W myśl nowych przepisów UE firmy zajmujące się dostarczaniem internetu w przeciągu 12 miesięcy (licząc od dziś) muszą zacząć zapisywać szczegóły dotyczące ruchu sieciowego na swoich łączach (wliczając w to dane o komunikacji za pomocą poczty elektronicznej oraz rozmowach prowadzonych przez internet).
Treść emaili oraz rozmów telefonicznych nie będą zapisywane - przechowywane będą informacje o tym kto do kogo pisał i dzwonił oraz (w tym drugim przypadku), skąd i kiedy wykonane było połączenie oraz ile ono trwało.
Poszczególne państwa członkowskie UE będą mogły wybrać okres, przez jaki dostawcy internetu będą musieli przechowywać powyższe informacje (ma on być nie krótszy niż 6 miesięcy, ale nie dłuższy niż dwa lata).
Nowe przepisy nie wymagają przechowywania danych o stronach internetowych odwiedzanych przez poszczególnych użytkowników sieci, muszą być notowane jedynie godziny logowania do i wylogowania z sieci.
Rozporządzenie stanowi kolejny element działań jakie są podejmowane w celu ulepszenia ochrony antyterrorystycznej w Europie, a które zostały rozpoczęte po zamachach bombowych w Londynie w 2005 roku. Przepisom sprzeciwiają się organizacje broniące praw człowieka, argumentując, że godzą one w wolność osobistą użytkowników internetu.
Istnieje poważna wada nowego rozporządzenia UE - są nią wysokie koszty przechowywania szczegółowych danych o ruchu sieciowym. Niewykluczone, że władze będą musiały zwracać dostawcom internetu te koszty.
Dostawcy internetu będą przechowywać szczegółowe dane o ruchu sieciowym
Jarson - Monday, 06 April 2009, 20:07Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
Armagiedon, permanentna inwigilacja, nie zgadzam siê !
No tak dla bezpieczenstwa narodowego … i tak terorrysci uzyja kryptografii np AES 256 bit lub RSA 4096 bit 🙂 i uzyja polaczen 1-o razowego uzytku 🙂 wiec tylko biedne szaraki beda podsluchiwane na rzecz bezpieczenstwa narodowego ala terrorysta ehh ile to bedzie kosztowac przecietnego szaraka ? bo na pewno to nie bedzie za darmo terrorysta uzyje tylko 1-o razowego polaczenia i to bardzo krotkiej transmisji 🙁
sposob na wyjscie z kryzysu?
wielkie zamowienia na sprzet i dyski 😉
Por±ba³o ich… :-O
No i moze teraz mam robic takie logi? Przeciez to jest ogromna ilosc danych
przerabialem to pare lat temu jak weszla ustawa, ze trzeba trzymac kopie wszystkich maili jakie userzy wysylaja i odbieraja na odzielnym backupie w sejfie/szafie
oczywiscie dotyczylo do dostawcow jak ja, tylko ja nie udostepnialem nigdy kont email wiec nie musialem tego robic
permanentna inwigilacja – skonczy sie na tym ze i maile trzeba bedzie szyfrowac chyba bo zaczna czytac nie za dlugo.
"Niewykluczone, ¿e w³adze bêd± musia³y zwracaæ dostawcom internetu te koszty." – czyli sam zaplace za szpiegowanie mnie … no ciekawy pomysl.
@marek_haj, o ile pamiêæ mnie nie myli to we francji jest zakaz szyfrowania maili czy w ogóle u¿ywania programów pokroju pgp, wiêc jak widzisz, w³adza znajdzie sposób na opornych/niepokornych :\
a na jakiej podstawie jest zakaz?
jest rowniez zakaz uzywania zagranicznych serwisow?
debilizm^n-tej
Przecie¿ to w³a¶nie pozwoli samym terrorystom na lepsz± inwigilacjê wszystkiego… Przekupi± kogo trzeba (lub ju¿ maj± tam odpowiednich ludzi) i bêd± mieæ dostêp do tych logów. Nie rozumiem, jak mo¿na wpa¶æ na tak idiotyczny pomys³, ju¿ nie tylko w Polsce nie da siê ¿yæ normalnie, ale i w ca³ej Unii :/
Nie dajmy si
Mnie jako usera to doslownie rybka… i tak wszystko co sie da szyfruje wiec jedynie bedzie skad i dokad. Tresci sie nie dowiedza bo niby jak mi to odszyfruja? niby CUDA juz jest w uzyciu jednak i tak czas potrzebny do odszyfrowania danych jest ogromny ale juz nie niemozliwy
Z kolei mnie jako dostawce to mocno zaboli… Ile ja mam te logi trzymac? Nie daj boze stanie sie cos i mi lokal caly spali w ktorym jest serwerownia… co wtedy?
wtedy pojdziesz do pierdla za podpalenie :I
swiat schodzi na psy i tyle – co tu duzo gadac
Widzê, ¿e moja poprzednia wypowied¼ nienajlepiej siê zapisa³a (za mocno j± zaszyfrowa³em, czy cu¶?) wiêc jeszcze raz.
Jakkolwiek nie jestem zwolennikiem wtr±cania siê "ró¿nych s³u¿b" w moje prywatne sprawy, to równie¿ nie jestem zwolennikiem popadania w paranojê, ale w drug± stronê.
Piszecie ch³opaki, ¿e szyfrujecie maile u¿ywaj±c Bóg wie jak mocnych algorytmów – i PO CO? ¯eby trudniej by³o tajniakom odczytaæ pozdrowienia wys³ane do cioci? Nie dajmy siê zwariowaæ. 😛