Przedstawiciele przemysłu muzycznego w Wielkiej Brytanii zaproponowali ciekawe rozwiązanie problemu piractwa fonograficznego. Pomysł polega na wprowadzeniu stałej opłaty, wynoszącej ok. 80 dolarów rocznie za możliwość nielimitowanego pobierania plików muzycznych z sieci wymiany plików, włączając w to pliki z prawami autorskimi. Przychody z tego "abonamentu" byłyby następnie rozdzielane pomiędzy właścicieli praw autorskich. Kwota, która trafiałaby do wykonawców zależałaby od tego, jak popularne są ich utwory.
Zalety tego rozwiązania to nielimitowany dostęp do muzyki, w zamian za rozsądną cenę, a dla artystów pewność, że ich praca zostanie wynagrodzona. Dla użytkowników oznaczałoby to koniec korzystania ze sklepów z muzyką, które oferują często ograniczone zbiory, a w dodatku, zazwyczaj otrzymujemy "gratis" utrudniające życie zabezpieczenie DRM.
Dla niektórych pomysł ten niesie za sobą problemy. Obecne sklepy muzyczne stałyby się bezużyteczne, gdyż zapewne większość użytkowników wolałaby zapłacić "abonament" i ściągać do woli muzykę, zamiast płacić wcale nie małe pieniądze za pojedyncze utwory. Problemem będzie zapewne również ustalenie sposobu podziału pieniędzy pochodzących z tej opłaty.
Miejmy jednak nadzieję, że pomysł ten zostanie wcielony w życie, gdyż jest to zdecydowanie krok w dobrym kierunku. Najpierw w Wielkiej Brytanii, a następnie będziemy wyglądać wprowadzenia tego rozwiązania w naszym kraju...
Abonament za ściąganie muzyki
Bartek Wróbel - Tuesday, 29 July 2008, 09:11Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
Jak dla mnie to dobry pomysl:)
Faktycznie pomys³ dobry, ale raczej nierealny, oczywi¶cie z powodu zbytniej pazerno¶ci wytwórni muzycznych.
Niestety oni nie uznaj± kompromisów. Wol± ud³awiæ siê chochl±, ni¿ je¶æ ma³± ³y¿eczk± 🙁
Jako¶ wolê mieæ p³ytê na pó³ce. 😛
Rozwi±zanie mo¿e i ciekawe, ale nie dla mnie. 🙂
a ja nie … plyty sie niszcza z czasem, gubia itp. Wole sciagnac, wypalic jak juz chce sluchac z CD/DVD. Na codzien i tak korzystam z pamieci masowej ala flash (player w samochodzie czy walkamn) wiec po chorobe mi plyta ..
dno nie pomys³ – bêdzie p³aci³ kto¶ kto nie ¶ciaga?
mam na to lepsze pomys³y ale chetnych by je w zycie wprowadzic nie ma – za duzo z³odzieji po drodze okradaj±cych artystów duzo bardziej ni¿ ci co ¶ci±gaja – a problemem jest to ¿e w³asnie ci z³odzieje traca najwiêcej a nie arty¶ci…..
ps.zapomnia³em 5 lat temu jak wygl±da cd…odtwarzacza juz od dawna nie mam
winyl to co innego
popieram marek – 21 wiek – jakie p³yty?mp3 z 16 giga pamiêci to grosze a wciskasz tam 30 p³yt w wav – w mp3 jakies 200…………..jak juz mam p³yte to zgrywam na wav i dajê komus w prezencie – szkoda nawet miejsca na pó³ce
alx pisz±c o z³odziejach nie mia³em wytwórni na mysli – wytwórnia ma p³yte 3 razy taniej niz na pó³ce w sklepie – z³odzieje sa pomiêdzy wytwórni±(która ³o¿y na reklamê nagranie organizacje wydanie t³oczenie itp) a sklepem(które to te¿ ma³ej marzy nie maj±)
aha – ten ich pomys³ ma jedna duz± pora¿kê która nie przejdzie – jak wynagrodzic artystê?wszystkich równo czy mo¿e tego znanego bardziej?
cvzy mo¿e logujemy co ludzie sciagaja i na podtsawie tego?
ale skoro logujemy to musi byc albo strona albo aplikacja do ¶ci±gania ……
i dodam na koniec – moim pomys³em jest prosta rzecz
mamy aplikacje ala steam – tam mamy dostep do calej muzyki która uwaga mo¿emy s³uchac i tworzyæ sobie po zalogowaniu w³asne playlisty – co powiedzmy 3 kawa³ek leci krótka reklama z której pieniadze s± przeznaczone na utrzymanie serwerów i tantiemy dla s³uchanych artystów
a do tego mamy konto które mo¿emy na³adowac i za to do w³asnej biblioteki dodajemy utwory
patent polega na tym ¿e gdziekolwiek bysmy nie byli mamy bezproblemowe i darmowe sciaganie utworów z w³asnej biblioteki
mo¿emy tez liczyc na promocje które wreszcie bedzie mozna robic (powiedzmy 10 w cenie 7) bo jedyna promocja w sklepach to wyprzeda¿ syfu który le¿y od 3lat na pó³kach
oczywiscie najlepiej logowanie po nazwisku i imieniu wraz powiedzmy na polske z peselem zeby wykluczyc odrazu tych ktorzy chcieliby to udostepnic wszedzie (bedzie wiadomo kto udostepnil – w razie kradziezy blokada konta i odzysk na specjanych zasadach)
no i ceny nie wiecej jak na nasz kraj jak 10 groszy za utwor – oczywiscie jakosc do sciagniecia do wyboru – czy to mp3 128 czy 320kbps czy wav – tu mozna sobie za wav policzyc na przyklad 2 razy tyle – oczywiscie masz wtedy dostep do reszty formatow w razie oplacenia powiedzmy 128kbps nie mozesz sciagnac w wyzszej jakosci
wszystko kwestia pomyslenia i realnego podejscia do ceny
oczywiscie pomysl prosty skuteczny genialny ale nie przejdzie bo zlodzieje lobbuja wciaz – takie riaa mpaa czy inne dziady miedzy wytwornia a sklepem……
i wtedy popularny artysta zarobi niepopularny nie – i jest szansa wydawac bez posrednictwa jakichkolwiek wytworni i posrednikow
czysta kasa dla artystow a nie setki tepych mord do wyzywienia i artysta zdychajacy z glodu na koncu….
ma zaraiac ten co na to zasluzyl a nie ten co wali w h… wiozac towar do sklepu
kurde moze sie ktos odezwie do mnie w celu dopracowania pomyslu bo jak narazie to wszyscy co mogliby cos zdzialac to pukali sie w czolo twierdzac ze znajomi tez musza zarobic bo zarabiaja tak od lat…..
Ja jednak wola³bym zap³aciæ 80 dolarów rocznie i móc sobie do woli ¶ci±gaæ muzykê. Kto nie chce ¶ci±gaæ, ten nie p³aci. Co do tego, do kogo by sz³y te pieni±dze, to akurat Twój pomys³ siê pokrywa z tym z NZ – do tych, którzy s± najpopularniejsi (najczê¶ciej pobierani). Wada jest taka, ¿e arty¶ci niszowi ucierpieliby na takim rozwi±zaniu.
Rozwi±zanie z utworami w jednym centralnym miejscu jest o wiele gorsze od p2p. Po pierwsze kwestia pojemno¶ci, po drugie ³±cza i potrzebny transfer do obs³ugi ruchu.
W jednym siê z Tob± zgadzam, ¿e to i tak nie przejdzie, bo pijawki do tego nie dopuszcz±, bo oznacza³oby to dla nich utratê pracy.
PANOWIE!!!! spokojnie!
Przeczytajcie jeszcze raz tekst.
Op³ata jest za ¶ci±ganie, za które i tak Wam Policja nic nie zrobi poniewa¿ jest to forma dozwolonego u¿ytku.
NIE MA MOWY w tek¶cie o udostêpnianiu, które jak by³o tak i bêdzie ¶cigane z ca³± surowo¶ci± prawa. Czy naprawdê nikt tego nie widzi??
Bior±c pod uwagê to, ¿e ju¿ mamy podatek tego typu w cenie p³yt CD/DVD oraz w urz±dzeniach nagrywaj±cych to moim skromnym zdaniem pomys³odawca niech sobie tê ideê WSADZI W DUPÊ. (proszê nie moderowaæ) :))))
Arty¶ci niszowi swoje dochody g³ownie opieraj± na koncertach, sprzeda¿ p³yt mniej ich interesuje.
Dodam jeszcze inn± rzecz. Autor pisze o niebezpieczeñstwie likwidacji sklepów z muzyk±. Ja bym raczej upatrywa³ innego niebezpieczeñstwa. Wprowadzenie tego pomys³u w ¿ycie spowoduje ca³kowit± legalizacje posiadanych zasobów audio, bo kto udowodni, ze plik by³ ¶ci±gniêty z P2P (i kiedy)?
A mo¿e bêdzie musia³ to udowodniæ internauta?
A mo¿e pomimo legalizacji "¶ci±gania" i tak nie bêdzie wolno posiadaæ MP3 i w razie kontroli trzeba bêdzie zap³aciæ os³awione 3z³/sztuka?
Dopóki nie otrzymamy odpowiedzi przynajmniej na te pytania to nie by³o tematu.
Moim zdaniem sprawa upadnie, a za jaki¶ czas przemys³ muzyczny bêdzie wspomina³ jaki¿ to nie mia³ zajebisty pomys³, ale opór piratów by³ zbyt du¿y….. Kolejny sukces :/
Z tego co pamiêtam podobn± metodê proponowa³ polski polityk, jeden z cz³onków aktualnej "Budki Suflera" i wtedy zosta³ bodaj¿e wy¶miany. Osobi¶cie nie popieram takiego pomys³u. Pozdrawiam
Bo¿e, ale niektórzy z was s± naiwni. Takie co¶ nigdy nie wjedzie w ¿ycie. Za 80$ bêdzie mo¿na pobraæ, ale z 10 /20 utworów. Napewno nie tysi±ce.
"[…] plyty sie niszcza z czasem, gubia itp. […]" – jako¶ mnie siê ¿adna nie zniszczy³a ani nie zgubi³a. 😛
Jak siê dba, to siê ma.
Owszem, te¿ u¿ywam empetrójki, czy to w pracy, czy w samochodzie i jeszcze tu i ówdzie, ale nic nie jest w stanie zast±piæ rozwijania z folii nówki sztuki kupionej w dniu premiery i pierwsze odtworzenie. To jest co¶ magicznego, a pokolenie "¶ci±gaczy" tego nie zrozumie. 😎
Zdarza mi siê ¶ci±gn±æ tak± czy inn± muzê, ale jedynie w celu pos³uchania – czy warto kupiæ p³ytê, czy nie. W obu przypadkach pliki i tak id± pó¼niej precz z dysku. 😀
Przepraszam za 2 komenty po kolei – projekt opisywany w newsie jest rozwa¿any w UK, a nie w NZ. 😛
Popieram lecz w Polsce taki abonament by³by zapewne tylko 299,99 PLN 😉
joujoujou – osobiscie nie podchodze do plyt jak do jajka. To rzecz a nie osoba wiec ma prawo mi sie zniszczyc jak sie to uzytkuje. Plyt audio nie kupuje i kupowac nie bede. Regularnie kupuje co ciekawsze plyty w formacie cyfrowym i tylko w takim z nich korzystam. Niestety ale nie przeckonasz mnie ze wygodniejsze jest ciaganie sie z pudlem z plytami. Po prostu nadal wole i bede wolal playera z muzyka niz walkmana z CD. Wiara w magie nie ma tutaj nic do rzeczy. Sprawdz sobie wyniki badan na rzekomych audiofilack ktorzy nie sa w stanie odroznic mp3 od nagrania analogowego … zenada jak dla mnie. Kazdy sie robi na maga, fana i idola a ci prawdziwi sie nawet nie przechwalaja bo i nie ma czym. Slowem: nie truj. Plyta CD to staroc od momentu gdy flash stal sie tani i ogolnodostepny …
@ zbynia – pomysl sam w sobie jest ciekawy tylko gorzej bedzie z jego wykonaniem, szczegolnie w przypadku ludzi z malym uploadem. Problemem zostaje takze rozpowszechnianie utrowor przez ciebie zakupionych. Zgodnie z prawem nie powinienes tego robic bo masz jedynie kopie takowego utrowu a nie wylaczne do niego prawa. Zgadzam sie wiec ze sciaganiem z bezpiecznej sieci (pewnie sie skonczy na P2P jak zwykle) ale z uploadem bym sie powstrzymal. Zeby uniknac smieci, tylko firma zajmujaca sie dystrubujca powinna miec mozliwosc udostepniania plikow. Ciekawi mnie jednak czy to przypadkiem nie jest obecnie w podobny sposob realizpowane w Napsterze … bo wiele sie tam pozmienialo od czasu kiedy to sluzylo do piractwa.
Inna ciekawa rzecza jest np. branie udzialu w sieci P2P, kiedy twoja maszyna bedzie wykorzysttywana do przechowywania fragmentow plikow i wykorzystywane bedzie twoje lacze. W tym przypadku powinna byc mozliwosc naliczania ci kredytu za kazde 1oo kB wyslanych od ciebie danych w siec. Dodaj mozliwosc ustawiania ilosci danych jakie mozesz przechowywac i praktycznie ciekawe rozwiazanie gotowe.
@marek_haj – tak jak pisa³em. 😛
Bez komentarza. :-\
@marek_haj
To, ¿e kto¶ ma inne pogl±dy ni¿ Ty, nie znaczy, ¿e mo¿esz go obra¿aæ. Przynajmniej nie tutaj. Proszê o dyskusjê na poziomie.
nie sadze zebym kogokolwiek obrazil … niektorzy sie wprost rugaja i nie zwracacie im uwagi …
A "nie truj" to niby co?
Ja sobie nie ¿yczê takiego odnoszenia siê do mnie.
nawet nie bede tego komentowal bo to juz nie na temat …