Najszybsze dyski SSD

mirage - Monday, 22 September 2008, 14:26

Firma Fusion-IO wpadła na zupełnie nowy pomysł wykorzystania możliwości jakie dają dyski SSD. Jej koncept polega na wykorzystaniu w nośnikach ioDrive możliwości jakie daje... PCI Express x4.






Tak, dyski te działające na bazie pamięci SLC NAND wyposażone są w interfejs PCIe, dzięki czemu są o wiele szybsze niż standardowe SSD podłączane przez SATA. ioDrive o pojemności 80 i 160 GB bije rekordy transferów. Odczyt danych następuje z prędkością 800 MB/s, a zapis z prędkością 680 MB/s. To czterokrotnie szybciej niż najszybszy dotychczas dysk SSD. Cena za mniej pojemny dysk wynosi 2649 USD, a za bardziej pojemny - 4899 USD. Minusem jest fakt, ze ioDrive działa tylko w 64-bitowym środowisku, nie można również użyć go jako dysku bootującego. Ma to jednak być zmienione wraz z nowym firmwarem, który pojawi się jeszcze w tym roku. Benchmark DVNation potwierdza rewelacje dotyczące prędkości działania dysków Fusion-IO.

Źródło: nordichardware

Tagi:

Komentarze (0)
  1. phini pisze:

    Cena za 80GB poszybowa³a ju¿ do $3000. Ceny s± kosmiczne, ale to sprzêt do serwerów(tak przynajmniej twierdzi producent) za to wydajno¶æ niesamowita.

  2. Seadog pisze:

    Robi wra¿enie 😎

  3. Seth pisze:

    Szybki transfer znacznie szybciej wyczerpie maksymaln± ilo¶æ cykli zapisu/odczytu i sprzêt pójdzie siê j….

  4. Jarson pisze:

    @Seth
    Komórki pamiêci zu¿ywaj± siê tylko podczas kasowania i ponownego zapisu na nich danych, ilo¶æ operacji odczytu jest praktycznie nieograniczona. To co¶ na rodzaj kartki papieru, która zu¿ywa siê, je¶li siê j± zapisuje o³ówkiem i ¶ciera gumk± – nie ma wielkiego znaczenia, ile razy czyta siê t± kartkê…

    Tak szybki dysk jak ten zu¿y³by siê szybko (i to bardzo) jako dysk systemowy, jako magazyn na dane powinien trochê pos³u¿yæ.

  5. Seth pisze:

    @Jarson
    Prawdê powiadasz, ale szkoda takiego dysku na magazyn.
    To¿ a¿ siê prosi by by³ to dysk C:, a wtedy ró¿nie mo¿e byæ z trwa³o¶ci± 🙁
    Nie kupie nic z SSD dopóki nie popracuj± nad trwa³o¶ci±.
    I nie na zasadzie nadmiarowo¶ci komórek (wymienianych w miarê uszkodzeñ), ale nad sam± niezawodno¶ci± zapisu.
    Co¶ czujê, ¿e trochê poczekam 🙁

  6. majkeljot pisze:

    Seth – Sama wiêksza szybko¶æ nie spowoduje wiêkszej ilo¶ci cykli zapisu. To tak jak np kolarz który przejedzie 20km w godzinê, przejedzie tyle samo co inny kolarz który pokona tê sam± trasê ale w np 4 godziny. Oczywi¶cie wiêksza szybko¶æ mo¿e kusiæ do czêstszego u¿ywania ale zastosowanie tego dysku jako systemowego nie zu¿y³oby go szybciej od innych SSD

  7. Seth pisze:

    To by³a celowe nadu¿ycie z mojej strony. 🙂

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.