600%

Gregg - Tuesday, 05 October 2004, 18:47

Laboratoria TrendLabs wykryły we wrześniu blisko 1 485 szkodliwych programów. Jest to ponad 600 - procentowy wzrost w stosunku do września 2003, kiedy w sieci pojawiło się 250 nowych wirusów. Niezwykle intensywnemu wzrostowi towarzyszyło opublikowanie przez Microsoft informacji o bardzo groźnej luce w systemie związanej z obsługą formatu JPEG. Odpowiednio spreparowany plik może zainfekować komputer już w momencie najechania wskaźnikiem myszy na plik!



Specjaliści Trend Micro zauważyli także niebezpieczną tendencję w środowisku twórców wirusów: motywem ich działania nie jest już chęć zdobycia popularności, lecz... możliwość zysku. Tworzą w tym celu tzw. sieci "zombie", złożone z jak największej liczby komputerów, nad którymi udało się im przejąć kontrolę. Komputery są następnie (bez wiedzy użytkowników) wykorzystywane do przeprowadzania ataków hakerskich.

Na wzrost liczby nowych wirusów złożyło się kilka czynników. Po pierwsze, wyraźnie zmieniła się motywacja autorów wirusów - jeszcze do niedawna szkodliwe programy powstawały po to, aby ich twórcy choć przez chwilę stali się popularni w internetowym podziemiu. Obecnie coraz częściej inspiracją jest możliwość zarabiania pieniędzy. Tłumaczy to rosnącą liczbę szkodliwych kodów przeznaczonych do wykradania poufnych danych, na przykład loginów i haseł do kont internetowych (TROJ_BANKER, TROJ_BANCOS). Kolejny ważny czynnik, który pozwala hakerom szybko opracowywać nowe wersje wirusów to większa dostępność kodów źródłowych w internecie. W szczególności odnosi się to do wirusów z rodziny Mydoom, Bagle i Lovgate.

Więcej: Gazeta Wyborcza

Tagi:

Komentarze (0)
  1. Lesli pisze:

    jesli chodzi o konta bankowe to chyba dobrym zabezpieczeniem jest tzw "token".
    a jesli chodzi o kody ¼ród³owe itp. to mo¿emy siê cofn±æ do staro¿tytnego egiptu i tam pozostaæ (bêdzie nudno, ale w miarê bezpiecznie) gdyby wiedza by³a dostêpna tylko dla nielicznych to nie wymy¶lono by poza po¿ytecznymi rzeczami równie¿ zabawek typu bombka atomowa itp.
    Czy¿by MS ju¿ szuka³ usprawiedliwienia ¿eby nie udostêpniaæ kodów ¼ród³owych swoich programów jak nakaza³ s±d ??

  2. Klaudia pisze:

    Czêsto aplikacjê nie s± dok³adnie testowane, pisane niestarannie , po¶piesznie – bo rynek "czeka" – w ostatnim czasie makabrycznie czêsto pojawiaj± siê rózne ³atki i uaktualnienia…

  3. porkbone pisze:

    tylko dlaczego musimy p³aciæ ciê¿kie pieni±dze za
    niedopracowane knoty po¿al siê Bo¿e -" Programistów"

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.