶li materia³ u¿yty do pow³oki metalowej jest utleniaj±cy siê (czyt. nie szlachetny – z³oto, platyna) – nie ma takiej opcji. Swojego czasu by³y bardzo fajne p³yty z pow³oki wêglowej – naprawdê trwa³e – szkoda, ¿e ich ju¿ siê nie produkuje – one sporo wytrzymywa³y.
Bajki o trwa³o¶ci zostawmy w¶ród opowie¶ci braci Grimm i lepiej raz na 2 lata po prostu zarchiwizowaæ dane.
200lat … ciekawe z jakich to testów im taka ³adna, okr±g³a liczba wysz³a? 😛
w sumie to jak tetowa³em nagrywarke LG to wypala³em bd i musze przyznac ¿e bez problemów a pózniej chcia³em j± zniszczyc i do tego uzy³em kapsla od piwa i musze przyznac ¿e trzeba by³o go do¶æ mocno docisn±c do p³yty zeby j± uszkodzic wiêc uwa¿am ¿e ich jako¶c jes ok chociaz 200 lat to chyba lekka przesada.
to tak jak z dvd – zarysuj od strony nadruku – tylko nozem albo srubokretem bo jest naprawde bardzo trudno – a potem przeló¿ na druga strone i sprawdz…….i bedzie niezla kicha
na cd bylo odwrotnie