Malutki programik do testowania jakości i wydajności kart dźwiękowych i jego strona domowa, gdzie znajdują się szczegóły.
Off topic – test
Gregg - Sunday, 25 August 2002, 16:39Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
ciekawy artykul. szkoda tylko ze rynek FTA jest w Polsce tak slabo rozwiniety (bo w koncu po co robic konkurencje dla cyfry+ i polsatu). Programow coraz mniej – nie wiem czy oplaca sie kupowac karte DVB
czy¿by¶ nie s³ysza³ o ostatnich rewelacjach? poczytaj posty na stronach zwiazanych z kartami dvb a dowiesz siê o czym mówiê
@tinamou5
to mo¿e w dwóch s³owach przybli¿ysz o co loto? 🙂
Na karcie dvb ogl±dasz obecnie prawie wszystkie programy kodowane – za friko
¦wietny artyku³ – wielkie gratulacje dla autora. Sam mia³em kiedy¶ napisaæ taki artykulik, jednak powstrzymywa³y mnie mo¿liwo¶ci sprzetowe do pe³nego zdobycia wiedzy. Odno¶nie tematu – to osobi¶cie nagrywam w pva na TT1.3 i tnê PVACut, co prawda po I, ale bardzo rzadko siê zdarza przy filmach, ¿eby ¼le przyci±³, za¶ do demultipleksowania u¿ywam g³ównie PVAStrumento. Mia³em ju¿ pliki, z którymi nie poradzi³ sobie Project X (dawny ds.jar), mo¿na wiêc u¿ywaæ tych progr. zamiennie. PVAStrumento w swoim logu po skanowaniu pokazuje tak¿e dok³adn± ilo¶c niekompatybilnych GOP-ów, w czym przoduje np. Polsat., za¶ np. SkyItalia nadaje bezb³êdny strumieñ. Robi³em ju¿ DVD z GOP-ami d³u¿szymi niz 15 klatek – obraz skaka³ na stacjonarnym, choæ zale¿y to te¿ od danego odtwarzacza – ronin P90H jest bardziej na to odporny.
W ka¿dym razie naprawdê ten artyku³ to marzenie dla ka¿dego poczatkuj±cego DVB-owca, który ma ambicjê nagraæ w³asn± p³ytê z nagranego materia³u.
Ilosc GOP zalezy od jakosci a wlascwie od bitrate – Polsat oszczedza na pasmie i wydluzanie GOP umozliwia poprawe jakosci.
Norma DVB nie naklada ograniczen i teoretycznie spotyka sie czasem strumienie z GOP dlugosci kilkuset ramek o dynamicznej strukturze, niekoniecznie IBBPBBP…
Rekodowanie mozna zrobic Rejig – jest on znacznie szybszy bo manipuluje kwantyzacja ES MPEG-2 bez dekodowania/enkodowania – poza tym jest za darmo…
Calkiem dobre enkodery MPEG-2 to np darmowe quenc, nuenc, hc (podobno dla malych bitratow lepszy nawet od CCE – dodatkowo dzieki dobrej kontroli nad bitratem nie wystepuja bledy typu VBV buffer underflow co potrafi byc zmora dla DVD), ffmpeg, mencoder…
A dodam od siebei ze szczegolnie oporne strumienie transportowe mozna potraktowac VLC…
Nagrany strumieñ dvb czêsto zawiera uszkodzenia i pvastrumento naprawia je i jednocze¶nie rozwarstwia strumieñ
(demux)
A mpegsnith dokonujê przyciêcia materia³u.
wracaj±c do polsatu cyfrowego to sknery maj± tak s³aby bitrate ¿e nagrany obraz ma jako¶æ obrazu z magnetowidu
nie wspominaj±c rozdzielczo¶ci dziêki której trzeba ponownie rekodowaæ materia³.
co prawda sposób przycinania opisany przez autora jest lepszy
od mojego ale nie wiem czy mo¿na to zrobiæ przy rozwarstwionym strumieniu
Mam odtwarzacz DVD WIWA HD228, która odtwarza mi "surowy" materia³ zgrany na HD i natêpnie wypalony na DVD RW. Oczywi¶cie nie wykluczam, ¿e jaka¶ stacja nada aprogram w innym bitrejcie d¼wiêk albo video i mi tego WIWA nie ³yknie (podobno wystarczy wtedy zdemuksowaæ i zmuksowaæ materia³), ale je¶li tak dalej pójdzie to wszystkie odtwarzacze bêd± odtwarza³y takie pliki
TMPGEnc MPEG Editor potrzebuje 5 razy wiêcej miejsca od przerabianego materia³u na pliki tymczasowe, czy ja co¶ ¼le robiê.
@AndrejM – hmmm… dziwne… MPEG Editor nie potrzebuje prawie w ogóle miejsca na pliki tymczasowe, gdyz w grê wchodzi chwilowy rekoding nie d³uzszy niz dla kilku sekund materia³u ¼ród³owego. Dalsza czê¶c obróbki to zwyczajne kopiowanie pliku. Powstaje wiêc kopia ciut mniejsza od orygina³u, czyli na ca³o¶æ potrzeba 2x wiêcej miejsca, co jest naturalne – powstaje drugi plik, ale kilka razy…
Mam problem z programem Projekt X
zainstalowa³em obydwie javy i nic
w opisie jest napisane ¿e trzeba uruchomiæ plik
Projekt x.jar jednak takiego niema
Czy kto¶ mo¿e pomóc?
Wspania³e komentarze do tego tematu ale dla laika film z satelity ( SkyStar 2 ) nagraæ na DVD to czarna magia i jak narazie bardzo skomplikowane.
Po zastosowaniu tego manuala zauwazylem, ze w niektorych
przypadkach fonia wyprzedza obraz lub (jesli obraz jest
nagrany z karty TV) powstaje nieliniowe opozninie. Pocz±tek jest ok a na koncu nawet 3 s opozninia glosu do obrazu. Mozna uzupelnic poradnik o taki w±tek?
@matsui – przesadzasz :-). Mozesz uzyæ do tego celu pakietu Nero albo Roxio – afekt nie bedzie tak spektakularny, ale powinien dzia³aæ. Art pokazuje jak ze strumienia DVB uzyskac bezwzglêdn± zgodno¶æ strumienia ze specyfikacj± DVD…
@MirP – jak sie przyjrzysz logowi ProjektX to zobaczysz, ¿e spowodowane to jest wycietymi GOP (dropped GOP). to spowodowane jest 2 generalnie przypadkami – najczê¶ciej albo za d³ugi jest GOP w sensie objeto¶ci w kB lub time cody biegna po kolei a nagle pojawi siê GOP z timecodem wcze¶niejszym, a po nim znowu ci±g³o¶æ. Wtedy ProjektX uznaje to za bezuzyteczny GOP i go wycina. Dzieje sie tak w losowych miejscach i ilosc tych wywalonych GOP te¿ jest ró¿na i d³ugosci tych odrzuconych GOP s± ró¿ne – st±d wra¿enie nieliniowego rozje¿d¿ania siê d¼wiêku…
Có¿ – tego sie nie da poprawiæ, ale mo¿na wtedy zwyczajnie zdemuksowaæ pliki TMPGEnc, bez poprawiania. Je¿eli GOP s± prawid³owe w sensie struktury to powinno normalnie poddaæ siê authoringowi, ewentualnie popraw to MPEG-VCR – ale tylko d³ugo¶æ GOP.
Pozdrawiam!
mam problem z zainstalowaniem ProjectX któr± jawe nale¿y ¶ciagn±æ? A pó¼niej co uruchomic?
A nie lepiej zamiast dziesiêciu programów u¿yæ do obróbki tylko jedego, który zrobi wszystko, na przyk³ad ULEAD VIDEO STUDIO ?
Mo¿na tam wycinaæ, edytowaæ, tworzyæ menu, oraz wypaliæ ca³o¶æ na p³ycie DVD-R. Jedyna wada tego programu, to do¶æ wolne tempo pracy w przypadku, kiedy chcemy uzyskaæ jak najlepszy efekt.
Nie lepiej a gorzej… Setny raz zadam pytanie retoryczne – wiesz do czego s± programy które s³u¿± do wszystkiego…?
Wiele osob pyta³o jak pobraæ projectx.jar którego w artykule ze strony z kodami ¼ród³owymi pobraæ nie mo¿na
http://www.radonmaster.de/robernd/tools/
to jest strona
a tutaj jest adres bezpo¶rednio do pliku
http://www.radonmaster.de/robernd/tools/ProjectX_jar_0820005c.zip
pozdrawiam
ps. nowsze wersje mozna pobrac ze stron http://doom9.org w któryms z dzia³ów (mozna wpisaæ w wyszukiwarkê tam)
http://forum.doom9.org/archive/index.php/f-64.html
kopalnia wiedzy na tematy bardzo ró¿ne – miêdzy innymi dvb do dvd
bardzo dobry artyku³! dziêki niemu uda³o mi siê w koñcu zrobiæ authoring z DVB ;] mêczy³em siê 2 dni, wcze¶niej robi³em to winavi jednak w typ przypadku zawiód³! Wielkie Dziêki dla autora tekstu!
Chcia³em dodaæ, aby Ci którzy nagrywaja mecze z ZDF, Das Erste lub RTL z d¼wiêkiem AC3 5.1 nie próbowali nawet ci±æ ich w TMPGEnc MPEG Editor. Program ten , maj±c nawet wtyczkê do AC3, umo¿liwiaj±c± odczyt pliku mpg z takim d¼wiêkiem, NIE umo¿liwia niestety zapisu z powrotem w DD5.1, tylko 2.0 (winne tu chyba jakies chore licencje). Takze ja poradzi³em sobie z problemem za pomoc± poczciwego MPEGVCR, który choæ tnie tylko po klatkach I (pe³ne GOP-y), to jednak swoje zadania wykouje doskonale. Demuxing zas takiego pliku ( i ewentualna poprawa) to ju¿ przyjemno¶æ w ProjectX.
Ostatnio znalaz³em co¶ lepszego od Project X. Program nazywa siê VideoReDo w po³±czeniu z TmpgEnc DVD daje szybk± maszynê do zgrywania z DVB na DVD. Przeróbka tymi programami zajmuje ok. 20 minut w³±cznie z nagraniem p³yty (speed x4). Tymi programami mo¿na przerobiæ nagrania w ro¼dzielczo¶ci 702×576 i 720×576. Je¶li chodzi o ni¿sze rozdzia³y 544×576 to po przeróbce w VideoReDo GOP-ów (15 dla pal i 18 dla ntsc) i bitrate(dla DVD nie wiêkszy ni¿ 9,8 Mbps w programie 8Mbps) (zak³adka toolsQuick stream fix) wrzucam taki plik do Nero Vision Express który dokoñczy konwersjê (trochê to trwa bo oko³o +/- godziny) i nagra nam nasz plik w standardzie DVD z Menu i innymi bajerami. Je¶li znajde lepszy program do konwersji z 544×576 to dam znaæ. Chyba ¿e kto¶ ma takowy program i podzieli siê swoj± wiedz±.
Sprawdzi³em sobie ten program VideoReDo. Owszem, robi to, co nie robi³ TMPGenc MPEG Editor, czyli zapisuje juz mpg 16:9 z ac3 (ma opcje zapisu bez zmian w strumieniach audio i video).
Jednak nie robi tego, na czym mi zale¿a³o: demultiplexing takiego pliku wraz z popraw± nag³owków TS. Poza tym ProjectX znowu okazal siê niezast±piony, poniewa¿ ostatnie mecze od 1/2 fina³u Niemcy okaza³o siê nadali w nieco zmienionym formacie strumienia. Nie wiem, czy to celowe, czy nie, fakt faktem, ze ogl±daj±c taki plik na stacjonarnym (Philips 5500S) mia³em drgania obrazu, delikatne szarpanie, jakby b³êdy w dekodowaniu IDCT. Próbka takiegio pliku http://www.megaupload.com/?d=7T12GRRV.
Sprawdzcie jak u was to wygl±da. ja znalaz³em rozwi±zanie i pomóg³ tu w³asnie Project X i Bitrate Viewer, który da³ mi niezbêdne dane do analizy porównawczej ¿³ych i dobrych plików mpeg2. Zachêcam wiec do analizy !
GOPy poprawione (wstawione I-klatki) przez MPEG-VCR nie charakteryzyj± siê najlepsz± jako¶ci±, co ³atwo zauwa¿yæ obserwuj±c niebieskie pó³tony; st±d pytanie do 1stwasp: czy to sposób ich generacji przez MPEG-VCR czy natura strumienia MPEG2 i wymuszenia klatki I w za d³ugim GOPie to powoduje? Je¿eli jest to jednak niedoskona³o¶æ programu, to jaka jest alternatywa do naprawy GOPów?
A teraz co¶, o czym chyba tu nie pisano, a co powinno bardzo zbli¿yæ strukturê generowanej z DVB TS p³yty do standardu DVD: jak poprawnie przygotowaæ takow± przy za³o¿eniu ¿e mamy dwie ¶cie¿ki audio (za³ó¿my, ¿e jedna z nich to AC3) i napisy? Spêdzi³em do¶æ du¿o czasu i jak na razie ProjectX nie chce niestety poprawnie zrzuciæ napisów ze strumienia subpicture do czego¶ innego ni¿ format sup, a niestety te zdemuxowane ze strumienia teletekstu zaczynaj± siê i koñcz± w tym samym miejscu i nie za du¿o pomo¿e nawet sam Subtitle Workshop.
Na razie niestety u¿ywam TMPGEnc Editora do podwójnego ciêcia (dwa mpg – ka¿dy z inn± foni±, potem demux) – ca³e szczê¶cie ¿e wtyczka AC3 dzia³a dobrze. Napisy z teletekstu (C+) z ProjectX s± bezu¿yteczne, a te w formacie sup mo¿na jedynie (po re-authoringu DVD w ifoedit) wyripowaæ w SubRip, ale d³u¿szj drogi ju¿ sobie wyobraziæ nie mo¿na – chyba ³atwiej zrobiæ to ¶ci±gaj±c je z netu i synchronizowaæ samemu (albo pisaæ je¶li zna siê dobrze jêzyk); ifoedita nie lubiê – ale mo¿e jest narzêdzie aby zmuxowany w nim strumieñ (video, 2x audio, napisy sup) ³adnie przyci±æ?
Pytania: jak poprawnie wyci±gn±æ napisy z w³a¶ciwego strumienia DVB (ale nie teletekstu) – najlepiej do ssa i najlepiej w ProjectX?; czy jest jakie¶ narzêdzie do jednczesnego przyciêcia materia³u z dwiema ¶cie¿kami audio?; czy jest proste narzêdzie do konwersji formatu sup do czego¶ innego, co mo¿na poddaæ dalszej obróbce? Scenarist jest niezast±piony.
Wiêkszo¶æ nowych i markowych odtwarzaczy nie powinna mieæ ¿adnego problemu z niestandardowo d³ugimi GOPami, zatem najkrótsza droga do najlepszej jako¶ciowo p³yty DVD ze strumienia DVB:
– ProjectX 0.90.4.00 – tu przyci±æ, niestety tylko po klatkach I i zdemultipleksowaæ; polski C+ = nie zapomnieæ o napisach sup i palecie odpowiedniej dla nadawcy;
– DVD Patcher;
– IfoEdit – authoring; bez problemu dodaje napisy i wszystkie ¶cie¿ki audio; nie zapomnieæ o skopiowaniu palety kolorów z wyci±gniêtych PX napisów do fina³owego DVD, oraz oczywi¶cie z poprawienia sektorów VTS; celltimes mo¿na za³atwiæ modulo 3 minuty prost± tabelk± w Excelu.
B³êdy strumieni ts niekoniecznie musz± byæ zwi±zane z drog± transmisji i odbioru (instalacje, sprzêt) – robi³em test na tym samym filmie nadawanym w polskim C+ w ró¿nych okresach – ProjectX raportowa³ b³êdy w tych samych punktach filmu. Ciekawe.
PVA Strumento u¿ywa³em wcze¶niej, ale niezale¿nie od tego co oba narzêdzia do rozdzielania transport streamów raportuj± odnios³em wra¿enie, ¿e PVAS gubi³ znacznie wiêcej klatek i to w znacznie wiêkszych grupach, co praktycznie dyskwalifikowa³o materia³ wyj¶ciowy z jakiegokolwiek ogl±dania.
Do wycinania reklam polecam TMPGEnc Editora z wtyczka AC3 (np. TVN). Tu o napisy raczej nikt nie bêdzie siê martwi³, gdy¿ programy nadaj±ce reklamy nie nadaj± napisów (w Polsce). Do finalizowania nie trzeba nic wiêcej poza szybkim IfoEditem – Scenarist i tak odrzuci za d³ugie GOPy.
Ci szczê¶liwi, którzy nie widz± ujemnych efektów naprawy GOPów przez MPEG-VCR (najnowsza wersja niczym tu siê nie ró¿ni od tej sprzed kilku lat i niewiele poprawia ustawienie parametrów skutkuj±ce dwuprzebiegowym kodowaniem), niech obejrz± wynikowy DVD na porz±dnym odtwarzaczu z progresywnym skanowaniem (576p) na dobrej jako¶ci LCD o przek±tnej >40" (np. SONY Bravia) – pulsowanie powierzchni o jednorodnej luminancji i tym samym kolorze jest nader uci±¿liwe, co widaæ równie¿ na monitorach LCD.
¯yczê wszystkim przyjemnej zabawy, a tym którzy nie maj± czasu nawet na tak skrócone metody (do których zalicza sie np. moja ¿ona) polecam nagrywarki pod TV.
Nie wiem dlaczego masz jakie¶ problemy z napisami , które s± nadawane w telegazecie C+. U mnie Project X bez problemu radzi sobie z tymi napisami i zrzuca je do pliku *.srt*.
Podaje moje ustawienia dotycz±ce napisów programu Project X
# SubtitlePanel
SubtitlePanel.ChangeDisplay=1
SubtitlePanel.SubpictureColorModel=C+Pol
SubtitlePanel.SubtitleExportFormat=SRT
SubtitlePanel.SubtitleExportFormat_2=text
SubtitlePanel.TtxLanguagePair=2
SubtitlePanel.TtxPage1=777
SubtitlePanel.TtxPage2=778
SubtitlePanel.TtxPage3=779
SubtitlePanel.decodeHiddenRows=1
SubtitlePanel.exportAsVobSub=1
SubtitlePanel.keepOriginalTimecode=1
SubtitlePanel.rebuildPTS=1
Podobnie radzi sobie z napisami na HBO tylko, ¿e dodaje po ka¿dym napisie ":" i dubluje ka¿dy napis.