Obecnie technologia OLED jest bez wątpienia najbardziej obiecującym rozwiązaniem w dziedzinie wyświetlaczy i to właśnie z nią wiązana jest (przynajmniej na okres następnych paru lat) przyszłość telewizorów, czy monitorów komputerowych. Na obecnym etapie rozwoju technologia ma jeszcze parę (choć niewiele) mankamentów, z których największym jest niska jasność koloru niebieskiego, w wyniku której obraz wyświetlaczy OLED "dąży ku czerwieni". Bardzo możliwe, że na ten problem znaleziono już rozwiązanie.
Naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory's Asanga Padmaperuma odkryli nowe materiały, dzięki którym jasność niebieskich pikseli w panelach OLED może wzrosnąć o co najmniej 25% - wystarczająco, aby poziomem jasności dorównać kolorom czerwonemu i zielonemu. W dodatku nowe materiały są bardziej energooszczędne i mają charakteryzować się większą żywotnością, która jak na razie również jest mankamentem technologii.
Nowe materiały są obecnie omawiane w Amerykańskim Stowarzyszeniu Chemików. Jeżeli okaże się, że nie ma przeciwwskazań do ich stosowania, być może posłużą one do budowy nowej generacji wyświetlaczy OLED.
Spoko
Pomijaj±c fakt, ¿e jako¶ nie dosz³a do mnie informacja o problemach z niebieskim, to jeszcze bêdê musia³ okrywac monitor kocem ¿eby nie z³apa³ grypy.
No nie wiem czy mi siê to op³aca 🙂
Pewnie, ¿e op³aca !
Dominuj±ca technologia LCD jest bardzo kosztowna w produkcji, co oznacza, ¿e zarabia siê na niej sporo wiêcej ni¿ mo¿na by wyci±gn±æ z OLED’ów.
Obawiam siê wiêc, ¿e jeszcze dowiemy siê o kolejnych "problemach", których o dziwo wcze¶niej nie by³o.
No masz, a zawsze mi siê zdawa³o, ¿e zarobiæ mo¿na wiêcej, jak siê ma niskie koszty… ;-p
Panowie, zawsze by³ problem z kolorem niebieskim.
Zaczynaj±c od klasycznych kineskopów – luminofor niebieski jest oko³o 10 razy dro¿szy do innych kolorów. To samo z laserami – Blueray dopiero wchodzi do produkcji i jest du¿o dro¿szy do czerwonych diod w DVD.
My¶lê, ¿e jest to g³ówne ograniczenie we wdro¿eniu OLED do produkcji masowej.