UE może przedłużyć okres obowiązywania praw autorskich

Jarson - Sunday, 15 February 2009, 20:49

Za jakiś czas w Unii Europejskiej mogą zacząć obowiązywać nowe przepisy określające długość obowiązywania praw autorskich twórców muzyki. Obecnie prawa te obowiązują przez 50 lat, jeżeli przepisy się zmienią, okres ten przedłuży się do 95 lat.


Nowe przepisy miałyby zapewniać artystom i producentom otrzymywanie tantiem od utworów przez 95 lat od momentu jego pierwszego wydania lub publicznego wykonania. Propozycja przedłożona przez Legal Affairs Committee (wygląda na to, że to jedna z miliarda agend unijnych) dotyczy ochrony praw autorskich dla kompozycji muzycznych wydanych na fizycznych nośnikach (czyli nie dotyczy form cyfrowych).
Ponadto nowe przepisy miałyby zapobiegać sytuacji niewypłacania tantiem artystom przy wykorzystaniu warunków podpisanych wcześniej kontraktów (może i słusznie, ale ciekawe, jak to się ma do zasady "prawo nie działa wstecz")? Na ich podstawie miałby również zostać założony dodatkowy fundusz dla muzyków finansowany przez producentów, którzy byliby zobligowani odkładać na ten cel przynajmniej raz w roku przynajmniej 20% z przychodów uzyskanych z tytułu proponowanego przedłużenia okresu obowiązywania praw autorskich.


Źródło: CDRinfo.com

Tagi:

Komentarze (0)
  1. nimal pisze:

    czyli, skoro ma to obowiazywac wstecz, to czesc moich CD stanie sie nie legalna? (bo byly to plyty nagrane po wygasnieciu praw co utworow – stary rock itp)
    oryginalne

  2. demek pisze:

    masz rock, ktory ma ok 50 lat?

  3. highscreen pisze:

    ehhh tam niech robi± nawet 200 lat ,dzisiaj jest na rynku tyle dziadostwa ,¿e ju¿ za 5 lat nikt nie bêdzie nagrywa³ np. takiego Stachurskiego :):) czy innych Discopolowców

  4. Grimix pisze:

    @Demek: a co w tym dziwnego? do 1959 r ju

  5. nimal pisze:

    mam ponad 25-letni, co bylo wyraznie opisane na plytach (w sumie mam ich z 5,6…)
    przypuszczalnie w USA sa/byly inne przepisy na ten temat – nie wnikalem
    a ze plyty byly za grosze i kupowane w duzej sieci ze wszystkimi naklejkami itd – to im wierze

  6. Alx pisze:

    Nie chodzi tutaj o jakie¶ disco polo, ale o pionierów rocka.
    Powoli zbli¿a siê data, gdy ich muzyka sta³aby siê dobrem ogólnym.
    Nie chodzi te¿ tutaj o artystów, bo wiêkszo¶æ utraci³a te prawa, b±d¼ ich nigdy nie mia³a. Tylko wielkie gwiazdy mog³y dyktowaæ warunki, a nie debiutanci, co podpisali by wszystko, byle zaistnieæ. Ca³± sprawê nakrêcaj± PAZERNE WYTWÓRNIE (jak zawsze zreszt±).
    A jakby kto¶ jeszcze nie ³apa³, przyk³adowo dwie legendy i data pierwszej p³yty :
    The Beatles – 22 marca 1963
    Rolling Stones – 17 kwietnia 1964

    …Chyba nikt nie ma cienia w±tpliwo¶ci, jakie miliony do dzi¶ zarabiaj± wytwórnie na tej muzyce…

  7. joujoujou pisze:

    Mo¿e na tantiemach, bo na p³ytach to na pewno takich kokosów ju¿ nie zarabiaj± – wystarczy siê przej¶æ po sklepach, ile zalega p³yt po 5-6 euro.

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.