SanDisk przedstawił swoją trzecią generację dysków typu solid-state-drive zbudowaną w oparciu o pamięci typu MLC NAND flash. Urządzenia w zamierzeniu producenta mają służyć przede wszystkim do wymiany HDD na SSD w starszych notebookach, stąd postarał się on o wysoką wydajność i pojemności mogące zainteresować użytkowników oraz o stosunkowo niewysokie ceny pozwalające na modernizację.
Rodzina G3 ma składać się z dwóch linii - C25-G3 składającej się z 2,5" SSD oraz C18-G3, w której skład wejdą modele 1,8". Każda z nich zawierać ma w sobie po trzy modele. Najmniej pojemny ma 60 GB i został wyceniony na 149$, "średni" oferuje 120GB miejsca na dane i będzie kosztował 249$, ostatni model ma 240 GB i cenę wstępnie ustaloną na 499$ (wartości te powtarzają się w obu liniach).
Istotną cechą nowych dysków jest ich szybkość. Zapis odbywa się w nich z prędkością 140 MB/s, a odczyt - 200 MB/s. Jak wyliczył producent, oferują one transfery ponad pięciokrotnie wyższe niż najszybsze dyski twarde wyposażone w talerze obracające się z prędkością 7200 RPM. Są one również (znów wyliczenia SanDiska) ponad dwukrotnie szybsze niż dyski SSD sprzedawane na rynku w 2008 roku. Innymi słowy, HDD obecnie aktualnie na rynku musiałyby mieć talerze wirujące z prędkością 40 000 obrotów na minutę, żeby dorównać pod względem prędkości serii G3.
"SSD G3 SanDiska wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu na dyski SSD o pojemności 120 GB za cenę mniejszą niż 250$" mówi Rich Heye. "Na obraz nowych dysków składają się trzy opracowane przez nas elementy: użycie algorytmu nazwanego ExtremeFFSTM pozwalającego na losowe rozmieszczenie danych na dysku, równomierne zużycie komórek pamięci i w konsekwencji około stukrotne wydłużenie czasu bezawaryjnej pracy dysku w porównaniu do innych algorytmów; użycie pamięci MLC NAND flash produkowanych w procesie technologicznym 43 nm; wykorzystanie nowego kontrolera SSD" - zachwala dyski Heye.
SSD SanDisk G3 mają być dostępne na rynku w połowie bieżącego roku.
snowing in hell? ssd w normalnej cenie? hmm 😀
1. Czy zywotnosc komorek pamieci wplywa jedynie na pojemnosc takiego dysku, czy po prostu uszkadzanie danych?
2. Na jakiego typu dane najlepiej przeznaczyc taki dysk? Partycja systemowa (system, programy, tempy) czy moze miejsc na dane?
ad1 – 100% trwalosci danych nikt ci nie zagwarantuje (z wyjatkiem reklamy supermaketowej), ale genralnie bledna komorka powinna byc oznaczona i wylaczaona z uzycioa automatycznie
ad2 – na wszystko, do czego dostep potrzebny jest szybko
czyli system, tempy, bazy danych, savy gier 😛 itd
jak masz sianko to dane tez warto na ssd miec – zawsze szybciej bedziesz mogl kopiowac itp (jezeli reszta sprzetu pozwoli)
No dobrze, ale jesli komorka zdycha, a sa na niej dane, to szlag trafia te dane. O ile bad sector w tradycyjnym dysku jest po prostu uszkodzeniem, a efekt tego — jakby nie patrzec awaria, to w przypadku SSD — umieranie komorek, to "normalny" proces.
ssd nie mam, niektore karty pamieci (tak, wiem, ze ich uzywa sie mniej hardkorowo) mam juz po jakies 7lat
na razie albo nie mialem zanych padow komorek, albo nie wiazaly sie z zadnym uszkodzeniem danych
za ochrone danych masz odpowiedzilane cale linie zabezpieczen, takie jak dane nadmiarowe, korekcje itp
zwykle uszkodzenie paru bitow nie jest grozne dla spojnosci danych
@stig
dorzucê co¶ od siebie.
W zwyk³ych dyskach nadmiarowe sekory,
które s± w³±czane do akcji gdy inne siê sypi±. W pamieciach flash jest inaczej, ale to poni¿ej.
W przypadku normalnych HDD dobrze jest siê zaopatrzyæ w program wyci±gaj±cy dane ze SMARTa – mo¿na na d³ugo wczesniej przewidzieæ awariê (info o relokacji sektorów, problemy z pozycjonowaniem g³owicy, etc). Mo¿na nawet wyczytaæ aktualn± temperaturê dysku i ilo¶æ uruchomieñ. 🙂
W przypadku pamiêci flash (np. pendrive, SSD) nadmiarowo¶æ jest ogromna i siêga nawet 60% extra, bo i czas ¿ycia jest krótki.
A wykorzystuje siê j± na okr±g³o, podmieniaj±c komórki rotacyjnie, by by³y równomiernie obci±¿ane.
Z tego te¿ powodu warto kupowaæ u¿ywane pendrivy/karty do aparatów/etc – mo¿na powyci±gaæ faaaajne rzeczy przy pomocy pewnych programów. :))))))) albo naci±æ siê kupuj±c SuperMega pojemny flash, który jaki¶ ba³wan pozbawi³ nadmiarowo¶ci.
Co do zastosowañ SSD to jest problem.
Z jednej strony warto go u¿yæ na "dysk C" bo bêdzie fajnie i szybko, ale takie wykorzystanie szybko uszkodzi dysk. z drugiej strony u¿ycie na jakie¶ repozytorium, gdzie nie ma du¿o cykli zapisu jest ma³o op³acalne.
To chyba tyle. 🙂
@stig
po przemy¶leniu przeznaczy³bym dysk SSD na partycjê systemow±.
Wreszcie system bêdzie siê fajnie uruchamia³.
Nawet kosztem ¿ywotno¶ci.