Na stronie brytyjskiego Independent można przeczytać ciekawy artykuł dotyczący żywotności nośników danych. Najwięcej uwagi poświecono najpopularniejszemu formatowi, czyli CD-R. Bardzo często nagrywając coś na płytę zastanawiamy się, jak długo to tam pozostanie. Niektórzy producenci zapewniają, że dane zapisane na ich nośnikach można będzie spokojnie odczytać nawet za sto lat. Inni posuwają się jeszcze dalej i twierdzą, że raz zapisane dane pozostaną na krążku już na zawsze. Otóż okazuje się to być nie do końca prawdą i hasła takie można traktować jedynie jako chwytliwe slogany reklamowe.
Obserwacje przeprowadzone przez holenderskie czasopismo komputerowe PC Active dowiodły, że dane z niektórych nośników były nie do odczytania zaledwie po dwóch latach. Jest to spowodowane blaknięciem i zanikaniem barwnika, używanego jako warstwa do zapisu. Normalne tłoczone płyty CD-ROM lub CD Audio nie posiadają go, gdyż zawierają wgłębienia wytłoczone w procesie produkcji. Zapisywalne nośniki zamiast tego używają właśnie barwników. Podczas zapisu takiej płyty laser „pali” barwnik, który staje się ciemny i reprezentuje 1 (jedynkę). Niewypalone, puste przestrzenie stanowią 0. Z tego właśnie powodu po wyblaknięciu barwnika dane zapisane na płycie stanowią ciąg, który laser traktuje jako nic do odczytania.
Jeroen Horlings – redaktor PC Active, w 2001 roku przetestował 30 nośników różnych producentów, następnie włożył je do ciemnej szafki i wyjąl ponownie po 2 latach. Okazało się, że w przypadku 10% z nich pojawiły się problemy z odczytaniem danych. Tak więc zapewnienia o trwałości zapisanych danych w niektórych przypadkach nie do końca znajdują potwierdzenie w rzeczywistości.
Dotyczy to zwłaszcza nośników kiepskiej jakości pochodzących głównie z Dalekiego Wschodu. Według autora tych obserwacji problem ten pozostanie dopóty, dopóki producenci przestaną uważać, że ilość jest ważniejsza od jakości.
A jakie Wy macie doświadczenia z długo „leżakującymi” krążkami CD-R? Komentarze mile widziane.
Żywotność nośników
Bartek Wróbel - Saturday, 24 April 2004, 16:54Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
Ja dzisiaj dla sprawdzenia wygrzebalem moja pierwsza nagrana plyte – nagrywana za zawrotna predkoscia 2x, 4 lata temu. Byl to Verbatim (troche porysowany) i moje obecne czytniki (LTR-48246s oraz LDW-451s) nie maily najmniejszych problemow z odczytem. 😀
Na niektórych p³ytkach (CD-R)nagranych kilka latek wstecz pojawiaj± sie plamy,z odczytem tez nie jest najlepiej…A jak sie ma sprawa pyt DVD, wiecie mo¿e ,bo ponoæ na tych 'tanich ’ problem tez taki wystêpuje i z odczytem jest problem.
Z DVD identycznie. Tak samo stosowany jest barwnik podobny jak w CD. Tych tanich to lepiej unikac. Zaraz po zapisie maja bardzo duzo bledow i nawet bywaja problemy z odczytem, wiec nie wroze tym danym zbyt dlugiego istnienia na takich plytkach 😉
U mnie nie wygl±da tak ¼le. Najstarsza p³yta nagrana jak± mam to TDK Metal Azo XReflex Audio nagrana ok 7 lat temu na nagrywarce stacjonarnej Philips CDR 760. Do dzisiaj nie ma na sobie nawet najmniejszych oznak minionego czasu i odtwarza j± praktycznie ka¿dy odtwarzacz. Kosztowa³a wtedy ponad 10 z³ i mia³a tylko 74 min.
@Oloo
W Twoim przypadku jak i REi mowa jest o bardzo dobrych jakosciowo nosnikach (Verbatim, TDK). Na poczatku dostepne byly jedynie takie. Problem w glownej mierze dotyczy tych krazkow CD-R, ktore weszly pozniej. Szczegolnie mam na mysli ta "masowke" z Tajwanu.
U mnie parê cd jest nie do odczytania (akoss)., bo po¿u³k³y. Jednak starsze akossy nadaj± siê do odczytania, tak jak nowsze. Widaæ dorwa³em z³± partiê 😀
W 1995 roku nagra³em p³yty (a¿ 4 sztuki – no¶niki by³y prawie po 50 z³ za 1 szt) Mitsui. Do dzi¶ moge je spokojnie odczytywaæ mimo solidnego porysowania. Nagra³em to na nagrywarce Philips CDD522 (jeszcze le¿y w piwnicy). Uwa¿am, ¿e z biegiem czasu rozwinê³y siê nowe technologie i znacznie spad³a jako¶æ, gdy¿ producenci zaczynaj± oszczêdzaæ na czym tylko mo¿na. P³yty nagrane ju¿ na innym sprzêcie 6,5,4 lata temu z firmy typu Platinum itp s± ju¿ praktycznie nie do u¿ytku z kilku wzglêdów : warstwa wierzchnia siê ³uszczy, folia wokó³ otworu siê przebarwia (mo¿na powiedzieæ gnije) i faktycznie p³yty bledn±. Naprawde nie op³aca siê do wa¿nych rzeczy u¿ywaæ tanich p³yt. Je¶li nagrywamy archiwum które i tak siê nagrywa co miesi±c i za rok mo¿na wyrzuciæ p³ytê to proszê bardzo, ale w innym wypadku wszystko poni¿ej ok 2 z³ jest do d ….
U mnie plyty Emtec po okolo 1,5 roku wszystkie padly co do jednej , a mialem ich troche,
Posiadam wiele CD róznych producentów i nagranych rozmaitymi nagrywarkami. Po zaledwie 6 latach niektóre z nich s± kompletnie bezu¿yteczne. Oczywi¶cie najgorsze s± NO-NAME (te bez nadruku). Wiêkrzo¶æ p³yt dostaje rozmaite plami, które s± nie do ominiêcia przez napêd. Ostatni archiwizuje zdjêcia cyfrowe – na dro¿szych p³ytach i mam nadzie ¿e wytrzymaj± one nieco d³u¿ej.
Te¿ mam przykre do¶wiadczenia.
Plytki Firmy Princo jako¶ jeszcze dzia³aj± ale ju¿ s³abowicie.
P³ytki Firmy BTC potrafi³y gubiæ dane juz po tygodniu.
P³tyki Samsung po kilku miesi±cach zacze³y mieæ problemy z odczytem niektórych plików ale ten stan utrzymuje sie do dzi¶ a mine³o juz 2 lata.
Esperanza juz po miesi±cu s³abiej siê czyta ale trzyma dane ponad rok, tylko ¿e w CD-ROM s³aabo i powoli siê czytaj±.
VERBATIM wypada najlepiej plytke mam nagrana jeszcze w 92 roku i do dzi¶ czytlena pomimo ¿e mocno zmasakrowana rysami.
@Bartez
Jak najbardziej siê zgadzam z tym, ¿e wiêkszo¶æ p³yt dnia dzisiejszego to wyrób tani i z³ej jako¶ci. Niestety ale ta tendencja towarzyszy praktycznie ka¿dej bran¿y. Który z dzisiaj produkowanych samochodów bêdziê je¼dzi³ bezawaryjnie tak d³ugo jak te sprzed kilku lat? Wszystko to bezlitosne prawo kapitalizmu i konkurencja, która obni¿a cenê kosztem jako¶ci. Od nas jedynie zale¿y jakie rzeczy bêdziemy kupowali – nale¿y siê kierowaæ relacj± jako¶ci do ceny.
Ja tam sprawdzi³em sobie ostatnio TDK Reflex Ultra 74 opartej jeszcze na Cyjaninie. Nagrywana trzy lata temu. Czyta siê jak brylancik i ¿adnego zó³tego czy czerwonego sektorka 🙂
@Oloo
Niestety, taka smutna prawda 🙁 Na pocieszenie powiem tylko, ze zdarzaja sie jeszcze jacys producenci, ktorzy nie ida na ilosc, ale na jakosc.
@RafeQ
No i znowu TDK – czyli nosnik, ktoremu mozna zaufac 🙂
Verbatim, Plextor, TDK a co do reszty to nie warto ryzykowac.
W przypadku bardzo starych plyt bylo dobrze natomiast problemy zaczynaja sie z nosnikami z czasow gdy tania plyta kosztowala mniej niz 10 zl.
Hmm, mam plyty RiCOH Gold i Kodak Gold za czasow jak plyty byly za ok 1 mln zl za sztuke (stare czasy), nie pamietam ile juz lat minelo ale duzo, i do dzisiaj nie ma z nimi najmniejszych problemow.
Ktos tu wspominal o Platinumach, bylo 2 producentow tych nosnikow ze 4, 5 lat temu i plyty byly bardzo grube i specjalnie wywazane, bo szli wtedy na jakosc a nie na ilosc.
Mam takie do¶wiadczenie, ¿e gdy kupi³em p³yty Platinium 700 CD-R po ok. roku 5 p³yt z 25 nie dawa³a siê odczytaæ w ca³o¶ci. Wcze¶niej te same p³yty czyta³y siê bez problemów. Od tamtej pory nie kupujê p³yt tego producenta. Do wa¿nych zapisów kupujê Verbatim, Dysan, TDK.
Moje do¶wiadczenia to te¿ p³ytki które nie daj± siê odczytaæ.
szczególnie te najtañsze to ju¿ kaplica po kilku miesi±cach.
Odkry³em ciekaw± zale¿no¶æ – otó¿ popularne przedruki i p³ytki z grub± wrstw± lakieru na zewnêtrznej warstwie do¶æ dobrze chroni± przed odbarwieniami i w porównaniu do "cienkich" LG, Platinium czu innych akosów.
Sprtawdzi³em tak nagrane p³ytki 3 lata temu i do dzi¶ "przedruki"" chodz± jak trzeba.
Moim zdaniem najlepsze czyste p³yty jakie kiedykolwiek swiat wyprodukowal to plyty ze zlotym spodem, juz niestety takich sie nie produkuje :(, zbyt drogie koszty produkcji? Ostatnia jaka widzialem w sprzedazy to byl KODAK za 6zl trzy lata temu. Mam skladanke z grami nagrana w roku 94, pamietam placilem za nia 150zl :)). Plytka BASF zlota porysowana jak diabli, wszystko bez problemu sie zczytuje.
Verbatim z 1997r (100lat utrzymywania danych) pad³ zaledwie po 5 latach 🙁 natomiast mam PHILIPS PROFESSIONAL z 1996r i nadal ¿yje !!!! PHILIPS RULEZZZZ
moja pierwsza plyta nagrana to skladanka z systemami operacyjnymi office’ami itp… nagrana w 1996 roku, juz nawet nie pamietam jaki to byl nosnik, poniewaz teraz ja pozyczylem koledze. dziala do dzisiaj, ale gdy probowalem dograc dane to te dograne nie sa za dobrze czytane przez wszystkie czytniki. Aha, dodam ze nagrywarka mi ograniczyla predkosc do 16x i na takiej nagrywalem… kiedys duzo plyt kupowalem od pirata… wszystkie ktore posiadam sprzed 5 lat dzialaja wysmienicie :D. najczesciej to byly nosniki BASF, LG, Princo itp… jedna tylko plytka poszla – LG zdarla sie naklejkai poszla za okno.
luc… HAHAHAH … w 92 roku …. chyba na patelni … !!! Jak ju¿ chcia³e¶ zab³ysn±æ to trzeba by³o historie przeczytaæ …. HAHAHA… ale siê popisa³ … A mo¿e ty jeste¶ "Time traveller" …
Najlepsze p³yty jakie kiedykolwiek widzia³em i u¿ywa³em to MAXELL. Mam ich kilka z lat 1997-1999 i s± ju¿ tak porysowane i sfatygowane, ¿e mo¿na by ju¿ my¶leæ o ¶mietniku, ale po w³o¿eniu do napêdu spokojnie mogê z nich odczytywaæ dane (mo¿e bez przesady, ale …), o jakimkolwiek odbarwieniu nie ma mowy, nie ³uszcz± siê i powinny byæ wzorem dla ka¿dego producenta. Poza tym maaaase p³yt nagra³em kozrystaj±c z dobrodzeijstwa firmy TRAXDATA i uwa¿am, ¿e te¿ kiedy¶ by³y to jedne z lepszych p³yyt. Wszyscy pisz± o TDK, ale to zawsze by³a droga p³yta, a tu trzeba mieæ co¶ bardziej bud¿etowego co faktycznie jest dobre i w³a¶nie takie s± (albo by³y – brak dostêpu aktualnie) TRAXDATA i MAXELL.
Ja ze swoimi plytami jakie nagrywalem na swojej pierwszej nagrywarce Yamacha 4x4x16s nie mam problemu a nagrywalem pierwszy raz jakies 5 lat temu i byla to jakas leciwa EuroDATA i Speer. Nie mam z nimi zadnych problemow pomimo malych zarysowan i badow. 🙂
wiecie – sa 2 problemy – plyta i nagrywarka… jak ktos lubi predkosc x52 to nawet po tygodniu z plytami ma problem… moja ulubiona predkoscia jest x4, jak bardzo mi sie spieszy – x8 a jak juz kogos bardzo nie lubie to x16… a moja nagrywarka ma ponoc gorne ograniczene na x40.. nie wiem – dawno nie sprawdzalem :P. Poza tym mam plyty nagrana sprzed 4 lat – esperaza itp nagrana na LG 12x8x32 i dzialaja znakomicie…
Nagrywanie produkowanych dzisiaj plytek dzisiaj x4 niby w celu zyskania najlepszej jakosci zapisu to MIT.Najbardziej optymalna predkoscia, przy ktorej wystepuje najmniejsza ilosc bledow jest przedzial x12-x16.
heh… skracanie cyklu zycia produktu to normalna praktyka marketingowa wszystkich prodcentow. chcesz wiecej sprzedac? rob produkty ktore szybciej sie zuzywaja!
Bartez – o jakich plytach mowisz? Ba ja o Verbatim i TDK i przynajmniej w moim Teacu zasada jest taka, ze najlepiej jest przy x4 i x8… Slyszalem ze niektore plyty wolniej nagrane sa przepalane… ale mi sie to nie zdarzylo… natomiast sluch mam dobry i czuly na x16 🙂