W dość zatłoczony już rynek laptopów końcem 2007 roku powoli zaczęła zaznaczać swoją obecność nowa grupa produktów, zwana netbookami. Filozofia netbooka miała być prosta i klarowna - miał on być małym, poręcznym i niedrogim przenośnym komputerem zapewniającym łączność z Internetem. Początkowe projekty i założenia spotkały się jednak z weryfikacją rynku i dość szybko okazało się, że ciężko będzie stworzyć taki komputer już nie tylko w cenie 100 dolarów, ale nawet 200 i 300. Obecne ceny najtańszych netbooków takich jak Asus Eee PC w słabszej wersji z 7-calowym ekranem o słabej rozdzielczości zaczynają się od około 750 zł, w wersji z darmowym systemem operacyjnym Xandros Linux. Cena trzeba przyznać niezbyt atrakcyjna biorąc pod uwagę chociażby ograniczenia ekranu (rozdzielczość 800 x 480 to w 2008 roku stanowczo za mało, nawet do przeglądania Internetu). Firma ASUS szybko zareagowała wprowadzając mocniejsze wersje Eee PC z 9-calowym ekranem, o wyższej rozdzielczości 1024 x 600. Cena wzrosła, i tak naprawdę na dzień dzisiejszy różnice cenowe pomiędzy netbookami oraz najtańszymi laptopami z 14-calowym ekranem zaczęły się zacierać. Konieczny stał się więc zabieg dalszego udoskonalania netbooków – w ten sposób powstał MSI Wind czy chociażby niedostępne jeszcze w Polsce komputerek Acer Aspire One. Te produkty starają się pogodzić zalety taniego laptopa z poręcznością netbooka. Czy ta sztuka się udała? Przekonajmy się sprawdzając komputer MSI Wind. Czytaj całość: MSI Wind U100.
TK: MSI Wind U100 – Netbook na bazie procesora Intel Atom
focus - Friday, 29 August 2008, 11:09Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
dla mnie cos taiego to porazka. Ani to laptop bo to male ani to komorka i do kieszeni sie nie zmiesci. Od komunikacji mobilnej mam palptopa jak juz rzeczywiscie musze cos zrobic w biegu. Jak nie, zwykly laptop sie doskonale sprawdza.
@ marek_haj
Je¶li pojedziesz w delegacjê i bêdziesz musia³ nie¶æ laptopa 2 kg (lub wiêcej) i do tego jakie¶ dokumenty, to do¶æ szybko dostrze¿esz zalety tego typu urz±dzenia. Wy¿sza rozdzielczo¶æ jak i wydajno¶æ nie jest potrzebna, by pokazaæ zalety Twojej firmy, a 1 kg pod rêk± zupe³nie inaczej siê nosi. Choæ jestem ros³ym cz³owiekiem noszenie lapa 2,5 kg na targach CeBIT nie by³o przyjemne.
Ale masz wybór: mokra koszula pod pach± i fajny lap 14 / 15" albo sucha koszula i lap 10". Ja wybieram to drugie.
To jest netbook, a nie notebook – te pierwsze s± przeznaczone do bardzo specyficznych zastosowañ.
Pozdrawiam
Mam taki, bardzo sobie go chwalê i zara¿am tym inne osoby.
@focus_tk
albo 3.5kg :///// jedna wielka masakra, st±d takie ma³e zabawki maj± powodzenie
¶wietna spraw !! 15,4 cala i wiêksze to pora¿ka w dzisiejszych czasach .
Nie doceni tego maleñstwa tylko ten ,co chcia³by sobie dopiero kupiæ laptopa:)
@highscreen
Albo ten, kto nie mo¿e sobie pozwoliæ na PC i laptopa na raz i musi wybieraæ – jak siê nie ma w domu peceta, to takie maleñstwo na pewno go nie zast±pi, choæby dlatego, ¿e oczu szkoda.
Dzi¶ w³a¶ciwie nie u¿ywam notebooka, podejrzewam, ¿e gdybym posiada³ netbooka, zabiera³bym go ze sob± du¿o czê¶ciej. Ale gdyby mia³ mi on ca³kowicie zast±piæ PC, to chyba w ogóle przesta³bym u¿ywaæ komputera 🙂
Fajnie, ze niektore z tych malenstw wazy nawet ponizej kilograma ale mimo wszystko nie lubie skrajnosci i ciagle nie moge zrozumiec czemu producenci daja nam dziadowskie 1024×600 w 10 " zamiast jakiejs normalnej rozdzielczosci w 12-13". Najlepiej w 4:3, byloby lekkie i praktyczne zarazem.
BTW: Panoramiczny wyswietlacz pozniej 20"i 1680×1050 nie ma racji bytu, niestety juz chyba nie da sie kupic zwyklego laptopa z matryca 4:3, nie wiem kto wymyslil, ze skoro panorama dobrze spisuje sie w TV to trzeba ja wpychac wszedzie….