W maju popularny producent sprzętu elektronicznego, firma Pioneer, poinformował o tym, że jesienią wprowadzi na rynek najpotężniejszy odtwarzacz Blu-ray jaki tylko można sobie wyobrazić. I choć do jesieni jeszcze trochę nam brakuje, to oto już jest na ostatniej prostej przed premierą: Elite BDP-09FD.
Prezentację tego urządzenia zaczniemy nietypowo, bo od ceny, która wynosi 2200 USD. Co więc możemy dostać za dodatkowe 1700 USD w stosunku do np. konsoli PlayStation 3, która również odtwarza płyty Blu-ray? Pioneer przede wszystkim zaimplementował w BDP-09FD Profile 2.0. Odtwarzacz posiada złącze ethernetowe i obsługuje BD-Live do czego nie jest konieczna aktualizacja firmware'u. W przeciwieństwie do większości urządzeń tego typu, dzieło Pioneera nie wymaga używania kart pamięci SD, posiada własną, wewnętrzną pamięć o pojemności 4 GB. Do stworzenia BDP-09FD posłużyła stal i aluminium, które to wpłynęły na wagę całości wynoszącą trochę ponad 20 kg. Producent postarał się by wyeliminować wibracje w swoim nowym, topowym produkcie. Dokonał tego m.in. dzięki takim małym smaczkom jak zlecenie wykonania "nóżek" japońskiej firmie TAOC słynącej z najbardziej wolnych od wibracji platform. W środku obudowy nie ma żadnych kabli, wszystko jest przymocowane do siebie fizycznie by zredukować hałas.
Przedstawiciele Pioneera nieskromnie mówią, że teraz posiadacze high-endowych zestawów do słuchania płyt CD, oglądania DVD czy nawet Blu-ray mogą spokojnie pozbyć się ich na rzecz BDP-09FD. Sprzęt posiada analogowe, pozłacane wyjścia 7.1 RCA. Odtwarzacz dekoduje dźwięk we wszystkich popularnych systemach od DTS po Dolby używając oddzielnych cyfrowo-analogowych konwerterów dla każdego kanału z osobna. W temacie obrazu mamy oczywiście do czynienia z 1080p/24 na bazie najlepszego na rynku procesora obrazu, znanego również m.in. z projektora Meridian 810. A jeśli już mowa o ekranie to informacja o ilości kolorów jest konwertowana do 16 bitów. Nigdy wcześniej o czymś takim nie słyszeliśmy, bo nie istniał system, który mógłby poradzić sobie z taką ilością. Pioneer stworzył więc własny, pozwalający na wyświetlanie 2800 trylionów kolorów (z góry zaznaczamy, że nie ma tu błędu w druku). Co ciekawe większość telewizorów obsługuje tylko 10 bitów, ale BDP-09FD jest gotowe na przyszłość. Z tyłu obudowy znajdują się dwa wyjścia HDMI, również "pionierskie" rozwiązanie. Można więc podłączyć jednocześnie odtwarzacz np. do telewizora i projektora.
fajne 🙂
Po pierwsze – Pioniee ma nie dwa WEJ¦CIA ale dwa WYJSCIA [p drugie – wymienione roznice w stosunku do PS3 to K£¡MSTWO gdy¿ PS3 posiada zarówno Profile2.0 jak i Ethernet. Ma³o tego- w przeciwienstwie do tego Pioneera- przy pomocy darmowej aktualizacji firmwaru- ca³y czas sprzêt jestrozwijany a w przysz³osci na pewno mozliwe bedzie zaimplementowanie Profile3.0 – bez najmniejszego problemu /jesli takowy wyjdzie/ Brak slotu kart SD w pioneerze jest WAD¡ gdyz automatycznie uniemozliwia ogladanie zdjec czy filmow z posiadanego sprzetu foto. Brak przetworników A-C nie jest wad±. PS3 pod³acza siê do amplitunera który takowe posiada…. Warto te¿ zaznaczyæ ¿e jest CZTERY razy tansza od pioneera
@michobo: Rozumiem krytyke, ale czemu w takim tonie? Zly dzien? Spokojnie… Dzieki za pierwsza uwage, a co do pozostalych:
– nie wspomnialem, ze PS3 nie ma Ethernetu, tylko ze nie jest Profile 2.0. Wiem, ze mozna to odbierac na rozny sposob, bo PS3 jest bardzo specyficznym przykladem, ale faktem jest, ze jako urzadzenie to mamy do czynienia z Profile 2.0-ready, a nie Profile 2.0.
– nie bardzo rozumiem kwestii tego, ze PS3 bedzie mozna zaktualizowac do Profile 3.0, a Pioneera nie. Urzadzenia sa skierowane do zupelnie innego odbiorcy i porownywanie ich nie ma sensu. Jezeli ktos jest milosnikiem takich rzeczy to stwierdzi "fajnie, teraz wiem dlaczego place wiecej niz za PS3", a jesli ktos jest normalnym uzytkownikiem to zacznie sie smiac i powie sobie w duchu "no fajnie, tyle kasy, a tu w zasadzie mniejsze szumy i jakies pierdoly". Poza tym idac Twoja logika to pierwszy Xbox gdyby mial czytnik Blu-ray bylby chyba urzadzeniem wszech czasow, a PSP JEST najlepszym PDA 🙂
– nie napisalem, ze brak czytnika kart SD jest zaleta lub wada. Wewnetrzna pamiec sluzy sciaganiu materialow z BD-Live. Jak ktos uzywa kart SD to po tekscie bedzie wiedzial, ze nie interesuje go ten sprzet. To nie recenzja. Ani nie wychwala³em Pioneera ani nie krytykowalem go.
PS3 to dobry sprzêt do grania dla dzieci.
Prawdziwy kinoman nigdy czego¶ takiego nie kupi…