Mniejsi tajwańscy producenci nośników optycznych podnieśli ceny nośników CD-R do 0.10 USD za sztukę, z ceny 0.08-0.09 USD. Jest to reakcja łańcuchowa na wzrost cen komponentu 'polycarbonate' (PC), z którego wytwarza się tego rodzaju nośniki. W ostatnim czasie można było zaobserwować tendencję do wzrostu cen nośników optycznych u większości producentów na świecie.
Wielu producentów z Chin i Tajwanu zostało zmuszonych do obniżenia poziomu produkcji i zwiększenia cen. Niektórzy tajwańscy producenci utrzymywali przez dłuższy czas wyższe ceny, przez co teraz nie windują cen, lecz w końcu ich margines opłacalności też się skończy.
Tajwan i Chiny znowu podnoszą ceny CD-R
admin - Wednesday, 06 October 2004, 14:13Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
"polycarbonate" – zabrzmialo z polska. To o ile mnie pamiec nie myli poliweglan. Po to mamy polskie nazwy zeby ich uzywac. Rozumiem ze komus sie nie chcialo zajrzec do slownika ale bez przesady …
Teraz to to nie jest takie ³atwe. Naszym chemikom sie w glowach poprzewracalo. Teraz to to sie pewnie nazywa "co¶tam" wêgla "ile¶tam". Po wej¶ciu do uni wszystkei stare nazwy ida do kosza ….
mimo wszystko Polska to Polska i jezykiem urzedowym jest polski a nie mieszanina wszystkiego po trochu.
To sie mozesz zdziwic. Aktualnie w nowych podrecznikach juz nie bedzei dwutlenku wegla a tlenek wegla (IV), ze nie wspomne o tym ze woda zmienia nam sie w cos dziwnego. Znkaja wszystkie – any, tri, di i inne. Koniec siarczanow !!
slowem czas zmienic miejsce zamieszkania na Bangladesz …
ropa dro¿eje, a ów poliwêglan zapewne z ropy siê robi
teraz to wszytsko sie robi z ropy:))))))
fajny offtopic sie zrobil….:P
@marek
cieszy mnie to niezmiernie, i¿ kto¶ zwraca uwagê na w³a¶ciwe nazewnictwo – brawo!!! Liczne zapo¿yczenia, mimo pozornej atrakcyjno¶ci – tylko "za¶miecaj±" mowê ojczyst±
wlasnie to chodzi – jak tak dalej pojdzie zaczniemy mowic mieszanina polskiego angielskiego z czyms tam jeszcze. Nie zebym mial cos przeciwko angielskimu bo posluguje sie nim na codzien ale litosci to sa dwa rozne jezyki.
A tak przy okazji – poliweglan robi sie z ropi jak wszystkie (a przynajmniej wiekszosc tworzyw sztucznych) ale przyczyna podwyzek cen jest nie skok ceny ropy ale nadmiaren zapotrzebowanie na ten metarial. Po prostu fabryki nie wyrabiaja a uruchomienie nowej to nie jest sprawa tygodnia czy dwoch ale lat. Trzeba ja wybudowac itp.
@all lub raczej @wszyscy 🙂
widze ze zrobilo sie glosno na temat wspanialego poliweglanu, oczywisice ze nie polycarbonate 😉
Od dzisiaj a raczej od wczoraj zmienie swoje przyzwyczajenia i zaczne sie poslugiwac tylko i wylacznie polskimi odpowiednikami. Pracuje po angielsku i dlatego tez, wole angielskie odpowiedniki, bo bardzo czesto w jednym wyrazie mozna powiedziec tego co w polskim zdaniu by sie nie dalo wytlumaczyc. To oczywiscie nie jest ten przypadek, ale postaram sie nie tworzyc 'jezyka mieszanego’ jak to ktos napisal. Z poliweglanem spotykamy sie stosunkowo rzadko na codzien, dlatego tez zostawilem oryginalna nazwe.
CDRinfo jest oczywiscie dla swoich czytelnikow (dla Was), chetnie przyjmiemy krytyke czy tez propozycje, aby tworzyc jeszcze lepszy serwis.
Pozdrowienia od Redakcji!
ja bym powiedzial ze z poliweglanem spotykamy sie nawet za czesto….w koncu o "wypalaniu" poliweglanowych plytek jest caly ten serwis 🙂 🙂 😉 😛
viva poliwêglan fuck polycarbonate