Sony i Toppan Printing, duże japońskie przedsiębiorstwo druku, stworzyły płytę Blu-ray opartą na papierowym substracie. Celem tego projektu było stworzenie płyty przyjaznej dla środowiska oraz łatwiejszej do zniszczenia, przez co bezpieczniejszej.
Płyty Blu-ray używają niebieskiego lasera, osiągając przez to około 25 GB pojemności co daje ponad pięciokrotną pojemność dzisiejszych płyt DVD.
Nad warstwą z danymi znajduje się warstwa zabezpieczająca o grubości 0.1 mm, a cała płyta zbudowana została z substratu papierowego o grubości 1.1 mm. Standardowo płyty CD wykonane są z plastiku, natomiast produkt Sony z papieru. Nowe płyty są też lżejsze o 51% od dzisiejszych płyt CD.
"Olej jest ograniczonym zasobem ale papier może być przetwarzany ponownie" , powiedział Taro Takamine, rzecznik Sony. "Jedną z początkowych korzyści papierowego dysku będzie spadek w ilości surowca potrzebnego do wyprodukowania płyty".
Przez użycie papieru jako głównego materiału przy produkcji płyt Blu-ray, użytkownicy będą mogli łatwiej niszczyć płyty przy pomocy nożyczek, przez co lepiej mogą chronić swoje dane.
Kolejnym krokiem dla obu firm, jest stworzenie technologii do masowej produkcji płytek oraz do obniżenia kosztów produkcji nośników. Sony sprzedaje obecnie czyste płyty Blu-ray za około 18 funtów.
Nie no szczerze nie mam pojêcia ani nie mogê wyobraziæ sobie na jakiej zasadzie to dzia³a a pozatym jak mo¿na zniszczyæ j± ³atwo to znaczy, ¿e bêdzie mniej trwa³a (heh i pomy¶leæ ¿e u¿yjê kiedy¶ papieru toaletowego zapisanego danymi)
Kiedy¶ czyta³em o tym, ¿e maj± byæ produkowane p³yty CD z pszenicy; z jednego k³osa mia³o wychodziæ oko³o 10 no¶ników 🙂 Papierowe p³yty Blu-ray brzmi interesuj±co (mniejsze koszty producji, przyjazne dla ¶rodowiska itp. 😉 Poczekamy i zobaczymy czy ta technologia produkcji siê rozwinie, czy skoñczy siê na wielkich planach i znikomych (braku)rezultatach (-ów) :]
a ja siê czepie autora – czy to nie czasem substrakt, a nie "substracie" 😉 A teraz pozostaje poczekaæ na stworzenie p³yty z psiego w³osia 😉
a mo¿e faktycznie to substrat …
no to zrobi³em z siebie … heh … za m±dry chcia³em byæ 😉 pozdrawiam autora 😉
substrat – http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=59459
substrakt – nie znaleziono (moze zle szukam)
no no ja zwykle jak "rzep" sie czepiam :-), ale tak to piêknie brzmi "³atwiej zniszczyæ, ¿eby lepiej chroniæ …", kurde bede chroni³ te¶ciow± 🙂
W ka¿dym b±d¼ razie BlueRay wygra z DVD i HD-DVD. Ja ju¿ powoli zaczynam odk³adaæ na nagrywareczke, 50GB z czasem wiêksze, jakie mo¿liwo¶ci archiwizacji mojej kolekcyjki DivXów :).
Dok³adnie CD-ki maj± byæ z kukurydzy 🙂
To nawet dobrze bo jak wpadnie kontrola to p³ytki mo¿na zje¶æ i nie zabezpiecz± Ci ¿o³±dka jako dowodu.
eee… z papieru do zniszczenia przy pomocy nozyczek. przypuscmy ze mamy wazne dane a ktos przypadkowo najedzie na nie nozyczkami to juz po nosniku. chociaz fakt, ze nosnik bedzie lzejszy oznacza tez, ze mniej podatny na uszkodzenia zwiazanymi z upadkiem.
A tak pozatym co¶ co mo¿na ³atwo zniszczyæ – mo¿na ³atwo zniszczyæ (nie¶wiadomie przez przypadek) nie wydaje mi siê ¿eby to siê przyjê³o, chyba ¿e u¿yj± owszem tego surowca, ale tak zrobionego ¿eby nie mo¿na by³o zniszczyæ zbyt prosto, a wiêc nie no¿yczkami tylko sekatorem lub no¿ycami do blachy. A l¿ejsze nie bêdzie bo tylko "baza" mo¿e byæ np z papieru a warstwy pozostan± te same i przy upadku bêd± podatne tak samo na zarysowanie jak do tej pory. Jedyny plus takiej technologii, to utylizacja 🙂
Pozdrawiam
lesli: nie znamy szczegolow produkcji wiec to nie jest takie pewne czy tylko baza jest oparta na papierowym skladniku (a nie zrobiona w 100% z papieru)
omg plyta do podcierania sobie dupy nie moge lol 😀