Jeśli ktoś ma problemy z połączeniem się niech nie narzeka. Tak ma być, ponieważ gra idzie o wysoką stawkę.
Dlaczego nie można obejrzeć strony internetowej VIII LO, korzystając z połączenia modemowego albo sieci TPNET? Bo Telekomunikacja blokuje sieci akademickie, takie jak krakowski ACK Cyfronet, na którym umieszczone są m.in. serwisy licealne.
- Te praktyki uderzają w system oświaty. Telekomunikacja toczy wojnę z sieciami akademickimi naszym kosztem. W czasie rekrutacji, kiedy wielu młodych ludzi próbuje się zorientować, jaką szkołę wybrać, wiąże nam się ręce - mówi Zdzisław Kusztal, dyrektor VIII LO.
Problem dotyczy nie tylko "ósemki", ale też m.in. liceów: I, XII i XIV, Zespołu Szkół Łączności oraz Szpitala Uniwersyteckiego. Kłopot w tym, że użytkownik sieci, łączący się z internetem przez TP SA, ma utrudniony dostęp do serwisów oferowanych przez Cyfronet. Tak dzieje się od lutego - wtedy TP SA postanowiła ograniczyć ruch z sieci akademickich, bo uznała, że wykorzystywane są nie tylko do celów naukowych, ale też komercyjnych.
- Sieci akademickie wykorzystały bezpłatny dostęp do internetu TP, przesyłając dodatkowo ruch komercyjny. Po prostu sprzedają dostęp do sieci, za który sami nie płacą - tłumaczy Wojciech Jabczyński z biura prasowego TP SA.
Co na to Cyfronet? - Początkowo Telekomunikacja z własnej inicjatywy instalowała wydajne łącza pomiędzy swoją siecią a sieciami akademickimi, by ułatwić swoim klientom dostęp do obsługiwanych przez nas serwisów - mówi Krzysztof Gaweł, administrator sieci Cyfronetu. - Teraz blokuje ruch, jakbyśmy nagle zmienili profil działalności. Wykorzystuje pozycję monopolisty, by wymusić na nas gigantyczne opłaty.
Cyfronet nie jest jedynym operatorem, który ma problemy z TP SA. Takie same kłopoty mają inni niezależni operatorzy - "Gazeta" pisała o koalicji "niezależnych", którzy uznali, że Telekomunikacja zmusza ich do płacenia zawyżonych nawet ośmiokrotnie stawek. - Ruch w światowym internecie odbywa się na zasadzie wzajemności. U nas to wszystko jest postawione na głowie. Niezależni operatorzy muszą płacić TP SA za dostęp do sieci, a TP SA nam nie płaci nic - mówi Gaweł.
Negocjacje pomiędzy Telekomunikacją a Cyfronetem i innymi operatorami wciąż trwają. Kiedy się skończą, nie wiadomo. - Oni rozmawiają, a my tracimy. Mam nadzieję, że praktykami Telekomunikacji zajmie się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Inaczej nasze licealne serwisy wciąż nie będą osiągalne - mówi zdenerwowany dyrektor Kusztal.
Telemonoplizacja Polska
Gregg - Thursday, 01 April 2004, 23:14Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
TPSA do piachu …
Ja Pie****** przecie¿ to jaka¶ paranoja !!!!! Ja siê chyba zacznê modliæ ¿eby szybko wesz³a jaka¶ konkurencja z jakimi¶ dobrymi i realnymi cenami za us³ugi. A kiedy ju¿ siê to stanie to pójdê sobie do tej telekomuny i powiem im : "Mam was g³êboko w dupie i nie chcê mieæ z wami nic wspólnego. Na bambusy!!! Krowy doiæ!!! "Nie no poprostu mnie krew zalewa… szkoda jak narazie to konkurencji nie widaæ. A przynajmniej nie o zasiêgu ogólnopolskim. Niech ten UOKiK siê wreszcie dobierze im do ty³ka !!!! Proszê !!!! B³agam !!!! 🙁
Hm, ja gdzie¶ czyta³em, ¿e sieci akademickie maj±ce bardzo du¿e ³±cza, które otrzymywa³y dot±d za darmo, zaczê³y udostêpniaæ komercyjnie, m.in. Allegro stoi na takim serwerze. Pytanie wiêc kto jest nie fair? Je¿eli inni klienci p³ac± za ³±cza, TP s³usznie twierdzi, ¿e wszyscy maj± te same prawa i nie mo¿e byæ tak, ¿e sieæ akademicka kasuje pieni±dze usodtêpniaj±c serwery i konta, a do TP nie p³aci nic. Nie broniê bynajmniej TPSA, w zasadzie jest to jedyna sprawa w jakiej przyzna³em racjê wypowiedzi i dzia³aniom TP.
Niestety i ja musze przyznac racje Monterowi a takze tepsie. To ze ona postepuje nie fair w stosunku do nas wszystkich, to nie znaczy ze i my mamy w taki sposob postepowac. Jesli juz dostali lacza to powinni uzywac ich do celow do jakich byly przewidziane. A jesli wykorzystuja do innych, to znaczy ze lacza sa za dobre i tepsa mogla by im zabrac a dac na przyklad zwyklym uzytkownikom za mniejsze oplaty. Dziwi mnie tez za admini akademickich sieci pozwalaja na to, przeciez takie dodatkowe obciazenie lacza obniza wydajnosc sieci ktora chyba jest wykorzystywana do celow edukacyjnych. No chyba ze w Polsce jeszcze nie postrzega sie internetu jako medium, ktore uniwersytety moga do czegos wykorzystac. A jesli tak to w ogole powinni je odpiac i jak pisalem wyzej dac te lacza zwyklym uzytkownikom po nizszych cenach.
Tak oczywi¶cie a Ci zwykli u¿ytkownicy zaraz odpal± swoje mu³ki czy inne badziewia i zarypi± ca³± sieæ. Je¿eli macie wiêcej informacji ni¿ te podane wy¿ej to podzielcie siê proszê. Ja ze swojej strony mam kilka dodatkowych. TPSA nie uznaje czego¶ takiego jak "wzajemne" rozliczenia. Uwa¿aj± ¿e wszyscy powinni im p³aciæ a oni nikomu. Nie jest te¿ prawd± ¿e TPSA tak piêknie z w³asnej chêci "budowa³a" ³±cza akademickie. Sama te¿ nie budowa³a wszystkiego od podstaw. A to co kiedy¶ tam mo¿e dosta³y sieci akademickie ju¿ dawno stoi w muzeum. Wiekszo¶æ sieci jest w³a¶ciwie zbudowanych od nowa a TPSA na ka¿dym kroku blokuje rozwój innym – najczêstsze jest t³umaczenie ¿e nie ma miejsca w studzience lub na³o¿enie takich cen ¿e nikomu siê nie chce mieæ cokolwiek wspólnego z nimi (znam akademiki we Wroc³awiu które po kilku latach bojów postawi³y w koñcu radiówke do uczelni bo to o wiele tañsze i lepsze ni¿ to co by³o przy "wspó³pracy" z TP). Poza tym skoro tak im nie odpowiadaj± te warunki to dlaczego spor± cze¶æ swojego ruchu pchaj± w³a¶nie przez ³±cza akademickie, dlaczego je¿eli kto¶ nie skorzysta z ich "super oferty" i wykupi ³±cze miêdzynarodowe to blokuj± ten ruch przycinaj±c go niemi³osiernie. Prawda jest taka ¿e TPSA potrzebuje ³±czy akademickich bo udusi siê na w³asnych. A ¿e do tej pory dyktowa³a takie czy inne warunki i nie by³o innej mo¿liwo¶ci bo albo nie by³o gdzie siê pod³±czyæ albo ustawy pañstwowe chroni³y ten monopol tak teraz znalaz³a siê w sytuacji konkurencji rynkowej bo trzeba by byæ g³upim ¿eby p³aciæ TPSA kilkukrotnie wiêcej ni¿ za ³±cze miêdzynarodowe i to o gwarantowanych parametrach i co najwa¿niejsze dzia³aj±cych. Ja przepraszam bardzo ale to siê nazywa rynkiem w³a¶nie – prawo wyboru lepszej oferty a TPSA przedstawia tylko ¿±dania nie znaj± pojêcia kompromisu. A ju¿ komentuj±c ten artyku³ to co takiego komercyjnego jest w liceum ¿e akurat ono jest blokowane. Skoro faktycznie te ³±cza s± wykorzystywane do ruchu komercyjnego to niech blokuj± konkretny ruch przecie¿ je¿eli jest jaka¶ firma to nie kupuje ona us³ugi ze zmiennym ip tak czy nie? A mo¿e administratorzy TP nie potrafi± tego. S±dzê ¿e gdyby sieci akademickie (i nie tylko) wyciêly ca³y ruch komercyjny (chocia¿ na upartego co tak na prawdê mo¿na nazwaæ ruchem komercyjnym moje wej¶cie na allegro? czy mo¿e wys³anie przez allegro potwierdzenia do mnie?) TPSA to jej klienci stracili by dostêp do po³owy jakiegolwiek internetu.
@Monter tak masz racjê wszyscy maj± równe prawa ale TPSA równiejsze
@MBorg_PL dam sobie rêkê uci±æ ¿e ¿aden "zwyk³y" u¿ytkownik nic by na tym nie skorzysta³ a ju¿ na pewno nie mia³by taniej bo te ³±cza s± zbyt dobre dla "szarych ludzików". TPSA sprzeda³a by te ³±cza firmom za bardzo ciê¿kie pieni±dze. I tu jest chyba pies pogrzebany. Pies ogrodnika – sam nie ma to innemu te¿ nie da.
—–
To jest moja prywatna wypowied¼ i nie jest w jakikolwiek sposób zwi±zana z kimkolwiek z serwisu.
Ja jednak równie¿ zgodzê siê z Monterem i MBorg_PL. Nie kocham TPSA, bo p³acê bardzo du¿o za neostradê, której odpowiednik za granic± jest tañszy o 50% lub wiêcej. Uwa¿am jednak, ¿e wynajmowanie ³±cz, które dosta³o siê za darmo firmom np. Allegro za kasê jest trochê nie fair.
A Twoje wejscie na Allegro jest ruchem jak najbardziej komercyjnym. Jeste¶ potencjalnym klientem Allegro, który zap³aci prowizjê od wystawienia przedmiotu oraz od jego sprzeda¿y. Ewentualnie bêdziesz kupuj±cym i wtedy t± prowizjê zap³aci kto¶ inny. A nie s± to ma³e pieni±dze. Wystarczy spojrzeæ na koñcz±ce siê aukcjê (ich ilo¶æ) i mo¿na mieæ zarys tego, jakie pieni±dze wchodz± w rachubê.
I wreszcie ostatnia sprawa: nie dziw siê, ¿e TPSA sprzedaje ³±cza (kwestia ceny to ju¿ inna sprawa). Za darmo niestety nikt nic Ci nie da. Majonez, a mo¿e Ty zechcesz za³o¿yæ firmê charytatywn± i udostêpniæ nam – u¿ytkownikom darmowe ³±cza, a my je wynajmiemy osobom trzecim bior±c za to ka$ê?
Antoniusz tyko zauwa¿ ¿e sieci akademickie maj± po³±czenie ze ¶wiatem na ogó³ niezale¿ne od tlekomuny i to o wydajno¶ci takiej o jakiej nawet ci siê nie ¶ni³o, a ³±cza te-psy umo¿liwiaj± dostêp jej u¿ytkownikom do sieci akademickich, a teraz pytanie kto powinien komu p³aciæ?, mo¿e te-psa za to ¿e je u¿ytkownicy mog± korzystaæ z sieci akademickiej. Najpierw trzeba siê zastanowiæ co oznacza wzajemne rozliczenie i dla czego w naszym kraju (i w naszej mentalno¶ci) jest widziane to tak jednostronnie.