Toshiba uruchamia kryptografię kwantową

admin - Wednesday, 15 December 2004, 16:45

Europejskie Centrum Badawcze firmy Toshiba zademonstrowało w działaniu pierwszy na świecie system niezawodnej kryptografii kwantowej. System pracował w sposób ciągły od momentu uruchomienia w ubiegłym tygodniu.
Idea kryptografii kwantowej polega na przesyłaniu pojedynczych fotonów przez standardowy światłowód. Taki system jest zdolny do przesłania tysięcy kluczy szyfrujących na sekundę, a dodatkowo transmisja może być realizowana na dystansie przekraczającym 100 km.


Toshiba ogłosiła, że jest już gotowa do rozpoczęcia rozmów z firmami telekomunikacyjnymi i potencjalnymi użytkownikami w sprawie komercjalizacji technologii kryptografii kwantowej, która gwarantuje dużo większe bezpieczeństwo transmisji w sieci komputerowej. Na razie brak jednak danych na temat ewentualnych kosztów i daty premiery systemu dostępnego dla szerokiego kręgu użytkowników.
Zasada działania systemu polega na przesyłaniu długich łańcuchów fotonów modulowanych w taki sposób, aby reprezentowały zera i jedynki. Modulacja fotonów realizowana jest na dwa sposoby, zależne od zastosowanej metody polaryzacji światła. Zgodnie z zasadą nieoznaczoności Heisenberga, nie jest możliwe odgadnięcie obydwu rodzajów polaryzacji światła, a tym samym danych reprezentowanych przez foton. Ta fundamentalna zasada fizyki kwantowej jest więc gwarantem bezpieczeństwa przesyłanych danych.


Źródło: Hacking.pl

Tagi:

Komentarze (0)
  1. undead pisze:

    na wszystko znajdzie sie sposób… wcze¶niej czy pó¼niej, a znaj±c zycie to amerykanie juz maj± jak± metode

  2. Seth pisze:

    jeszcze tylko procesory biologiczne i wszystkich bêdzie mo¿na za³atwiæ jedn± bakteri± w±glika.
    Za³atwi ciebie, twój komputer i po³owê rogacizny w obórce. :)))

  3. shafran pisze:

    pewno za rok max. na ryneczku bêdzie mo¿na kupiæ rusk± maszynke do odszywrowywania która podwa¿y zasade nieoznaczono¶ci heisenberga :D:D
    a je¶li kto¶ móg³by mi wyt³umaczyæ jak "odbiorca" sygna³u bêdzie w stanie obczaiæ który rodzaj polaryzacji do niego dochodzi?:D… zawsze jest tak ¿e jak od nadawcy idzie jakimkolwiej sposobem zaszyfrowany sygna³ to odbiorca musi go odczytaæ bo o to chodzi przecie¿….je¶li odbiorca, to zawsze bêdzie mo¿liwo¶æ w³amania siê w po³owie drogi i odczytania tej informacji TAKIM SAMYM sposobem jak odbiorca…alo ja ¼le my¶le:D

  4. loki7777 pisze:

    Wiecie w sumie takie szyfrowanie jest fajne. Pomyslcie o szyfrowaniu w p2p:)

  5. Lester pisze:

    @shafran, tu jest przyzwoicie i ³opatologicznie wyjasnione 😉
    http://zon8.physd.amu.edu.pl/~tanas/kwantkrypt.pdf

  6. aRBi pisze:

    @shafran
    mylisz sie jesli myslisz ze da sie podsluchac taka transmisje. cala idea jaka stoi za fotonami to bardzo dobrze przemyslany sposob na transmisje danych. jesli dane zostana odczytane "po drodze" to foton ulegnie zmianie, nie mozna mu juz przywrocic ostatniej wartosci. probojac, wywolasz efekt lawinowy, wszystko zacznie sie przesuwac i po ptakach i transmisji. ale prawde mowiac, nie wgryzalem sie w ten temat zbyt gleboko. znajomy kryptolog mi opowiadal o przyszlosci, o pewnej przyszlosci tego rodzaju transmisji i widac po 2 latach cos z tego wychodzi 🙂

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.