Internet bez VAT-u

Bartek Wróbel - Friday, 20 February 2004, 22:26

Jak podaje onet.pl:
"Sejm w całości przyjął ustawę o podatku VAT. Za głosowało 221 posłów, przeciw było 190, a dwóch wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Niespodziewanie koalicja odstąpiła od kilku podwyżek VAT-u. Wprawdzie wprowadzono 22-procentowy VAT na materiały budowlane, ale odstąpiono od takiej samej podwyżki tego podatku na artykuły dziecięce, usługi turystyczne czy transport drogowy. Całkowicie zwolniono z VAT-u dostęp do Internetu. Wcześniej wszystkie podwyżki VAT-u rząd uzasadniał koniecznością dostosowania naszego prawa do reguł unijnych i naszych zobowiązań wobec Brukseli.
"
Nic chyba nie trzeba więcej dodawać. Komentarze pozostawiamy Wam :)
Za informację dziękujemy Czytelnikowi blackangel.

Źródło: Onet.pl

Tagi:

Komentarze (0)
  1. karwa83 pisze:

    No wreszcie politycy zaczêli my¶leæ.
    Oby tak dalej!!!!

  2. K-Quba pisze:

    Wiêc to prawda ¿e ka¿da istota predzej czy pó¼niej musi poddaæ siê prawom ewolucji! Balcerowicz MO¯E zostaæ!

  3. PINOL pisze:

    Zwolnienie z vatu a vat 0 % to calkowicie inna sprawa. Jezeli internet bedzie zwolniony z vatu, to nie spodziewajmy sie obnizki cen, natoniast jezli vat wyniesie 0 % obnizka, teoretycznie, powinna byc

  4. BD pisze:

    PINOL nie bardzo rozumiem co napisales. W jednym i drugim przypadku powinno byc taniej. Skoro nie ma VAT to TPSA nie moze go doliczyc do ceny uslugi. Jezeli VAT bedzie mial 0% to wtedy TPSA go dolicza tyle, ze nie zmienia sie cena tzn nie jst wieksza o VAT.

    Innymi slowy w obu przypadkach internet potanieje.

  5. Bartez pisze:

    Hmm, PINOL, czy moglbys wytlumaczyc, czym sie rozni zwolnienie z VAT-u od VAT-u 0%? Bo wg mnie, jezeli cos wynosi 0, a czegos nie ma, to na jedno wychodzi, ale moze sie myle w tym przypadku.

  6. ThanatoS pisze:

    Hmm, nie ekscytujcie sie tak bardzo, wszystko zostanie jeszcze glosowane przez senat, oni moga to zmienic.

  7. Tipros pisze:

    Sprawa wygl±da fajnie. Tylko co¶ to wydaje siê niepokoj±ce. Ja nie wierze polskim politykom… Poza tym nie s±dze by to obni¿y³o cenê. Napcha siê kieszeñ us³ugodawcom w troche wiêkszym stopniu.

  8. Bartez pisze:

    VAT-u nie bedzie, a cena pozostanie ta sama. Tlumaczenie providerow: podniesienie ceny uslugi, bo… (tu cos wymysla) 🙂

  9. ThanatoS pisze:

    Oj chlopaki rozni sie zwolnienie od stawki 0 %, oczywiscie dla koncowego uzytkownika/petenta/podatnika (niepotrzebne skreslic) nie robi to roznicy.

  10. RafeQ pisze:

    Nie wierzê. Napewno jeszcze na czym¶ Pechowa Ekipa Millera sobie r±czki pobrudzi. Do pryma aprylis jeszcze daleko 🙂
    0% vaty na neta… to jest zbyt piêkne aby by³o prawdziwe.

  11. Bartez pisze:

    ThanatoS, rozni sie tym, ze na fakturze bedziesz mial:

    Jakas kwota – zwolnione od podatku VAT
    Jakas kwota – VAT 0%

    Czyms sie jeszcze rozni?

  12. Y@nkee_PL pisze:

    buhaha.. i znowu zo cale ZWOLNIENIE od podatku, juz to bylo walkowane przy sprawie z kompami dla szkol, wszystkim sie wydawalo, ze szkoly beda mogly kupowac kompy po nizszej cenie, a gowno prawda, przy zwolnieniu z podatku zaplaci tyle co kazdy inny, a czemu, bo zwolnienie dotyczy TYLKO szkoly, a nie sklepu, sklep podniesie cene sprzetu aby miec z tego jakas sensowna marze, no chyba ze zrezygnuje z niej na rzecz szkoly w co watpie, haha, to samo z netem, tpsa podatek bedzie musiala placic, a zwolnieni beda odbiorcy, a wiec tpsa bedzie musiala sie odkuc podnoszac cene, ale to nie zmieni dotychczasowych cen… mam nadzieje ze nic nie naknocilem, jesli co to prosze o poprawe 😛

  13. PINOL pisze:

    Y@nkee_PL , dokladnie jest tak jak napisales.

  14. woitas pisze:

    nie oklamujmy sie.
    tak, czy siak, tylko konkurencja moze sprawc, ze CENY spadna.

  15. Lukanus pisze:

    Na razie nic pewnego. Idzie ustawa do Senatu a potem wraca do Sejmu. Wszystko jeszcze mozliwe

  16. Dzili pisze:

    Bartez to prawda, ¿e je¿eli czego¶ nie ma lub czego¶ jest zero to na jedno wychodzi, ale w przypadku zerowej stawki podatku a zwolnienia z podatku jest ró¿nica. Zwi±zane to jest z tym, ¿e ka¿dy wytwórca towaru lub us³ugi, dla potrzeb swojej dzia³alno¶ci kupuje inne towary (np.sprzêt komputerowy) lub korzysta z innych us³ug (np.wynajmuje lokal dla firmy). P³aci za te wszystkie rzeczy pewn± cenê, w któr± wliczony jest podatek VAT. Ponadto ten przedsiêbiorca odprowadza jeszcze do Bud¿etu Pañstwa podatek VAT od tego co sam wytworzy³ (czyli od warto¶ci przez niego dodanej). Nastêpnie ten przedsiêbiorca w cenê sprzeda¿y swojego produktu lub us³ugi wlicza wszystkie te podatki VAT przez niego zap³acone czego koñcowym efeketm jest to, ¿e Ty jako finalny odbiorca-konsument, zap³acisz (zwrócisz) przedsiêbiorcy nie tylko sam koszt wyprodukowania towaru ale te¿ wszystkie zap³acone przez niego wcze¶niej podatki VAT.

    Je¿eli dany przedsiêbiorca jest zwolniony z podatku VAT to oznacza to , ¿e nie p³aci on podatku VAT ale tylko od tego co sam wytworzy³, wszystkie inne podatki zwi±zane np. z zakupem wczesniej wspomnianego komputera, bêdzie musia³ on zap³aciæ i bêdzie Ci to wlicza³ w cenê po jakiej kupisz towar (lub us³ugê).

    Natomiast jesli ten przedsiêbiorca bêdzie objêty zerow± stawk± podatku VAT, to nie tylko nie p³aci on VAT-u od tego co sam wytworzy³, ale tak¿e ma prawo do zwrotu z Urzêdu Skarbowego podatków VAT jakie zap³aci³ przy zakupie towarów i us³ug s³u¿±cych mu do wykonywania czynno¶ci. Tym samym nie bêdzie on wlicza³ tych kosztów w cenê jak± Ty musisz mu zap³aciæ.

    Reasumuj±c-przy zwolnieniu z VAT-u, my-konsumenci zap³acimy w cenie zakupu podatki VAT, które by³y naliczone w procesie produkcji (oczywi¶cie bez tej czê¶ci, w której przedsiêbiorca jest zwolniony), natomiast przy zerowej stawce VAT-u, w naszej cenie zakupu nie bêdzie tych podatków, bo zosta³y one zwrócone przedsiêbiorcy przez Urz±d Skarbowy.

    Mam nadziejê, ¿e nie zamiesza³am bardzo w tych wyjasnieniach 🙂

  17. Bartez pisze:

    Dziekuje za rzeczowa odpowiedz. Wprawdzie zamieszane to jest troche, ale czegos sie dowiedzialem nowego 🙂

  18. stanislaw pisze:

    Mieszkam od 22 lat w NRF i gdy slysze to glupie pierdolenie
    'musimy dostosowac do prawa Unijnego’ [VAT] to mnie szlag trafia ze mozna ludziom wciskac taka ciemnote.W Niemczech
    obowiazuje stawka 16% .To nie jest narzucane przez UE lecz lezy w kompetencji rzadu danego panstwa(kasa pusta VAT do gory).Oczywiscie sa w UE panstwa ze stawka 22% i gdyby to byla regula to dawno Niemcy wprowadzily by ta stawke.Wiec nie oklamujmy sie zasada 'dostosowac do prawa unijnego’

  19. ThanatoS pisze:

    Hmm, jak by tu wyjasnic nie chodzi tu ze unia narzuca nam te 22% ale narzuca PODSTAWOWA wartosc podatku, a u nas jest wlasnie 22% a w niemczech jest ta 16% stawka podstawowa. Wiec w miare mozliwosci prosze poczytac troszke a potem mowic.

  20. Myszo pisze:

    a nie dziwi nikogo ze chwile temu rzad wciskal ze musi podnies bo tak jest w unii a teraz zwalnia ?
    jak nie zauwazyliscie to ja jako 20-ktorys napisze to wyraznie jako pierwszy :
    KLAMSTWO i OSZUSTWO RZADU
    tak to sie nazywa .

  21. tyg pisze:

    a ja bym tak nie p³aka³ z tym "zwolnieniem" z vatu. Porównanie z komputerami dla szkó³ nie jest za dobre bo mar¿a na komputer wynosi ok 15% ceny i podniesienie jej przez producenta nie jest za bardzo mo¿liwe bo wtedy bardziej op³aca³by siê import. Mar¿e na internet w Polsce s± DU¯O wy¿sze i np TP mo¿e je windowaæ jak chce, bo nikt nie sprowadzi TIR-a internetu do Polski 🙂
    Mamy jedne z najwy¿szych cen w Europie, a ceny sprzêtu s± takie same, koszty sta³e (np najem lokali, si³a robocza) w stosunku do zachodu ni¿sze, wiêc gdzie tkwi zagadka wysokiej ceny? W wysokiej mar¿y, od której teraz nie bêdzie vatu.

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.