Samsung pokazał swój nowy 3,5" dysk twardy o pojemności 1,5 TB, należący do serii EcoGreen F2. Urządzenie o nazwie HD153UI ma według producenta kusić wszystkim tym, czym dysk twardy kusić może - wysoką pojemnością, niskim zużyciem prądu, wysoką wydajnością oraz niską ceną.
Nowy dysk jest wyposażony w interfejs SATA 3.0 Gbps, posiada 32 MB pamięci cache, a średni czas dostępu do danych wynosi 8,9 ms. Talerze w HD153UI obracają się z dość nietypową dla 3,5" HDD prędkością 5400 RPM. Z jednej strony z pewnością wpływa to pozytywnie na głośność urządzenia, poziom wibracji oraz zużycie prądu, z drugiej stawia pod znakiem zapytania fakt wysokiej wydajności tego modelu.
HD153U ma w ten weekend pojawić się w sprzedaży w Japonii. Jego cena rzeczywiście jest atrakcyjna - producent ustalił ją na 130 $.
5400?
To jaka¶ kpina. 😛
Dla mnie by³ by dobry do przechowywania danych. Nie potrzeba super szybkiego tylko du¿ego, cichego i ch³odnego.
Szybki dysk? przeciez on jest powolny jeszcze dodajac jego zalosny czas dostepu to mozna powiedziec ze to bubel.
Sredni odczyt to 83MB/s a czas dostepu to jedyne 25ms buahaha 😀
Szybki to on moze jest ale przy porownaniu chyba do dyskow opartych na talerzach 250GB.
Oszczednosc poboru pradu rzedu 2W to sobie mozna… chociaz przy tak wolnym dysku to on musi dluzej pracowac wiec nawet mozna powiedziec ze wydajnosc per W jest mniejsza niz u konkurencji
i na co komu taki dysk ? 750, 1500, 2000 GB … czego to tyle trzymaæ ? Wszystko idzie z pojemno¶ciami w górê, a jest coraz mniej rzeczy, które mo¿na by by³o wrzucaæ na te wolne terabajty … bez sensu …
Wysok± wydajno¶æ mo¿e byæ zaleta tego dysku ale o tym dowiemy siê dopiero po wprowadzeniu go na nasz rynek.
Warto w tym miejscu przypomnieæ, i¿ ca³y czas mówimy o dyskach 5400 obr.
Porównywanie ich z dyskami 7200obr. przypomina walkê na najwiêkszy obszar roboczy monitora 22” z 24”.
Dyski o mniejszej prêdko¶ci obrotowej w swoich ofertach posiada wiêkszo¶æ producentów i wbrew pozorom istniej na nie popyt.
Je¶li kto¶ szuka dysku szybkiego niech trochê poczeka – znajdzie go w innej kategorii F2 (7200obr.), która na pewno zago¶ci na rynku.
Wykorzystanie dysków 5400obr. jako backup danych przy jednocze¶nie du¿ej pojemno¶ci oraz cichej pracy mo¿e byæ, nawet kosztem paru MB/s dla maniaków ciszy ³akomym kawa³kiem.
Je¶li kto¶ w swoim laptopie pokusi³ siê na wymianê dysku 4800,5400obr. na sprintera z 7200obr. na pewno zauwa¿y³ znacznie skrócony czas pracy laptopa na baterii.
Coraz czê¶ciej mamy w laptopach port eSATA – wiêc tutaj przy dyskach 5400obr. tak¿e odczujemy ró¿nice tych (jak kto¶ tu napisa³) 2W.
Wp³yw ¿ywotno¶ci dysku pracuj±cego z mniejszymi obrotami nie jest dobrze udokumentowany ale wydaje mi siê, i¿ nie jest to bez znaczenia.
Dla mnie osobi¶cie jedynym, powa¿nym minusem jest dzi¶ niestety wysoka zawodno¶æ dysków twardych. Dotyczy ona wszystkich producentów. Trudno sobie wyobraziæ powa¿ny backup 1,5TB danych na dysku, który mo¿e z dnia na dzieñ odmówiæ pos³uszeñstwa.
Zawsze by³em zwolennikiem mniejszych dysków przy jednocze¶nie ich du¿ej ilo¶ci.
Jednym s³owem wola³bym 3 dyski 500GB ni¿ jeden 1,5TB.
Je¶li do tego dodamy realia w postaci ceny tego dysku w naszym kraju, to podejrzewam i¿ ten dysk furory mo¿e nie zrobiæ na naszym podwórku.
Ja osobi¶cie widzê dla takiego dysku zastosowanie w tunerach sat PVR, zapis materia³u w rozdzielczo¶ci HDTV jednak trochê miejsca zajmuje.Gdzie¶ trzeba to trzymaæ a nie ka¿dy od razu bêdzie obrabia³ materia³ do formatu np .mkv ¿eby wcisn±æ to na p³ytê DVD5 czy te¿ DVD9. 5400obr to cisza i niska temperatura ca³ego urz±dzenia. Sam mam w tunerze sat zamontowany dysk WD 250Gb 7200obr model WDC 2500JS-23MHB0 i temperatura wewn±trz urz±dzenia mimo pracuj±cego wentylatora ma ok 55-60 stopni. Zastanawiam siê w³a¶nie nad jego zmian± na Samsunga F1P 500Gb, w³a¶nie ze wzglêdu na mniejsze obroty i nisk± temperaturê podczas pracy.
Dysk powinien kusiæ przede wszystkim niezawodno¶ci±, szczególnie przy takiej pojemno¶ci. A to niestety piêta achillesowa Samsunga i chyba dlatego artyku³ pomin±³ ten wa¿ny aspekt 😉
Po co komu 1,5TB dysk skoro jedna awaria mo¿e spowodowaæ utratê takiej ilo¶ci danych ?
Zreszt± nawet Seagate ma ostatnio z tym problemy, vide problemy z Barracudami 11.
kazde zastosowanie determinuje parametry wymagane
ten dysk oferuje niska cene, niskie uzyecie energii, prawdopodobnie niski poziom halasu i wysoka pojemnosc – swoja nisze znajdzie
Samsung by³ kiedy¶ prawdziwym maratoñczykiem, ale potem walnêli sobie now± fabrykê, wesz³y dyski z feralnej serii 1614 i to by by³o na tyle z niezawodno¶ci … przez kilka lat na prze³omie wieków sprzedawa³em sprzêt i zawsze pada³a oferta: szybki czy niezawodny Samsung ? Przez 3 lata nim pojawi³ siê 1614 (który nale¿y przypomnieæ, jak na swoje czasy by³ bardzo szybki) serwisowa³em mo¿e ze 3szt Samsunga na kilkaset sprzedanych ! W tym czasie wraca³ mo¿e co dziesi±ty inny …
erneest faktycznie do tunera jak znalazl. Ale z drugiej strony 1500GB do filmow? przeciez tego zapelnic sie nie bedzie dalo. Sam mam 500GB i nie bede ukrywac ze jest to dosc sporo. Chyba ze chcemy tam ponad 200h materialu trzymac w HD. Ja bardziej uzywam tego zeby nagrac. Ogladnac na nastepny dzien i tyle 🙂
Z laptopami i dyskami 7200rpm sie nie zgodze. Wlasnie wsadzenie takiego 7200rpm wydluza czas pracy na baterii. Operacje sa wykonywane o wiele szybciej i dysk sie przelacza w tryb idle. 5400rpm mieli i mieli i mieli. Roznica to nie jest jakas szczegolna bo raptem moze 2-5min ale komfort pracy o wiele wiekszy. Bo nie trzeba czekac na dysk.
Zreszta jak juz pisalem 2W to nie jest oszczednosc. W laptopie to moze da wsumie 4min na baterii dluzej. I tak najwiecej matryce ciagna a pozniej CPU i chipset
Tipros faktycznie kiedys (jeszcze przed 1614) ludzie na Samsungi mowili ze to sie sypie etc. No bo do sprzetow z Media to dawali. Co ciekawe chyba tylko raz widzialem walniety dysk samsunga. Postanowilem ze dosc mam awaryjnosci Seagate i kupilem wtedy 1614. W tamtych czasach to byl tzw czarny kon 🙂 Wszystkie testy po prostu wygral. W szybkosci chlodnosci no i jesli chodzi o cisze to mial bardzo dobre wyniki… niestety 3 razy polecial na serwis…
No gdyby nie mój marny internet, to ju¿ bym taki dysk dawno zape³ni³ – bootlegami w bezstratnych formatach. 😀
Ja akurat nagrywam i trzymam, nie mam mo¿liwo¶ci zrzucenia materia³u do komputera w celu dalszej obróbki i nagrania na inny no¶nik – komputer to demon szybko¶ci laptop Toshiba z prockiem Celeron 550MHz 🙂 i dyskiem 20Gb, ciekawe czy kto¶ jeszcze czego¶ takiego u¿ywa.
Zastanawiam siê czy kierunek dzia³añ maj±cy na celu wzrost pojemno¶ci dysku czy tak naprawdê potrzebujemy takich wielkich dysków ? Pomijam grupê ludzi którzy walcz± z obrazami o wrêcz kosmicznych wielko¶ciach . Ilo¶æ ruchomych czê¶ci i znikoma odporno¶æ na pole magnetyczne nie wspominaj±c o udarach wszystkie te i wiele innych czynników poddaje pod w±tpliwo¶æ czy tak wielki dysk spe³ni pok³adane w nim nadzieje jako magazyn do przechowania naszych cennych danych. Bo szczerze mówi±c na sam± my¶l o konieczno¶ci oddania dysku do odzyskiwania wa¿nych danych mo¿e przyprawic o palpitacjê serca (koszt odzysku 1,5 Tb danych …)
P.S. A jeszcze tak niedawno wystarcza³ DOS 3.30 ewentualny winows 3.0 i dysk 40 Mb podzielony na 2 partycje 😛
Ja posiadam 2 dyski 1 T na drugim mam kopie i trzymam dysk zamkniêty w szafie, no chyba ¿e padn± dwa na raz a to raczej ma³o prowdopodobne.
@KC42 je¶li to samsungi to, ¿eby¶ w z³± godzine nie powiedzia³.
szwagier lata po firmach odzyskuj±cych jak mu 2 samsungi pad³y jednocze¶nie a seagate dalej sie krêci. mimo ze w tym samym kompie siedzia³ i to d³u¿ej ni¿ samsungi
Mam seagaty, ale co to za ró¿nica te¿ lubi± padaæ.