Pomimo silnej opozycji przemysłu elektronicznego właścicielom praw autorskich (czyli wytwórniom filmowym i fonograficznym) udało się doprowadzić do decyzji wprowadzenia w Japonii dodatkowych opłat naliczanych przy sprzedaży nagrywarek oraz płyt Blu-ray. Będą one dodawane do ceny urządzeń i nośników począwszy od pierwszego kwietnia bieżącego roku.
Opłaty wyniosą kilkaset jenów (kilka - kilkanaście złotych) w przypadku nagrywarek oraz kilka jenów (to już kwoty poniżej złotówki) w przypadku nośników. Ponieważ producenci urządzeń nie dają za wygraną i zamierzają nadal przeciwstawiać się decyzji wprowadzenia dodatkowych opłat, istnieje pewne prawdopodobieństwo, że do kwietnia coś jeszcze się zmieni.
Wcześniej w wyniku burzliwej debaty przemysł elektroniczny i wytwórnie zgodzili się co do dopuszczalnej dozwolonej ilości kopii filmów czy programów telewizyjnych, które mogą wykonać użytkownicy (oryginał plus dziewięć kopii) i opłat kompensacyjnych. Jednak w zamian za zaakceptowanie zasady nazwanej "dubbing 10" wytwórnie zażądały opłat (kiedyś nazywałoby się to - myto) ze sprzedaży nagrywarek wyposażonych w dysk twardy.
Odkąd te zasady zostały zaakceptowane przemysł elektroniczny kontynuuje politykę odmawiania dodawania do ceny "podstawowej" nagrywarek i płyt dodatkowych opłat.
Sprawie ma się teraz przyjrzeć Japanese Cultural Affairs Agency, która może wprowadzić poprawki do prawodawstwa w tym zakresie po zapoznaniu się ze stanowiskami zainteresowanych przemysłów oraz opinii publicznej.
legalna oplata za nielegalne piractwo jak w cd\dvd. tylko czemu dalej piractwo jest nielegalne
To rodzaj zado¶æuczynienia wytwórniom za prawo "dozwolonego u¿ytku osobistego". Obowi±zuj±cego m. in. w naszym kraju.
Co nie znaczy, ¿e nie jest to pewien rodzaj z³odziejstwa. Na no¶nikach BD mo¿na nie trzymaæ wcale multimediów, a jednak trzeba p³aciæ zawy¿on± cenê za te no¶niki. Zach³anno¶æ i pazerno¶æ wytwórni zawsze by³a i bêdzie nieograniczona.
Pazerno¶æ wytwórni, producentów, rz±dów zapewne te¿ (bo VAT oczywi¶cie naliczany bêdzie od ceny ³±cznej). W rezultacie zyskaj± wszyscy, OPRÓCZ konsumentów. :-/
kazdy sposob zdarcia siana zostanie wykorzystany
dzis zaplacilem np Development Fee za to, ze bylem na lotnisku, ktore sie akurat rozbudowuje – za to, ze siedzialem na placu budowy mam placic – super
Ka¿da okazja jest dobra, by zedrzeæ kasê z klienta – Twój pracodawca chyba te¿ service charge bierze? 😀
kolejny rozdzia³ strzy¿enia owieczek 🙂
Dla mnie jasne jest, ¿e mo¿na w zwi±zku z pobieraniem op³at, kopiowaæ tre¶ci chronione prawem autorskim. Bezprawiem jest pobieranie op³at, a nie dostarczanie ¿adnych towarów czy us³ug wzamian. W ten sposób mo¿na "chroniæ" nie tylko tzw. prawa, ale kazd± inn± dziedzinê, a jednak siê tego nie robi. Stosowanie odpowiedzialno¶ci zbiorowej to praktyka stosowana przez dyktatury, pañstwa policyjne, wyznaniowe i totalitarne.