Sharkoon przedstawił dwa adaptery, które mogą w łatwy sposób połączyć z siecią domową lub biurową urządzenia nieprzystosowane do samodzielnej pracy w niej - takie jak drukarki, zewnętrzne dyski twarde, czy pen drive'y. Urządzenia są wyposażone w port RJ-45 oraz jeden (w modelu USB LANPort 100) lub cztery (USB LANPort 400) porty USB.
Aby poszczególne komputery mogły prawidłowo komunikować się z urządzeniami USB podłączonymi do sieci poprzez USB LANPort, musi na nich uprzednio zostać zainstalowane odpowiednie oprogramowanie serwerowe dostarczane wraz z adapterami. Rzecz jasna jeśli dane urządzenie (np. drukarka) wymaga do prawidłowej pracy dodatkowych sterowników, one również muszą zostać zainstalowane na komputerze - w tym przypadku odbywa się to w ten sam sposób, jak w przypadku podłączenia bezpośrednio przez USB.
Urządzenia są wyposażone w diody LED sygnalizujące ich pracę oraz przyciski reset. Producent dołącza do niech płytę CD z oprogramowaniem oraz szczegółowymi instrukcjami użytkowania, w zestawie znajduje się również kabel RJ-45 oraz zasilacz.
Sharkoon USB LANPort 100 został wyceniony na kwotę 29,99 euro, model z czterema portami USB jest o 16 euro droższy. Urządzenia znajdują się już u autoryzowanych europejskich dystrybutorów firmy Sharkoon.
Ciekawe rozwi±zanie dla osób, które potrzebuj± czasem udostêpniæ w sieci lokalnej dane znajduj±ce siê na przyk³ad na penie 🙂
A i cena jest do¶æ przystêpna – znajdzie zastosowanie w niejednym domu 😉
ciekawe czy klucze sprzêtowe te¿ na tym pójd±
Czy kto¶ znalaz³ informacje z jakimi systemami plików wspó³pracuje to urz±dzenie?
Generalnie interesuje mnie NTFS. Wiêkszo¶æ tego typu urz±dzeñ ma problem z NTFSem lub w ogóle z nim nie wspó³pracuje i wówczas zewnêtrzne dyski musz± mieæ FAT32, co jest delikatnie mówi±c niewygodne i k³opotliwe.