Firma Hewlett-Packard już w przyszłym roku będzie oferować w swoich komputerach napędy DVD następnej generacji oferujące 10 razy większą pojemność w porównaniu z dzisiejszymi DVD.
Firma ogłosiła wczoraj, że będzie wspierać format Blu-ray Disc w niektórych modelach swoich desktopów i notebookach pod koniec 2005 roku. HP jest jedną z pierwszy firma, która ogłosiła przystąpienie do obozu Blu-ray. Dla przypomnienia dwuwarstwowy nośnik BD wykorzystujący technologię niebieskiego lasera oferuje pojemność do 50 GB, natomiast napędy obsługujące ten format, będą dodatkowo kompatybilne z CD i DVD.
Blu-ray Disc współzawodniczy z inną technologią niebieskiego lasera - HD-DVD, jednak formaty nie są wzajemnie kompatybilne. HD-DVD oferuje pojemność 30 GB na nośniku DL.
HP z Blu-ray Disc w 2005
admin - Wednesday, 17 November 2004, 12:54Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
spoko
cena?
az sie boje pytac …
na poczatku beda dawac napedy gratis aby zdobyc klientow 🙂
sadze, ze powinny byc tansze na poczatku od obecnych nagrywarek dvd – ludzie musza miec jakas zachete aby wymienic napedy. gorzej moze byc z nosnikami – te moga byc drozsze od plyt cdr na poczatku 🙂
News-newsem, a zycie-zyciem.
Narazie kupujemy nagrywarki dvd i nacinamy sie na szitowate plyty.
Czytajac newsy, mozna straic kontakt z rzeczywistoscia…
hihi a ja nie zaluje na lepsza plyte. Wokle wydac 75 centow na Verbatima albo Memorexa niz plaic na byle szajsie i sie modlic
no to fajnie… zpowiada sie t³ok w przys³ym roku, nowe DVD, BluRay i jescze te holograficzne…hmmm wszyko fajnie ale to chyba bedzie tylko w Japoni REALNE bo u nas pewnie p³yty beda po tyle kasy zeby zrekompensowac straty przemys³u filmowego, ze bedzie stac na nie jedynie maniaków nowo¶ci…
Znaj±c ¿ycie i polsk± rzeczywisto¶æ te Blu-Raye d³ugo jeszcze nam nie zagro¿±. Ju¿ jest du¿o nagrywarek nagrywaj±cych p³yty dwuwarstwowe, ale same p³yty DL
kosztuj± 30 lub 40 z³, co wynika z prostej kalkulacji ¿e nie op³aca siê je kupowaæ. i jak narazie nie wiadomo kiedy siê bêdzie op³aca³o.
A co tu dopiero mówiæ o napêdach i p³ytach Blu-Ray
nie zapominajmy ze te napedy sluza tylko do odczytu plyt Blu-ray to nie sa zadne nagrywarki !!. Cena nagrywarki Blu-ray przekracza 3 tys. euro dzisiaj dlatego jeszcze dlugo.. nie beda montowane w normalnych komputerach, prosze sie nie ludzic a jak juz beda to popierwsze cena dla wiekszosci bedzie zaporowa tak napedu jak i nosnika.
Do d… z tym. Sk±d na to braæ kasê?
fuck!! 🙂
nale¿y pamiêtaæ i¿ najpierw powstaw³o DigitalVersatileDisc czyli zwyk³e DVD-VIDEO
dopiero potem ten format podyktowa³/wymusi³ na producentach sprzêtu komputerowego stworzenie rozwi±zañ DVD-R czy DVD+R
najpierw kilkadziesi±t milionów ludzi kupi³o stacjonarne playery pod telewizor, dopiero potem pojawi³y siê playery i nagrywarki do komputera
tu sytuacja wygl±da inaczej, rynek "BLUE DVD" zaczynaja wyznaczaæ firmy komputerowe
ja nie wró¿e szybkiego wyparcia z rynku rozwi±zañ DVD prze nowe "BLUE DVD"
w³a¶nbie dlatego ¿e kilkadziesi±t milionów ludzi na ¶wiecie ma stacjonarne playery, które nie bêd± czytaæ ani HD-DVD ani te¿ Blu-rayDisc
ja np w pracy bojê siê u¿ywaæ p³ytek DVD+R czy DVD-R do archiwizowania baz danych
w zasadzie ka¿dy backup zrobiony na p³ytce DVD powinien koñczyæ si ê pe³n± weryfikacj± zgodno¶ci dysk/p³ytka
a i to nie gwarantyje ¿e po roku p³ytka da siê poprawnie odczytaæ, dzieje siê tak ze zwyk³ymi DVD 4,7GB
a co bedzie sie dzia³o z p³ytkami 30-50GB, a¿ strach pomysleæ …..
tak wiêc skoro p³ytki "BLUE DVD" nie s± skierowane dla rynku "home video" , a uzywanie ich jako archiwalnych no¶ników danych jest wysoce ryzykowne to ja nie wró¿ê im szybszego podbicia rynku niz ok 2010 roku
Zgadzam siê w pe³ni "oorbi"
nie jestem wró¿bit±, ale zgadzam siê z oorbi – oprócz tego, ¿e ludzie posiadaj± ju¿ napêdy dvd, to pytanie jakie zastosowanie bêd± mia³y blue-ray dvd? lepszy obraz (hdtv)? lepszy d¿wiêk (thx)? je¿eli tak, to mo¿e to oznaczaæ konieczno¶æ wymiany nie tylko napêdów dvd, ale i wzmacniaczy (nowe dekodery) i kolumn g³o¶nikowych (wy¿sze wymagania i wiêksza ilo¶æ kolumn), a tymczasem u nas wypo¿yczalnie vhs te¿ siê maj± dobrze -> nie prêdko blue-ray zawita pod strzechy (zw³aszcza polskie)
zapomnia³em, ¿e np. hdtv wymaga wymiany odbiornika tv …
i na pewno provider’a kablowki bo przez zwykly koncentryk chyba nie przesisna 120 kanalow. Pasmo co nieco za male sie robi. Z tego co czytalem w Japonii prowadzili proby z przekazem po sieci siwatlowodowej w stylu "video boradcast" i calkiem to sprawnie wychodzilo. Jako ze u nas siwatlowod w domu to jeszcze bajka wiec nie wroce HDTV w najblizszym czasie dla oprzecietnego Polaka a ten pogaty ma to gdzies bo sobie podciagnie linie i tyle …