Dwie wielkie europejskie firmy telekomunikacyjne - Siemens i Nokia - połączyły swoje siły w celu sprostania wyzwaniu postawionemu przez rząd Iranu i stworzyły specjalne centrum monitorujące i cenzurujące irański internet. Irański system bezpieczeństwa jest dużo szczelniejszy i bardziej zaawansowany niż wszystkie inne tego typu systemy na świecie, łącznie z chińskim.
Europejscy giganci telekomunikacyjni dostarczają Iranowi technologię umożliwiającą blokowanie stron internetowych, blokowanie linii telefonicznych, monitorowanie treści zamieszczanych w sieci, a także "poprawianie" na bieżąco zamieszonych w sieci materiałów.
Ostatnie protesty sprawiły, że rząd podjął radykalne kroki - państwowe agencje zaczęły masowo korzystać z tak zwanej pakietowej inspekcji. Umożliwia ona włączanie się w strumień przesyłanych danych od emalii i internetowej telefonii po obrazki i wpisy na stronach społecznościowych, jak Facebook czy Twitter. Każdy pakiet danych jest dekonstruowany, skanowany pod kątem słów kluczowych i rekonstruowany w ciągu milisekund. W przypadku Iranu odbywa się to w skali całego kraju.
Cenrtrum monitoringu sprzedane przez Siemens i Nokię Iranowi umożliwia - jak opisano w broszurze firmowej - "monitorowanie i przechwytywanie w całej sieci dowolnego typu komunikacji, tak dźwiękowej jak i w postaci danych." Od początku protestów drastycznie spadła szybkość irańskiej sieci internetowej. Ma to właśnie związek z pakietową inspekcją danych przechodzących przez serwer monitorujący, który nie nadąża za zwiększoną ilością wysyłanych przez Irańczyków informacji.
no proszê, a wspólnego standardu wtyczki zasilaj±cej nie potrafi± ustaliæ. æwoki……
hihi nie mowiac juz o wtyczkach do laptopa czy innych przyziemnych sprawach ktore sa dla ludzi niezrozumiale
bo we wtyczce nie ma interesu, a sprzedawanie softu do cenzurowania to jak najbardziej. Co tam ¿e ³ami± potem podstawowe prawa cz³owieka, i jak znam ¿ycie to wyt³umacz± siê tym, ¿e mia³o to broniæ przed pornografi± i nie maj± wp³ywu co rz±d doda³ do s³ów filtrowanych. Pieni±dz jest pieni±dz, jakie to znaczenie w jaki sposób siê go zarobi.
Ja to siê lubiê uczepiæ, ale chcia³bym ¿eby autor tekstu sprawdzi³ jaka jest ró¿nica pomiêdzy: ³±cznie, a w³±cznie …
mam nadzieje ze europejskie firmy wspierajace rezim tak jak to robi Siemens i Nokia zostana kiedys przez taki rezim znacjonalizowane, a ich majatek rozdany plebsowi.
Je¿eli nawet zostan± znacjonalizowane, to maj±tek bynajmniej nie trafi do plebsu, jeno do partyjnych kolesi. 😉
Rêce opadaj±.