Internet2 został opracowany przez konsorcjum uniwersytetów i firm zajmujących się nowymi technologiami, aby znacząco ulepszyć przepustowość łączy pomiędzy uczelniami. Naukowcy używali Internetu2 do wymiany wielkimi plikami, eksperymentów z przesyłaniem obrazów wideo o wysokiej rozdzielczości i innymi aplikacji. Ale właśnie dzięki tej przepustowości łącz mogła zaistnieć sytuacja wymiany nielegalnymi plikami.
Sieć i2hub jest oparta na oprogramowaniu z otwartym kodem źródłowym (tzn. open source) zwanym Direct Connect, który łączy użytkowników i pozwala na przeszukiwanie dysków innych komputerów w sieci w celu wymiany plikami. W odróżnieniu od większości innych sieci P2P, Direct Connect routuje swoje zapytania o pliki przez centralny serwer, który może być uruchomiony na zwykłym komputerze w akademiku.
Wersja Direct Connect o której mowa, łączy jedynie studentów na uniwersytetach podłączonych do Internetu2. Większość uczelni routuje swój ruch pomiędzy sobą poprzez Internet2, o czym czasami nie wiedzą studenci, którzy wymieniają się filmami oraz muzyką. Jako przykład możemy podać próbę ściągnięcia 9 GB wersji "The Matrix Reloaded" w czasie mniej więcej 60 sekund. Oczywiście takie prędkości nie są bezpośrednio udostępniane akademikom, lecz sprytni studenci mając dostęp do łączy podczas eksperymentów w trakcie 90 minutowych zajęć mogą przesłać znaczne ilości danych bez wiedzy kadry.
Internet2 – superszybkie łącza wykorzystane do wymiany nielegalnymi plikami
admin - Friday, 30 April 2004, 10:31Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
jakos nie wyobrazam sobie tego by mozna bylo przeslac podaczas cwieczen np 4GB filmow.
po pierwsze, skad wezme je na komputerze w sali.
dwa- moze i sciagne od kogos 4GB ale na co to wrzuce potem zeby do domku zaniesc? swojego dysku nie wolno podpinac w plaocowkach szkolnych, a napedow dvdrw jeszcze nie widzialem na uczelni.
wiec musza byc naprawde sprytni.
no chyba ze mozna przychodzic z wlanym sprzetem na zajecia.
Który dysk twardy zapisze 8GB w ci±gu 60 sekund?
Hm. Niby dlaczego niemozna podpinac wlasnych dyskow? A przez zewnetrzne obudowy usb? Pen drivy bez problemu chodza, wiec czemu i dyski mialy by nie chodzic? A co do przepustowosci to zauwazcie ze nie chodzi o przepustowosc zwyklych komputerow do ktorych normalnie maja dostep studenci, tylko o komputery w specjalnych laboratoriach w ktorych wykorzystuje sie serwery z maciezami, ktore moga bez problemu osiagac takie przepustowosci. No bo inaczej to po co by bylo robic takie sieci, skoro waskim gardlem stawaly by sie dyski twarde serwerow ?! 😉
MB
hmm wiec moze zaczne od tego ze te dane nie sa zapisywane na jedym dysku. Sa rozne warianty, przewaznie dane sa buforowane, lub wykrozystywane sa duze macierze, wtedy ilosc danych rozklada sie na powiedzmy kilkadziesiat dyskow. Nie wspominajac juz o tym ze wykrozysywane sa najnowsze technologie i serwery pamieci masowych.
8 GB w 60 sek to je 136,5 MB/s. 2 dyski w raid 0 i gotowe 😀
Tez chcialbym miec dostep do netu o przepustowosci rzedu 1 Gbit/s, jednak w zupelnosci zadowolilbym sie laczem 10Mbit/s. Jesli ktos zna powod, dla ktorego lacze 10 Mbit mogloby nie wystarczac ( do zastosowan domowych ) niech sie pochwali 🙂 ( no chyba, ze chce postawic w domu mirror Suprnovy :] )
a ja bym sie zadowolil laczem 512kbps na mnie samego ;(… sad but true
Ja mam w domku ³acze ok 2mb/s (na lewo) to mi w zupe³nosci starcza a co do prêdkosci przesy³u danych to kolega kupi³ serwer.Ma w nim 8 dysków w maczierzy.Jego kontroler SCSI ma prêdko¶c przesy³u 320mb/s Jak kopiowa³ film z dysku na dysk to by³em w szoku.Ja sam posiadam dysk SCSI i wed³óg mnie jest o wiele szybszy od zwyk³ych dysków.Tak¿e jak chcecie mieæ o wiele szybsze odpalanie wszystkiego zainwestujcie w SCSI nieraz takie dyski s± bardzo tanie na allegro a kontroler mo¿na wyrwaæ za pare groszy 🙂