Na przełomie roku 2001/2002 firma DataPlay próbowała wejść na rynek oferując nośniki DataPlay. Nośnik o niewiarygodnych rozmiarach 3mm x 34mm x 42mm oferujące do 500 MB pojemności. Zamiarem producentów było opracowanie nowego typu nośnika dla urządzeń przenośnych, jak odtwarzacze MP3 czy kamery cyfrowe. Niestety jak to bywa, firma zbankrutowała z powodu zbyt kosztownej kampanii reklamowej i zbyt wysokiej ceny nośników.
Obecnie firma DHPI (DataPlay Inc.) promuje te nośniki jako tanie, pojemne, długowieczne i bezpieczne płytki do przechowywania wszelkiego rodzaju danych cyfrowych. W tym momencie kilka małych azjatyckich producentów pracuje nad urządzeniami współpracującymi z nośnikami DataPlay.
Technologia jest prawie identyczna z tą sprzed 2 lat, jednak zmianie został poddany system plików. Obecnie wykorzystywany jest standard FAT przez co nośniki będą widziane jako urządzenia USB Mass Storage Devices w systemach Windows, Linux i Mac.
Dodatkowo zaimplementowano system ochrony przez ustalenie daty do której plik może być odczytywany (data ważności danych) czy też ilość możliwych do wykonania kopii pliku. Wszystkie zabezpieczenia ustawiane są za pośrednictwem atrybutów plików.
spoko no¶niki mo¿na je bêdzie wszedzie schowaæ, ciekawe tylko jak szybko ta technologia bêdzie tanieæ 😉
spoko no¶niki mo¿na je bêdzie wszedzie schowaæ, ciekawe tylko jak szybko ta technologia bêdzie tanieæ 😉
ZbyPan.prv.pl – wszedzie schowac 🙂
A tak wogóle to ca³kiem ciekawe maleñstwo tylko jaka bedzie cena odtwarzaczy inagrywarek ?
Dla mnie super…
Kiedy te koszmarne dyskietki wyjd± z u¿ycia? Mog³yby je zast±piæ w³±snie takie no¶niki… …
Przeszkoda cena – ja wiem
Dyskietki bed± wiecznie w kompie 😛
@Skubi
ja juz flopa nie mam od 5 lat i jako¶ ¿yje 🙂
choæ fatk faktem trzymaj± siê dobrze jednak nie tak dobrze jak 10 lat temu.
DYSKIETKI GORA!!!! 😛 Juz nie jeden raz dyskietka uratowala mi kompa… Mam do niej sentyment…
eee tam ¿eby to mia³o jak±kolwiek szansê to chyba musia³by siê za to wzi±æ jaki¶ gigant, ew jak ju¿ nieraz w histori bywa³o tanie licencje, ale idea super fajna 🙂
Fakt ze to mogloby byc standardem zamiast FD 1,44MB 🙂 hmm 500 MB na dyskietke to mozna na dzis okreslic dobre 🙂 dyskietka 1,44 MB bez tego ani rusz do upgradu "biosu plyty" 🙁 nawet najnowsze plyty o to "krzycza" chyba ze kiedys wyjda na "USB" 🙂
wlasnie o to chodzi. jak trzeba zbootowac kompa z czegos innego niz HDD to zostaja wlasciwie tylko dyskietki. wszystko inne jest albo read-only (CD/DVD) albo wymaga drivera (usb itp). no chyba jeszcze LS120 jest obslugiwane z BIOSu ale tego praktycznie juz nie ma.
Ja juz w ogol dyskietek nie uzywam. Wszystko z plytki sie odpala. Bios do plyty mozna odpalic z dysku. sam tak robilem. Co do atrybutu read-only z plyty to nie wiem na co ci zapis. Co chcesz wrzucic na te 1.4mb?? Kopie biosa mozna na dysk zapisac. Nie ma zadnych problemow….do tego szybciej i pewniej bo sami wiecie jak czesto potrafia pasc.
Jedyne zastosowanie dla stacji dyskietek widze tylko i wylacznie jak w czasie aktualizacji biosu na plycie cos nie wypali. Wtedy to dyskietka rulez:)
Nie wiem czy wiecie ¿e ka¿dy pc prócz obs³ugi takich antyków w³a¶nie jak dyskietki 3.5 cala potrafi obs³ugiwaæ takie starocie jak dyski 5.25 cala oraz rzecz któr± znaj± tylko "weterani" – magnetofon kasetowy z prêdko¶ci± 600 bodów/sek. Fakt ¿e ju¿ dawno nikt tego nie wykorzystuje ani nawet ¶ladu po gniazdach po³±czeniowych nie ma ale takie urz±dzenie by³o (spadek po IBM PC jr) i dalej siedzi w zak±tkach systemu…..
Ciekawe czy do dupy sie zmiesci?
mysle ze zamiast dyskietek to nie ma sensu bo bedzie problem z odczytem jak to bywa tezaz z napedani CD sa juz lepsze rzeczy jak chodzby karty pamieci 128Mb to chya wzupe³nosci wystarczy 😉
A kto powiedzia³ ze nie mo¿e byæ bios ³adowany z karty pami±ci? Nawet moja lipna p³yta(DFI) obs³uguje dyski usb/czytniki usb z poziomu biosa 😀
@Biken
A co to za prêdko¶c? bodów? bod? Hmmm… … Choæ pamiêtam czasy Commodore64 to takich jedn. nie kojarzê (dzieciak by³em)
A co do FD to te¿ nie u¿ywam. Syf, który potrafi siê skasowaæ… …
Takie no¶niki zauwarzy³em kiedy¶ na filmie S-Fiction a teraz (mam nadzieje ¿e w niedalekiej przysz³o¶ci) bêd± w zasiêgu rêki.
Je¶li pomys³odawcy tej technologi nie bêd± sobie ¿±daæ zbyd wielkich pieniêdzy za licencje na produkcje to napewno siê ona rozpowszechni.
@Berion prêdko¶æ w bodach to ilo¶æ zmian na sekundê. Najpro¶ciej to okre¶la ile dana magistrala jest w stanie przepchn±æ zmian stanów logicznych na sekundê. A porównuj±c to np do kb/s to wysy³amy sobie z predko¶ci± 1kbit/s samych jedynek (czyli 1024 jedynek w ci±gu sekundy) a w bodach to bedzie dok³adnie 1 baud (bod) bo wyst±pi³a tylko jedna zmiana 😀
@Ziele … no prawie tak jest, owszem bod (ang. baud … chyba) jest to ilosc zmian w ciagu sekundy, ale przyklad zupelnie nie trafiony – dla magistrali szeregowej, gdzie modulacja jest taka, ze jeden wyslany sygnal odpowiada jednemu bitowi (Ethernet, RS232), to bod=bit/s; sytuacja sie zmienia jezeli zmienia sie sposob modulacji: przykladowo przy moduclacji 64QAM jeden symbol to 6 bitow, wysylajac dane z predkoscia 1000 symboli/sek, czyli 1000 bodow, daje predkosc 6000 bitow/sek;
a ja i tak jestem za nosnikami typu Flash. Male fajne i mozna juz kupic do 2GB wielkosci 3 x 1 x 0.4 cm. Mam takowy w wersji 1GB i zachowuje sie bardzo przyjemnie a zbotowanie z takiego urzadzenia na plycie sredniej klasy i wcale nie takiej nowoczesnej to zaden problem.
http://www.pqi1st.com/products/istick.asp
http://www.everythingusb.com/hardware/index/PQI_Intelligent_Stick_2.0_256MB_photos.htm
Flopa wywalilem jakies 3 lata temu bo sie tylko kurzyl i wkurzal jak zamykalem obudowe wiec poszedl do kata i sie pewnie gedzies jeszcze wala. Uzylem go tylko raz od momentu akupu komputera i jakos wcale nie tesknie za czasami przenoszeani gier na flopach z dusza na ramieniu zeby sie nie skasowalo czy nie padl sektor. Flash USB rules
@Berion & reszta w sprawie bodów
Oczywi¶cie chodzi³o mi tu o przêdko¶æ transmisji szeregowej czyli bitów/sek gdzie bajt to 8 bitów.
dla porównania podam przêdko¶ci przesy³u IBM PC jr i innych z tego okresu:
IBM PC jr – 600 bitów/s
Commodore 64 – 1200 bitów/s
Atari xl/xe – 300 bitów/s
ZX Spectrum – 1200 bitów/s
end
Ju¿ jakie¶ 3 latka temu niejaka Matsushita czyli jak kto woli technics/panasonic stwierdzi³a ¿e bêdzie inwestowa³a w rozwój kart pamiêci – bo to wg nich przysz³o¶æ. No i my¶lê ¿e maj± racjê chocia¿ jako¶ nie widzia³em jeszcze takiego klocka któremu zamiast p³ytki dvd wsadza³o by siê flasha i mamy film w telewizorze. Ale ju¿ s± takie które potrafi± wy¶wietlic np zdjêcia z karty od aparatu foto. Tak sobie my¶le ¿e ju¿ by¶my to mieli gdyby nie taka RIAA. Bo pomy¶lcie sobie skopiowanie filmu z jednego flasha na drugi – po prostu miodzio. Poza tym cichutko i nie bardzo sie ma co psuæ (brak mechaniki). Raj na ziemi. Idziesz do wypo¿yczalni w flashem na wymianê (jak kiedy¶ butelki po piwie) i bierzesz film, a jak przywi±za³es siê do w³asnej butelki to mog± ci nape³niæ.
Tylko jak wtedy upilnowaæ ¿eby¶ skasowa³ ten filmek jutro. Jak wymy¶l± ju¿ jakie¶ bardzo tanie pamiêci które ulegn± biodegradacji po 24 godzinach to mo¿e siê zacznie. He he wymy¶lili ju¿ przecie¿ p³ytki dvd które siê psuj± po 24 h od rozpakowania.
pewnie zrobione z makaronu 🙂 i to wloskiego z odpadow 🙂
swoja droga czytalem gdzies o programach kodujacych dolaczanych do wypozyczanego / oryginalnego filmu DVD ktory w momencie kopiowania tak zabezpieczonej plytki powoduje kodowanie danych losowym kluczem 512 bitowym. ciekawe co jest w stanie go potem odkodowac, poza szybkim procesorem i masa czasu na sprawdzenie wszystkich mozliwosci. 🙂
jeszcze na taki nie trafi³em 😉
ja tyz nie ale kto wie 🙂 za czas jakis pewnie sie trafi – ostatnio mialem w napredzie plytke ktora po skopiowaniu zamiast filmu miala jakies dziwne pliki w formiacie jpg. Z filmu zrobil mi sie krazek z obrazkami z cyklu "unauthorized copy detected" i takie tam. Ciekawe co to za cholerstwo bo zadne oprogramowanie na razie nie wykrylo zadnych zabezpieczen a plyty sie skopiowac po prostu nie da. Probowalem i Alcohol i innych, probowalem zdekodowac a nic jej nie rusza. Slowem zagadka. Plytka jest z Japonii i ma na sobie anime a ze znajomek jest na to strasznie lasy wiec chcialem mu zrobic kopie. I figa.