Zawrotnie szybkie SSD Fusion-io

Jarson - Thursday, 12 March 2009, 08:54

Przed paroma miesiącami firma Fusion-io przedstawiła SSD z interfejsem PCI-E x4, odczytujący dane z rekordową wówczas prędkością 800 MB/s. Na targach CeBIT firma OCZ niemal dorównała temu wynikowi, prezentując swój SSD przeznaczony pod interfejs PCI-E x8, który podczas pokazu odczytywał dane z prędkością ponad 700 MB/s. Fusion-io nie pozostało na ten fakt obojętne i stworzyło jeszcze jeden model, w którym dane odczytywane są z prędkością... 1500 MB/s.







Nowy dysk nazywa się ioDrive Duo. Nazwa bierze się stąd, że urządzenie składa się z dwóch modeli ioDrive (to te, które zostały zaprezentowane przez Fusion-io wcześniej), umieszczonych na jednym laminacie i współpracujących ze sobą. Urządzenie wymaga interfejsu PCI-E x8 (lub PCI-E 2.0 x4). Potrafi ono nie tylko szybko odczytywać dane, ale również niemal równie szybko je zapisywać - prędkość zapisu wynosi 1400 MB/s.
Nowy model cechuje także ogromna ilość operacji odczytu i zapisu, jakie może wykonać w ciągu sekundy. Przy odczycie jest to 186, a przy zapisie 167 tysięcy takich operacji. Z kolei czas dostępu do danych wynosi 50 mikrosekund (0,05 ms). Przy tak dużej szybkości dyski mogłyby dość szybko się zużywać, dlatego też producent wyposażył je w zaawansowane algorytmy korekcji błędów oraz mechanizmy "samonaprawcze". Dla zwiększenia bezpieczeństwa danych można również w obrębie jednej karty utworzyć konfigurację RAID 1.
Fusion-io zadbało również o to, żeby ioDrive Duo wyróżniał się wysoką pojemnością. W momencie pojawienia się dysku na rynku, co ma nastąpić w kwietniu, będzie on dostępny w trzech pojemnościach - 160, 320 oraz 640 GB. Na tym jednak producent nie zamierza poprzestać i na drugą połowę bieżącego roku planuje premierę modelu o pojemności 1,28 TB.
Patrząc na prezentowane urządzenie trudno nie odnieść wrażenia, że nie będzie ono należało do tanich. Na razie producent nie podał cen nowych modeli, wiadomo natomiast, że ioDrive o pojemności 160 GB kosztuje niecałe 5 000 dolarów.



Tagi:

Komentarze (0)
  1. Seth pisze:

    Sprzêt jest niesamowity, ale….
    kiedy siê doczekam dysku, który dzia³a 10x wolniej a dzia³a 100x d³u¿ej?

    D¿izas… tam s± moje dane…

  2. Tipros pisze:

    My¶lê, ¿e ka¿dy z nas narzeka na to samo.

    To jak z samochodami i ka¿d± inn± elektronik± – wy¶cigi na parametry kosztem jako¶ci…

  3. arnakus pisze:

    Niestety z tego "dysku" nie da siê zabootowaæ komputera. Mo¿e s³u¿yæ wy³±cznie jako przechowalnia danych.

  4. Seth pisze:

    @arnakus

    no co ty… serio?
    no to w ogóle masakra jest.

    Na co mi taki diwajs? Na swapa?

  5. Seth pisze:

    jak to mówi± " na swapa to ja mogê sobie sam":))))))))))))))))

  6. Tipros pisze:

    To, ¿e nie da siê bootówaæ pewnie rozwi±zane zostanie w biosie.

    Swoj± drog± tak "niepewne" urz±dzonka to dla mnie faktycznie tylko swap… nie powierze nic wa¿nego czemu¶ takiemu …

  7. arnakus pisze:

    Mo¿ecie zapomnieæ o tym "dysku". Cena wesji z transferem 800/600 MB/s (R/W) wynosi oko³o 30000$.

  8. chris996 pisze:

    @arnakus
    Je¶li siê nie zabootowaæ systemuda to kto to kupi i to za tak± cenê?
    Tak¿e póki co dyski sata szybko nie znikn± z rynku.

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.