VCPS – kolejny genialny ogranicznik

admin - Friday, 06 August 2004, 19:36

Komisja US Federal Communications Commission (FCC) zatwierdziła do użytku system Video Content Protection System (VCPS) - system ochrony przed kopiowaniem zawartości, wybrany przez DVD+RW Alliance.
FCC określiło przez termin 'Broadcast Flag' (flaga transmisji), kod który może być transmitowany przez stację telewizyjną w formie cyfrowej, a służy on do odblokowania transmisji do skopiowania na jakiekolwiek medium cyfrowe.

1091796245.htm



Główna idea tego systemu zabezpieczeń to wyeliminowanie telewizji cyfrowej jako źródła materiałów dla pirackich DVD. Choć również wstrzyma to szeroką publiczność przed archiwizowaniem swoich ulubionych przedstawień czy seriali.
VCPS wykrywa transmitowany kod (Broadcast Flag) i aplikuje go do zawartości nagrywanej na nośnik DVD+R lub DVD+RW, jednostronne jak i dwustronne nośniki. Broadcast Flag wejdzie do użytku 1 lipca 2005 w USA, wszystkie cyfrowe stacje muszą być kompatybilne i wspierać technologię DRM od tej daty. Urządzenie które nie będzie kompatybilne z VCPS w Stanach Zjednoczonych nie będzie mogło ani nagrywać dozwolonych programów ani nawet oglądać tych nadawanych przez stacje.
VCPS zostało opracowane przez HP i Philipsa, nazwa kodowa to 'Vidi'. Obie firmy są członkami DVD+RW Alliance. Firma Thomson również jest jej członkiem, która dotrzymała od FCC zezwolenie na swój własny system Broadcast Flag, który nazywa się SmartRight.
Philips zajmuje się licencjonowaniem VCPS i będzie 'kasował' każdą firmę po 5,000 EUR opłaty wstępnej, a następnie po 10,000 EUR każdego roku. Nie wspomnę o tym, że są to jedynie podstawowe opłaty, ponieważ konkretne opłaty zależeć będą od rodzaju świadczonych usług: oprogramowanie, narzędzia optyczne, replikatory, itp.
VCPS chroni nagranie wideo przez szyfrowanie strumienia MPEG-2. Do tego celu użyto wielu technik, włączając szyfrowanie sektorów przy użyciu 128 bitowego szyfru AES. Używany jest również klucz 'Disk Key Block', który znowu używany jest przez sprzęt odtwarzający do odszyfrowywania nagrań.


Źródło: TheRegister.co.uk

Tagi:

Komentarze (0)
  1. pepperman pisze:

    jeszcze nagrywarki stacjonarne DVD nie upowszechnily sie na dobre w domach, a tu juz ograniczenia.

  2. Rekinblu pisze:

    ano nied³ugo oddychaæ bez pozwolenia nie bêdzie mo¿na 🙂

  3. ZbyPan.prv.pl pisze:

    spoko zabezpieczenie ciekawe na jak d³ugo 😉

  4. @ndy pisze:

    Oni coraz bardziej chc± utrudniaæ ¿ycie nie tylko tzw. piratom ale i przeciêtnym u¿ytkownikom. NIe bêdzie mo¿na nagraæ swojego ulubionego serialu GLUPOTA…!!!
    @ZbyPan.pl Standart szyfrowania Advence Encryption Standart ( AES ) nie jest mo¿liwy do z³amania w krótkim czasie a ³amanie jego zaje³o by kilkadziesi±t milionów lat. Wiêc bedzie bardzo trudno obej¶æ ten system zabezpieczeñ.
    Ale jak pokaza³a historia wszystko mo¿na z³amaæ, barier± mo¿e byæ tylko obecna technologia. Poczekamy zobaczymy…

  5. A_Markus pisze:

    ha, ha kolejny argument na to aby nie wyrzucaæ jeszcze analogowych urz±dzeñ do nagrywania – oczy¶æmy z kurzu i zakonserwujmy swoje magnetowidy – pewnie siê przydadz± w miêdzyczasie gdy kolejne zabezpieczenia jeszcze nie bêd± z³amane ;-)))
    przecie¿ to ju¿ kompletna paranoja, taka ingerencja w to co chcê zrobiæ w swoim domu i na wy³±cznie w³asne potrzeby na zakupionym legalnie przez siebie urz±dzeniu nagrywaj±cym;
    kilku potê¿nych producentów medialnych ³±czy swoje si³y wy³±cznie w jednym celu, aby sobie zagwarantowaæ nieograniczone zyski ze swoich produkcji i przekazu informacji maj±c gdzie¶ podstawowe gwarancje i wolno¶ci obywatelskie :[
    Tak "Rok 1984" George’a Orwella wydawa³ siê byæ dot±d tylko fikcj± literack± (szczególnie po obaleniu komunizmu) a tu wraca do realu pod sztandarami globalizmu.

  6. Steel_Rat pisze:

    Technologia fajna ale tylko komplikuje ¿ycie luidziom, którzy chc± nagraæ swój ulubiony serial. Bo inne filmy s± dostêpne w wyporzyczalniach. Do których mo¿na i¶æ i jak jaki¶ pirat chce mo¿e zrobiæ kopie 🙂 i rozprowadzaæ do woli. Chyba, ¿e zamkn± wszystkie wypo¿yczalnie filmów. 🙁

  7. Biken pisze:

    Czyta³em wiêcej o tym zabezpieczeniu – i co z tego ¿e zablokuj± mo¿liwo¶æ nagrywania w stacjonarkach gdzie oprogramowanie zwykle jest na sta³e a w kompach to sami wiecie. Ewentualnie zawsze mo¿an obej¶æ po analogu i tak nikt nie zauwa¿y ró¿nicy jak przewody bêd± mia³y 30cm

  8. LucasDhala pisze:

    …kwestia czasu. 🙂

  9. Dahag pisze:

    Ale po co zaraz na analogi siê prze¿ucaæ. Przecie¿ obecne cyfrówki nie obs³óguj± tego "czego¶". Chyba sie nie myle. (nie myle siê ??)

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.