Blokada IMEI i kradzieży mniej

Gregg - Tuesday, 04 January 2005, 17:16

Nowa ustawa telekomunikacyjna wymusiła na operatorach sieci komórkowych blokowanie numerów IMEI skradzionych aparatów. Od 1 stycznia możemy już tego żądać. Potrzebne są:
1. Oryginał zaświadczenia z policji o zgłoszeniu kradzieży lub zgubienia aparatu.
2. Dowód, że aparat był naszą własnością. W przypadku kart dokument potwierdzający zarejestrowanie użytkownika w systemie.
3. Dowód tożsamości

Tagi:

Komentarze (0)
  1. nekri pisze:

    ble ble ble… blokowanie imei’a i co to da nic… tak samo latwo jak sciaga sie simlocka zmienia sie imei…. a w sieci jest tyle generatorow nowych numerkow ze niewiadomo ktory wybrac…. w ostatecznosci po roku co 5 telefon bedzie mial ten sam imei…

  2. Skubi pisze:

    A co za problem zmienic numer IMEI?
    Wystarczy skoczyc na jak±¶ gie³de, albo samemu sciagnac program i schemat kabelka.
    Ta ustawa opó¼ni tylko czas po jakim skradziony telefon bêdzie mo¿na normalnie u¿ywaæ.

  3. mandaryn pisze:

    je¿eli ta ustawa opó¼ni czas po jakim skradziony telefon bêdzie mo¿na u¿ywaæ, to mo¿e choæ trochê ograniczy op³acalno¶æ kradzie¿y telefonów?

    jak to mówi±: lepszy rydz ni¿ nic

  4. Alinoe pisze:

    a ja uwa¿am ¿e to dobrze – imei mo¿na wygenerowaæ sobie nowy ale byle dres który zazwyczaj do rozgarniêtych umys³owo nie nale¿y zrobiæ sobie tego raczej nie bêdzie umia³, chocia¿ kra¶æ mog± dalej dla zasady… ale da³bym du¿o ¿eby zobaczyæ ich debilowaty wyraz twarzy jak blokada zostanie zalo¿ona 😉

  5. h-doc pisze:

    i bardzo dobrze – im bardziej uprzykrzy siê ¿ycie z³odziejom tym lepiej. Zamek w drzwiach te¿ mo¿na rozwaliæ albo otworzyæ wytrychem, co wcale nie neguje sensowno¶ci jego u¿ywania.

  6. mmm777 pisze:

    W nowych komórkach numer IMEI mo¿na zmieniæ tylko wylutowywuj±c uk³ad w którym on jest zapisany i wlutowuj±c inny. Nie da siê zmieniæ programowo.

  7. Skubi pisze:

    @mmm777
    a co za problem przelutowac uk³ad?

  8. Jarek0z pisze:

    zanim zablokuj± IMEI drech siê dawno pozbêdzie fona, a po dupie dostanie ten kto od niego go kupi³, te¿ dobrze. Kra¶ bêd± tylko sprzedac mo¿e bêda mieli trudniej bo sie ludki bêd± ba³y ze fon zamilknie

  9. Alinoe pisze:

    @Skubi no dla sporej czê¶ci spo³eczn¶ci ziomów dresowych jednak jest to problem (i nie tylko dla nich 😉 )

  10. Lukasz84 pisze:

    Poprostu powinno siê wprowadziæ takie zabezpieczenie w którym majstruj±c przy numerze IMEI telefon psuje siê bezpowrotnie!Normalnemu userowi telefonu po cholerê zmieniaæ numer a z³odziejom niech siê psuj±!!!

  11. soulraver pisze:

    mo¿e i to bêdzie chwilowo co¶ xtra ale na wszystko znajdzie siê haczyk tak jak i na zabezpieczenia p³yt na które firmy fonograficzne wydaj± ogromne pieni±dze, wiêc nigdy nie bêdzie uniwersalnej metody na nic, a i przys³owie mówi "Polak potrafi" 😉 wiêc HAPPY NU YEAR dla wszystkich !

  12. Caleb_88 pisze:

    wg mnie bardzo dobry pomysl. mogliby tez taki wlaczony telefon namierzac z tym IMEI zamiast go blokowac – unikneloby sie kradziezy 🙂

  13. Kilobajt pisze:

    @Lukasz84 po wgraniu eepromu do telefonu ( serwis itp… ) tesz czeba wgrac IMEI.

  14. loki7777 pisze:

    Wiecie co wydaje mi sie ze zamiast symbiana itp, trzeba wgrac winde do fona i juz po sprawie, nie trzeba nawet go krasc, a sam sie popsuje, zablokuje itp:)

  15. sobrus pisze:

    mnie ukradzniono rok temu t610 (napad oczywisicie 3 na 1). pojde zeby zablokowali imei. ale sie jakis sk…..l zdziwi (choc mam nadzieje ze do tej pory pierdzielnal go juz jakis TIR) .oby w t610 nie dalo sie go latwo zmienic.

  16. VooDoofreak pisze:

    a co innego moga zrobic? chyba juz nic wiecej… moim zdaniem dobry pomysl…

  17. BD pisze:

    @soubrus
    Zgadzam sie z toba. Mi rowniez skradziono aparat i z mila checia pojde go zablokowac. Co ciekawe w salonie ERY pytalem juz o mozliwosc blokowania i nie jest wymagany papier z policji – wystarczy dokument zakupu i dowod osobisty.

    PS
    Jasne numer IMEI mozna zmienic tylko, ze trzeba to umiesc zrobic. Niestety nasze spoleczenstwo w duzym stopniu jest ograniczone i nie czyta opisow i porad wiec sobie nie poradza ze zmiana numeru aparatu.

  18. micronik pisze:

    pomy¶cie logicznie jak tak ka¿dy bedzie zmienia³ imei to wre¶cie kiedy¶ sie ten numer powtó¿y i zostanie uszkodzony dobry telefon m³odego eksperymentora generatory maj± ograniczone mo¿liwo¶ci

  19. Alinoe pisze:

    mnie tylko dziwi ¿e wprowadzono t± mo¿liwo¶æ tak pó¼no – naprawdê coraz bardziej irytuje mnie dzia³anie wszelkiej ma¶ci operatorów telekomuniakacyjnych w naszym kraju! niech¿e ktos wpadnie na pomys³ zmiany ordynacji wyborczej – zmienimy polityków to mo¿e i nasz kraj znormalnieje i wezm± sie za dupy wszystkich krêtaczy i z³odziei!

  20. Tipros pisze:

    To nie jest takie zupe³nie proste zmieniæ IMEI, mo¿na go zmieniæ na wy¶wietlaczu, albo zerwaæ naklejke pod bateri±, ale logowanie siê do sieci to ju¿ inna sprawa. np nowe NOkie maj± emulowany eeprom w pamiêci flash oraz sprzêtowo zapisany numer IMEI. Je¶li te trzy numery siê zgadzaj± to telefon dzia³a. To uda³o siê obej¶æ, ale wiêkszo¶æ "handlarzy" nie bêdzie paraæ siê mechanicznymi ingerencjami w telefon. Napewno znajdzie siê jaki¶ kto¶, kto to obejdzie, ale my¶lê, ¿e prace w tym kierunku to czyste ¶wiñstwo … oby ka¿demu kto nad tym pracuje kradli telefon raz w tygodniu …

  21. Seth pisze:

    Wysraczy ¿e IMEI bêdzie nie we flashu tylko w pamiêci jednokrotnego zapisu. Zapisywalna pamiêæ jest potrzebna by automaty w fabryce telefonów mog³y programowaæ identyczne hardwareowo urz±dzenia.
    Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by mog³y robiæ to raz.

    Tylko jak to wszystko zablokuj± to kto bêdzie kupowa³ te popy i heyah? :)))))))))))

  22. vasart pisze:

    z tym imei to ¶miech na sali 🙂
    producenci wypuszczaj± telefony z takim samym imejem wiêc jak operator zablokuje imei skradzionego tel. to i legalni posiadacze nie bêd± mogli korzystaæ z telefonu? :-)))

  23. Skubi pisze:

    @vasart
    Kazdy telefon ma swój niepowtarzalny IMEI
    wiec spox

  24. Skubi pisze:

    tak jak kazdy ma swój niepowtarzalny nr PESEL

  25. houston pisze:

    Slyszalem choc nie jestem pewny w 100% ze telefony Nokii "nowa generacja" po nr’rze IMEI producent posiada kod destrukcji telefonu gdy uzytkownikowi skradna i juz go "operatorzy wrzuca na black list" i jednoczesnie producentowi tez sie wysle powiadomienie mozna wykonac "spalenie telefonu z sygnalu GSM" sygnal "zdalny". Jesli bylaby to prawda telefon raczej bylby "szmelcem"

  26. SqnHead pisze:

    W nokiach DCT-4 aby zmieniæ IMEI trzeba wymienic ko¶æ i mozna wgraæ tylko raz IMEI, w SonyErykach mo¿na za ka¿dym razem zmieniæ bez problemu. A wiêc generalnie nic nam nie grozi hehe puki co oczywiscie. Pozdrawiam

  27. Monter pisze:

    Te¿ mi odkrycie… Plus od dawna to robi³, na pocz±tku by³ jedyn± sieci± jaka przy logowaniu pobiera³a IMEI z telefonu. Dzi¶ to ju¿ powszechnie stosowana opcja. Jednak¿e jak wszystko, ma swoje zarówno zalety, jak i wady.
    Zalet± jest blokowanie telefonów których posiadacze dope³ni± formalno¶ci, mowa tu oczywi¶cie o aparatach nowych, z pe³n± dokumentacj±. Jak kto¶ ma tylko aparat, to na 99% nie zna swojego IMEI, i tu siê szanse zmniejszaj±. Podobnie z fonami kupionymi z drugiej rêki – nie ma jak ich sprawdziæ. Kupisz co¶ u¿ywanego i tylko pluæ sobie w brodê – nie ma oficjalnego rejestru numerów IMEI. Swoj± drog± ciekaw jestem jak operatorzy rozwi±¿± opcjê wymieniania siê numerami – pewnie wcale, tak jak analogicznie jest z dowodami osobistymi (to ¿e zg³osisz na policji nie wi±¿e siê z rejestrami banków i kto¶ i tak mo¿e wzi±æ kredyt na Twój dowód).
    Co do mo¿liwo¶ci zmiany IMEI to o ile w starych telefonach by³o to jedno klikniêcie przez kabel w³asnej produkcji w domu, to o tyle z nowymi ju¿ tego siê nie da. Przynajmniej nie domowym sposobem.

  28. Tlizzy pisze:

    Popieram blokowanie, a z³odziejom ucina praw± rêkê.

  29. Tlizzy pisze:

    Po drugim razie bêdzie krad³ zêbami.

  30. Szczota pisze:

    To ciekawe jak beda wygladac ceny uzywanych telefonow?? Ludzie beda sie bac takiego kupic, a kradziony puki dziala to mozna na szybko sprzedac, pudelko jakies zawsze sie znajdzie nr IMEI co za problem przedrukowac i nakleic i mamy telefonic na sprzedarz od biedy mozna jeszcze dowod kupna podrobic.

    Czy nr IMEI jest dla kazdego ten sam hmm to tak samo jak z MAC kart sieciowych i ze ich sie nie da zmienic.
    Po paru miesiac u mnie w sieci sie kilka powtarzal a mi kabel odcieto po 6 miesiacach dzialania za free 🙂

  31. Koolo pisze:

    ¯adne rozwi±zanie nie zlikwiduje kradzie¿y w 100% ale to mo¿e utrudniæ ¿ycie z³odziejom i paserom (czytaj wiêkszo¶ci komisów).

  32. Bartez pisze:

    Wszystko jest do obej¶cia i na to nie ma ¿adnej rady. Ale je¿eli chocia¿ kilka procent bêdzie mia³o utrudnione zadanie ze sprzeda¿± kradzionego telefonu, to jest to warte tego. Zawsze to lepsze, ni¿ nic.

  33. vasart pisze:

    @Skubi
    bardzo siê mylisz 🙂
    Np. Nokia ca³e transporty wysy³a³a z tym samym imejem 🙂
    a numer nie ma nic wspólnego z peselem 🙂 i jest bardzo powtarzalny 🙂

  34. mandaryn pisze:

    no nie, IMEI z za³o¿enia jest niepowtarzalny

    oto definicja IMEI: "International Mobile Equipment Identity, a unique number given to every single mobile phone" – i co? unique znaczy unikatowy, czyli niepowtarzalny

  35. MacGyver pisze:

    Co do blokwania to dobrze, ze sie tak stalo…
    Ale chyba teraz zarobia na tym serwisy telefonow komorkowych.
    Dresik sobie ukradnie telefon, skoczy do serwisu dwie ulice dalej, zaplaci 20 zl (czy ile to kosztuje bo sam niewiem) za nowy IMEI i sprzeda telefon za 30 zl dorozej…bo przeciez jak szedl do serwisu to mu sie buty Addidasa z podeszwa anty poslizgowa star³y i potr±ci³ sobie 10 zl….
    A tak na serio dobrze ze sie tak stalo, ale to czas pokaze jak to z tym IMEI bedzie

  36. MacGyver pisze:

    @mandaryn, a co z serwisami telefonow??
    One zmieniaja numer IMEI … i w tym przypadku chyba istnieje mozliwosc ze ten numer sie jednak powtorzy??

  37. ralph03 pisze:

    Prawo nie dziala wstecz, tak wiec chyba telefony skradzione przed wejsciem ustawy w zycie, chyba nie bêda blokowane. Jest tego plus i minus.
    Plus jest taki, ze nie musze sie obawiaæ o to, ¿e zablokuja mi telefonu, ktory kupilem w komisie. Nie mam pewnosci czy byl kradziony czy nie. Wierze, ze nie by³, choc na pudelku mam inny IMEI niz pod bateri± i w komorce. Moze pudelko z mojej komorki poszlo z innym telefonem. Bo wszystkie telefony byly na wystawie.
    A minus jest taki, ze jakis z³odziej w tej chwili korzysta z komorki ktora ukrad³ nam jais czas temu.

  38. Dydol pisze:

    Oj panowie ale z was fachowcy 😉 ,polecam wymianê uema w dct4 nokii je¶li jest to uk³ad klejony i dodatkowo OTP i jeszcze "zwyk³±" lutownic± na gor±ce powietrze (uk³ad BGA) , istnieje mo¿liwo¶æ urwania padów pod scalakiem co z zasady powoduje to ¿e fon jest do ¶mieci , ju¿ to widzê jak dres to robi ; a serwisy zgodnie z nowym prawem zmieniaj±c IMEI je¶li nie jest to konieczne w wyniku naprawy pope³niaj± przestêpstwo, zmiana IMEI jest teraz niedozwolona(przewidziana kara w KK) , i to ¿e komórka siê "spali" nie wie¿cie w takie bzdury… po prostu nie zaloguje siê do sieci i tyle owszem jest mo¿liwo¶æ namiaru lokalizacji telefonu ale jeszcze szybciej je¶li do w³o¿ycie kartê abonamentow± albo zarejestrowanego prepaida , mo¿na siê wtedy spodziewaæ wizyty panów z 997

  39. ¯ywiec pisze:

    Ustawa powinna byæ taka, ¿eby namierzaæ skradziony telefon i delikwenta od razu wieszaæ. Sieæ GSM ma mo¿liwo¶æ namierzenia ka¿dego aparatu za pomoc± stacji bazowych. Plus nawet oferuje tak± us³ugê, ¿e siê wysy³a smsa i dostaje zwrotnego z przybli¿onym adresem pod którym aparat teraz jest. Nie trudno siê chyba domy¶leæ jak± potê¿n± broni± by to by³o w rêkach policji. Wystarczy tylko chcieæ a po³owa drecholów trafi za kratki.

  40. mandaryn pisze:

    IMEI na 15 cyfr, co daje sto milionów milionów kombinacji -> na trochê jeszcze wystarczy

    @Dydol
    s³uszna uwaga z tym przestêpstwem – oj zacie¶nia siê kr±g mo¿liwo¶ci dla z³odziei i paserów, zacie¶nia …

  41. Lester pisze:

    a ciekawe co ma zrobiæ cz³owiek nie posiadajacy dowodów na w³asno¶æ telefonu. ja np. mam legalny telefon od jego nowo¶ci, ale ¿adnych papierów do niego nigdy nie mia³em. i co?
    poza tym mo¿e jeszczew nat³oku dokumentów mam do³±czyæ akt zgonu babci?
    ech biurokraci

  42. Zetor pisze:

    Czy mo¿na zablokowac telefon skradziony w po³owie 2003 r. czy bêdzie to nie mozliwe.

  43. Dydol pisze:

    @ Zetor mo¿esz spróbowaæ raczej jak pójdziesz z papierami nie powinni powiedzieæ ¿e to by³o kiedy¶ , poniewa¿ przestêpstwo jest przestêpstwem i jego skutki twaj± mimo i¿ "prawo nie dzia³a wstecz"

  44. sobrus pisze:

    @dydol
    formalnie telefon wciaz jest twoj i przeciez mozesz go sobie zablokowac jesli chcesz no nie? ja nie widze problemu… mam umowe ze telefon jest moja wlasnascia i wali mnie kiedy ktos sobie go ode mnie "pozyczyl"…
    natomiast fakt ze nie lokalizuja skradzionych komorek przez siec gsm mimo ze jest taka mozliwosc uwazam za bulwersujace. chetnie bym sie dowiedzial gdzie jest teraz moj telefonik ale:
    1) "nie da sie"
    2) policje to g…o obchodzi, w koncu policjanci tez gdzies musza sie zaopatrywac w nowe komorki nie?
    np. mi od razu po zlozeniu doniesienia przyslali umorzenie. fajnie nie? mimo ze dalem im nawet numer na ktory dzwonili zlodzieje po skradzeniu telefonu (bynajmniej nie byl to numer prepaid…)

  45. marc07 pisze:

    Uwa¿am ze producenci powinni do tel wlutowywaæ uk³ady w technologi uniemo¿liwuaj±cej wylutowanie go (np zalanie wafelka krzemu), b±dz zamiesczanie nr IMEI w jednym z g³ównych uk³adów scalonych, ale uk³ad ten musia³by byæ najdro¿szym uk³adem w tel ,tak ¿eby op³acalno¶c jego wymiany by³a kiepska. To mog³oby ogromnie utrudniæ handel kradzionymi tel. Mówie to jako elektronik, i wiem ¿e takie rozwiazeni jest praktycznie mo¿liwe, ale niestety firmy komórkowe sa do¶æ têpe/oporne zeby na to wpa¶æ.

  46. bodzio_o pisze:

    Ju¿ ile¶ tam lat temu Intel do ka¿dego procka Pentium III przypisywa³ unikatowy numer – znaczy da siê – zatem nale¿y wrzuciæ taki unikatowy nr do jakiego¶ g³ównego scalaka i po sprawie – zdecydowanie mniej bêdzie chêtnych do przelutowania uk³adu kosztuj±cego tyle, co pó³ telefonu. Do tego w³a¶nie namierzanie + blokowanie telefonów – i trochê by proceder ukróci³. I tak mo¿na by te telefony "eksportowaæ" – asle to zawsze wiêkszy koszt – i przy telefonach za 150-250z³ (a takich te¿ sporo ginie) to ju¿ nie a¿ tak op³acalny.

  47. Szczota pisze:

    Ech jest tez druga strona medalu. Nie zebym bronil zlodzieji. Ale raz ze takie zmiany sprawia ze telefon podrozeje dwa to ze na rynku telefonow ceny ogromnie wzrosna. Operatorzy beda mieli gdzies jakie telefony daja bo w zasadzie "konkurencji" nie bedzie. Jesli np taka nokia 3310 bedzie kosztowac 600zl to watpie ze ktos sie zdecyduje na jej kupno i bedzie uwiazany jednej sieci.

    To jest tak jak z piractwem. Gdyby Pan Henio ktory miesiecznie na piratach nie zarabial 10000zl to raz ze ceny oryginalow by byly wysokie to dwa niby zlodziej prawda? Ale budujac dom daje zatrudnienie i daje zarobic. Zyjac dostatnie takze innym daje zarobic. Z kolei gdyby wszyscy mieli kupowac oryginaly to nikt albo by komputera nie kupil albo by nie mial pieniedzy na inne rzeczy. Wiec jak widzicie nie moze byc taki Equilibrim. Pomyslcie tez o sobie pewnie znajda sie osoby co kupily telefon od kumpla badz na allegro bo chca miec na karte bo nie maja stalych dochodow badz ich nie stac. I teraz nagle im telefony zamilkna. Moim zdaniem nie dostana zlodzieje po dupie tylko my uzytkownicy. Zanim sie pozalatwia te wszystkie formalnosci to juz taki telefon zostanie sprzedany.
    Pewnie zaraz beda glosy ze bedzie mniej kradziezy telefonow i ze to co mowie jest chore ale dla niektorych to wlasnie uzywany telefon + karta to jedyne wyjscie. Czesto ceny kradzionych telefonow sa w cenach uzywanych wiec ciezko bedzie poznac ktory jest kradziony a ktory nie. Pudelek od telefonu nie wszyscy trzymia z reguly sie wyzuca jak gwarancja sie skonczy bo po co nam te pudelka?

    Moim zdaniem powinna byc jakas rownowaga bo moze byc dosc ciekawie.

    Powinno raczej sie wprowadzic mozliwosc namierzania takich telefonow i policja odbiera go bez zadnych konsekwecji czemu bez konsekwecji?? Bo jak sie kupi cos kradzionego to jest sie traktowanym jak zlodziej!! Wiem bo moj ojciec kupil kradzione auto i do tego ze stracil kupe forsy to malo do wiezienia go nie wsadzono!

    Wsio 🙂

  48. Lesli pisze:

    tak sobie czytam i nasuwa mi siê jeden wniosek, ¿e jak zgubiê komórê to mam zg³osiæ na psiarni ¿e j± zgubi³em 🙁
    To ju¿ widzê jak pies mi mówi a ch*j mnie to obchodzi 🙂
    jak mi buchn± to rozumiem, ale przy zgubieniu? jakie¶ za¶wiadczenia?? znów jaki¶ debil uk³ada³ ustawê !!

  49. SpaceMan pisze:

    Bardzo mi sie podoba to co napisal szczota. Dodam cos od siebie…Policja ma nas w d..e prawo mamy kulawe bo pisane jakby z mysla o zlodziejach. Powiem krotko za ciency jestesmy zeby kombinowac. Zlodziejstwo bylo bedzie i jakiego by zabezpieczenia nie wymyslec to i tak sie znajdzie ktos kto to odblokuje. Nie ma idealnych zabezpieczen i nigdy nie bedzie zapamietajcie to sobie. D…a zbita ktos ukradl trudno pilnuj sie na nastepny raz bo Policja ci nie pomoze.
    Pozdrawiam

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.