Sony i HP stworzyły nową generację formatu DAT

Jarson - Monday, 21 July 2008, 20:56

Korporacje HP i Sony wspólnie tworzą nową generację urządzeń Digital Audio Tape - DAT 320 - w której zostały podniesione pojemność kardridży oraz prędkości zapisu. Format został opracowany wspólnymi siłami i będą korzystać z tych samych "urządzeń bazowych", niemniej jednak obie firmy będą tworzyły konkretne rozwiązania na własną rękę - zobaczymy więc zarówno modele z logiem HP jak i Sony, mogące różnic się szczegółami technicznymi, czy opracowanymi wersjami oprogramowania wewnętrznego. Ponadto standard, podobnie jak poprzednie jego wersje, będzie otwarty, mogą więc zainteresować się nim również inne firmy.







Format jest przeznaczony dla małego i średniego biznesu. Urządzenia oparte na nowej specyfikacji będą potrafiły zapisywać kardridże o pojemności 320 GB (dwukrotnie większej niż przy poprzedniej wersji standardu), prędkość archiwizacji ma wynosić 86 GB na godzinę przy stopniu kompresji 2:1. Zmniejszeniu ma ulec ilośc energii potrzebnej na zapisanie 1 GB danych.
Szczegółowe informacje o konkretnych modelach, ich funkcjach oraz cenach korporacje będą przedstawiały osobno. Według planów urządzenia mają być dostępne w handlu w 2009 roku.


Źródło: CDRinfo.com

Tagi:

Komentarze (0)
  1. Seth pisze:

    Mo¿na nagrywaæ równie¿ na kasetach do Grundiga tylko po co.
    DAT to szajs jakich ma³o.

  2. marek_haj pisze:

    ktos to jednak kupuje i na tym nagrywa wiec moze nie okreslaj wszystkiego od razu jako szajsu

  3. pepperman pisze:

    @Seth
    podobienstwo polega tylko na nosniku. technologicznie dat jest jednak znacznie dalej niz zwykle kasetowce.

  4. zbynia pisze:

    no – technologia dat to polaczenie magnetowidu z nagrywaniem cyfrowym – nic sie w niej nie zmienilo od kilkunastu lat……
    pomijam fakt ze jest to dosc drogie a przy obecnie coraz bardziej lecacych w dol cenach hdd to srednio oplacalne

    wiadomo firmy trzymaja na tym archiwa – ale taniej wyjdzie trzymac na hdd(trwalosc to pic na wode w momencie gdy tasmy trzyma sie w sejfach)

  5. marek_haj pisze:

    ciekwe czy nadal bedziesz mowil ze taniej jak masz do zgrania po pare TB na tydzien …

  6. Seth pisze:

    No kurde chwilê cz³owieka nie ma i juz po nim je¿d¿± :)))
    Wyt³umaczê siê ze swojego posta.
    Technologia DAT jest kiepska i ju¿. 🙂 To technologiczny staroæ i nie widze sensu upychaæ dodatkowe GB na malutkiej tasiemce.
    Sporo naszych klientów ma du¿e problemy NIE z nagraniem danych bo to zawsze dzia³a, ale z ich odtworzeniem po kilkunastu miesi±cach. A przecie¿ do tego ma s³u¿yæ backup – dane maj± byæ bezpieczne. (co prawda niektórzy uwa¿aj±, ¿e backup to wy³±cznie zapis. Tiaaa… po cholerê restore. :/)

    Na dzieñ dzisiejszy (pomijaj±c HDD, ale nie o nich mowa) najtrwalsze wg. testów s± drive’y i ta¶my typu SLR (Tandberg Data), potem DLT i SDLT (masa firm), no i technologia mocno napieraj±ca do przodu czyli LTO (masa firm). Wad± SLR jest ma³y transfer i pojemno¶æ, DLT/SDLT/LTO konieczno¶æ przewijania ta¶my co mniej wiêcej rok, by spaæ spokojnie.

    DAT nie ma szans nawi±zaæ jakiejkolwiek walki z tymi systemami zapisu. No mo¿e poza NIECO ni¿sz± cen± i mniejsz± fizycznie ta¶m±. Potrafiê sobie wyobraziæ zastosowanie DATa do malutkiej firmy, która nie ma du¿ych wymagañ.
    Z drugiej strony sprawd¼cie Panowie ile dzisiaj kosztuje napêd LTO2 czy choæby backup w wersji "lekki hardcore" czyli HDD.
    To s± ¶mieszne pieni±dze dla praktycznie ka¿dej firmy.

    p.s.
    czemu HDD nie nadaj± siê na backup? Nie zauwa¿y³em u nich guzika Write protect, co mo¿e spowodowaæ katastrofê w przypadku pod³±czenia do zawirusowanego systemu.

    Ufff… 🙂

  7. marek_haj pisze:

    fajny post .. i na temat co najwazniejsze. Ja mam nieco inne doswiadczenia z DAT. Chyba wszystko sie jednak opiera na rodzaju stosowanych nosnikow. Backupy z 2002 roku nadal sie odczytuja bez problemu 🙂

  8. Seth pisze:

    @marek_haj
    ¯yczê Ci ¿eby s³u¿y³ ci jak najd³u¿ej!
    Jak masz DATa 40, albo 72 (o ile dobrze sobie przypominam cyfry) to powinno fajnie ¶migaæ. Ta pojemno¶æ jeszcze jest zjadliwa dla tasiemki DAT. 320GB to bym siê ba³ tam pakowaæ.

  9. Seth pisze:

    Co¶ sobie przypomnia³em (pisa³em kiedy¶ nawet o tym). TandbergData ma ofercie "streamer dyskowy" – RDX siê bodaj¿e nazywa. W kasetkach sa dyski 2’5 w ¿elu. I maj± write protect. :))
    Pewnie inni producenci te¿ maj± podobne zabawki.
    Tylko drogo kurde wychodzi. :/ ale idea niez³a jak na nieprofesjonalne zastosowanie.

  10. Biken pisze:

    U¿ywam kaset DAT do archiwizowania i jeszcze nie mia³em problemów z odczytem ale to moje zdanie.

  11. zbynia pisze:

    no bez jaj panowie – przeciez nikt normalny nie podlaczy dysku do zawirusowanego systemu chyba ze…..mamy tak genialnych informatykow(wiem cos o tym – jeden juz podrzucil syfa na penie – na szczescie penowego – i rozniós³ po serwerach….)

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.