Jak podaje serwis Gazeta.pl:
Europejscy internauci korzystający z darmowych serwisów wymiany plików dostają pierwsze pozwy sądowe. Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI) rozesłała ich już blisko 250. Będą kolejne
IFPI, we współpracy z krajowymi stowarzyszeniami branży nagraniowej ogłosiła we wtorek, że wnosi pozwy sądowe przeciwko osobom "oferującym i rozpowszechniającym pliki muzyczne w internecie". Zarzuty jakie im przedstawiono obejmują "nielegalne udostępnianie setek nagrań muzycznych do dalszego kopiowania, transmisji i rozpowszechniania w serwisach sieci peer-to-peer". Krótko mówiąc chodzi o osoby ściągające i udostępniające pliki w takich serwisach jak KaZaA, iMesh czy eMule.
Największą liczbę amatorów darmowej muzyki z sieci przyłapano w Danii. Ponad 120 osób otrzyma tam wezwanie do "zaprzestania nielegalnej działalności" i zapłacenia odszkodowania. Jeśli tego nie uczynią, czeka ich proces sądowy. Osobom tym stawiany jest zarzut oferowania od kilkuset do ponad 50 tys. plików muzycznych. Pozwy otrzymają też użytkownicy serwisów P2P (takich jak takich jak Kazaa, Direct Connect, WinMX, eMule i iMesh) w Niemczech i we Włoszech, a także w Kanadzie. Osobom, które zostaną uznane za winne naruszenia prawa grożą sankcje cywilne lub karne, w zależności od prawa danego kraju. Odszkodowania lub grzywny mogą osiągnąć poziom kilku tysięcy euro dla każdego z oskarżonych.
Jak głosi komunikat IFPI, w pierwszym etapie działania prawne zostaną podjęte przeciwko 247 osobom. Federacja zapowiada, że w najbliższych miesiącach kolejne kraje przygotują pozwy.
Akcja IFPI jest otwarciem europejskiego frontu kampanii przeciwko piractwu muzycznemu w internecie, na wzór kampanii przeprowadzonej w USA przez Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Muzycznego (RIAA). Stowarzyszenie, które reprezentuje tzw. wielką piątkę największych światowych producentów muzycznych, wytoczyło w ubiegłym roku sprawy przeciwko ponad 2 tys. osób w Stanach Zjednoczonych. Były one poprzedzone akcją rozsyłania wiadomości za pomocą komunikatorów działających w serwisach wymiany plików. Od kwietnia 2003 ostrzeżenie pod hasłem "Nie kradnij muzyki!" dostało kilka milionów użytkowników programów Kazaa i Grokster. We wrześniu RIAA wytoczyło pierwsze oskarżenia. Kampania prowadzona przez RIAA wzbudziła w USA zaniepokojenie obrońców praw obywatelskich. Szczególne oburzenie wywołał przypadek 12-latki z Nowego Jorku, która znalazła się wśród 261 pozwanych we wrześniu. Matka dziewczynki zgodziła się zapłacić 2 tys. dol. w zamian za wycofanie pozwu. Mimo protestów, RIAA nie zamierza odpuścić. Od stycznia tego roku kampanią antypiracką stowarzyszenia kieruje były dyrektor federalnego biura ds. alkoholu, tytoniu, broni palnej i materiałów wybuchowych (ATF).
We wtorkowym komunikacie IFPI przypomina, że europejska akcja także poprzedzona jest rozsyłaniem komunikatów ostrzegających przed konsekwencjami prawnymi nieautoryzowanej wymiany plików. Komunikaty rozsyłane były w Austrii, Australii, Kanadzie, Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Według szefa IFPI Jaya Bermana, akcja przeciwko piratom nie powinna być niespodzianką. Uważa on, że "przemysł muzyczny włożył wiele wysiłku w podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat szkód wyrządzanych przez nielegalną wymianę plików". Berman powiedział, że działania prawne okazały się konieczne gdyż "niektóre osoby, podobnie jak kieszonkowcy, upierają się przy takiej działalności ponieważ sądzą, iż ujdzie im to na sucho."
Według stowarzyszenia, badania opinii publicznej potwierdzają, iż nielegalna wymiana plików muzycznych bezpośrednio wpływa na spadek zakupów muzyki. Jednocześnie dane IFPI wskazują, że 50 legalnych internetowych serwisów muzycznych dostępnych w Europie ma już ponad 600 tys. klientów. Byłoby ich zapewne jeszcze więcej, gdyby nie skomplikowany system ochrony praw autorskich na Starym Kontynencie. Największy internetowy sklep muzyczny - iTunes Music Store założony przez Apple'a - dostępny jest nadal wyłącznie w USA. W ciągu niecałego roku od debiutu serwis ten sprzedał ponad 50 mln piosenek po 99 centów za sztukę.
Pierwsze pozwy antypirackie w Europie
Bartek Wróbel - Tuesday, 30 March 2004, 16:31Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
Te mózgi my¶l± ¿e mp3 to jest to samo co oryginalna p³yta cd któr± mo¿na kupiæ w sklepie, no có¿ ja jedak odró¿niam jedno od drugiego (jako¶ciowo).
Z tego co wiem to wielu wykonawców zezwala na wyminê swoich utworów w formacie mp3 przez internet. Moim zdaniem takie dzia³anie (zwalczanie tego procederu) nie ma sensu. Przecie¿ kazdy z nas "ci±gnie" mp3 z netu ! Fakt, ¿e ka¿dy mo¿e oberwaæ srog± grzywnê za t± " zabawê" ale to w ¿adnym wypadku nie odstraszy t³umy reszty u¿ytkowników netu.
YoO !
Jezeli nielegalna wymiana plików muzycznych bezpo¶rednio wp³ywa na spadek zakupów muzyki to niech zmniejsza cene sprzedawanych plytek(np.w Polsce) moze wtedy cos pomoze chociaz watpie w to:))
Najpierw to niech ceny zmniejsz± za cd ! Gdyby ka¿dego by³o by staæ na orgina³a, wtedy 'pirackie wersje" nie by³o by popytu. Wszystkie te organizacje i tak nie darz± dary wy³apaæ wszystkich, bo kazaa jest do banii, a imesh wolno ¶ci±ga mp3 i ma ma³o ¼róde³ek w mp3
peerguardian rules 🙂 zna ktos podobne programy, ktore blokowalyby ip polskich 'wladz’?
Hmmm moze zamiast obnizac ceny plyt zwiekszyc zarobki?
w temacie jest o Europie a w artykule o Kanadzie ??mmmmmm , a ostatnio pisali ¿e Kanada nie stosuje represji wobec sieci P2P wiêc jak to jest, hê ?
A mo¿e ju¿ Kanada nas wyprzedzi³a i siê przy³±czy³a do Europy 🙂 ???
coraz dziwniejsze rzeczy gazeta.pl wypisuje 🙂
s6[pl] bardzo dobry pomys³ jestem za:))
Gazeta.pl to szmatlawiec, juz nie raz to udowodnili. Ale nie o tym mowa. Ile? 250 pozwow? To u mnie na osiedlu wiecej osob ma neta, to sie wysilili 🙂
Jak tak sobie czytam takie informacje o takich dzia³aniach ró¿nych organizacji (hehe mafijnych) to narasta we mnie chêæ aby wprowadziæ prawie nierealny pomys³ w ¿ycie – bojkot przez jeden miesi±c wydawnictw muz. – my¶lê ¿e nikomu z u¿ytkowników siê nic nie stanie, a wiêkszo¶æ z³odziei – paso¿ytów zdechnie z g³odu, ew. ¿eby nasi kochani idole (patrz twórcy) z g³odu nie powymierali mo¿na w ramach zapomogi wp³acaæ jakie¶ niewielkie darowizny na ich prywatne konta:-)
Jak u¿ytkownik ¶ci±ga z netu MP3 to kradnie, a jak nasi wspaniali rz±dz±cy wyprowadzj± miliony ze skarbu pañstwa i naszych kieszeni to s± ewentualnie odsuwani od stanowiska – jad± do Afganistanu i wracaj± z czystem kontem, niektórzy nawet mog± zostaæ Premierem … co za kraj, co za gówno … !!!
Tu nie chodi o kraj (chocia¿ i tak jest zj***ny) ale o ¶wiat i do czego to wszystko prowadzi wszêdzie tylko komercja i zero luzu.
to nie chodzi o to ze mamy wysokie ceny plyt, sa porownywalne jak w europue, tylko ze polacy za malo zarabiaja, nie mozna u nas poobnizac wszystkich cen bo ni jak mialo by sie to do UE, nalezy spowodowac zeby normalny polak mogl po 2 -3 godzinach pracy kupic plyte
Statystyczny Polak, którego mo¿na spotkaæ na ulicy pracuje na oryginaln± p³ytê – powiedzmy nowo¶æ od 6 do 10 godzin. Czy wobec tego taka osoba wybierze p³yte czy jedzenie dla dziecka ??? ¦rednia pensja wynosz±ca 2,3 lub 4 ty¶ z³ to abstrakcja – oczywi¶cie mo¿na tyle zarabiaæ, tylko nijak siê to ma do ¶redniej. Zawy¿aj± ¶redni± politycy, miêdzy innymi swojimi pensjami po kilkadziesi±t tysiêcy z³ … jak jeden zarobi 30 000z³ a pozosta³ych 20 osób po 700 z³ to powstaje ¶rednia. A gdzie rzeczywisto¶æ ???
Nawet mi siê nie chcia³o czytaæ tej ¿enady o tym jak to jakie¶ tam komisje do walki z nielegalami oskar¿aj± internautów… ¯yæ siê nie chce… Lepiej by Osamê z³apali a nie tu takimi bzdurami siê zabawiaj±. Niech se ³api± dalej… Mi to przypomina ³owienie ryb metod± naszych pradawnych przodków – czyli ³owienie p³yn±cej rybki w rzece za pomoc± rêki 🙂 ¯yczê tym panom z RIAA owocnych ³owów! Mo¿e za 5mld lat przed wyga¶niêciem S³oñca uda im siê wy³apaæ wszystkich piratów i itd itd itd…
Dziwi mnie takie podej¶cie.Je¶li nie staæ kogo¶ na Mercedesa to kupuje Fiata, je¶li kogo¶ nie staæ na najnowsz± nagrywarkê DVD-+RW Plextora to kupuje LiteOn’a. I nikt tu nie rozpacza ¿e te inne firmy s± dro¿sze i dla tego trzeba kra¶æ.A przecie¿ to samo jest z piosenkami, programami czy grami.Jak kogo¶ nie staæ na najnowszego Unreala to niech kupi starszego, jak kogo¶ nie staæ na windowsa XP to niech zostanie przy 98, lub siê przesi±dzie na Linuxa.Po prostu ³atwo¶æ kradzie¿y w tej dziedzinie sprawi³a ¿e kradzie¿ sta³a siê masowa.Jak kogo¶ nie staæ na najnowsz± p³ytê Eminema to niech kupi starsz± – czêsto s± wyprzeda¿e, ostatnio kupi³em za 19 zeta.A na to to od czasu do czasu staæ chyba wiêkszo¶æ statystycznych Polaków.No chyba ¿e kto¶ musi mieæ tygodniowo 2 nowe gry i 10 nowych piosenek. Ja osobi¶cie uwa¿am ¿e jakby jakby wprowadzili w Polsce powiedzmy 1 piosenka za 1-3 zeta, to bym kupi³.Z regu³y na p³ycie sa 3 -4 piosenki które mi siê podobaj± i wtedy wynios³o by mnie to w granicach 10 z³otey,co jest do zaakceptowania.
Mborg zacz±³e¶ troche jak ja zazwyczaj w swoich wypowiedziach – czarno ;-), ale potem jednak doszed³e¶ do rozwi±zania sprawy. Czê¶ciowo CIe popieram – oboje uwa¿amy, ¿e to kradzie¿. Nie zgadzam sie z Tob± natomiast w kwestii wyprzeda¿y… porównanie do nagrywarek i starych p³yt Eminema tr±ci zadufaniem … Jak kogo¶ nie staæ to niech sobie kupi co¶ gorszego. Wyobra¼ sobie, ¿e nie zawsze to gorsze siê nadaje do u¿ycia. ¯eby korzystaæ z linuksa to trzeba mieæ o nim pojêcie zdecydowanie wiêksze ni¿ o Winzgrozie … Poza tym nie da siê ukryæ, ¿e na rynku komputerów osobistych Microsoft jest monopolist±… wiêc szukanie ¶rodków zastêpczych jest tu ¶rednio na miejscu … poza tym porównanie nagrywarek DVD … powiedzia³bym inaczej … jak kogo¶ nie staæ na nagrywarke to nie kupuje, ale je¶li tak± nagrywarkê móg³by scci±gn±æ z sieci bez konsekwencji to … no w³a¶nie … sprawa jest prosta – dostêpno¶æ. Faktem jest, ¿e ¶ci±gania i nie p³acenie to kradzie¿, ale ludzie którzy s± na codzieñ okradani zaczynaj± chowaæ sumienie do kieszeni i radz± sobie jak mog± … Je¶li kto¶ uwa¿a, ¿e bez zmiany globalnego podej¶cia osób na "górze" którzy nas okradaj± dzieñ w dzieñ z milionów z³ zmieni ludzi którzy sobie ¶ci±gaj± z sieci mp3 za friko to siê solidnie zdziwi … MBorg – dobry cel, ale porównania ¶rednie .