W Urzędzie Patentowym RP na rozpatrzenie czeka stos 52 wniosków patentowych złożonych przez polskich prawników Microsoftu. Najstarszy z nich trafił do urzędu jeszcze w marcu 2003 r. Najnowszy - w czerwcu ubiegłego roku. Żaden z wniosków jeszcze patentem się nie stał. - UP RP ma 18 miesięcy na publikację wniosku. Potem sześć miesięcy na zebranie ewentualnych zastrzeżeń. Następnie eksperci dokonują merytorycznej oceny, ale tu nie ma żadnego limitu czasowego - wyjaśnia Jerzy Metelski, rzecznik Urzędu Patentowego. A zatem w przypadku niektórych wniosków Microsoftu ta ocena powinna już trwać.
Żaden z wniosków jeszcze patentem się nie stał. - UP RP ma 18 miesięcy na publikację wniosku. Potem sześć miesięcy na zebranie ewentualnych zastrzeżeń. Następnie eksperci dokonują merytorycznej oceny, ale tu nie ma żadnego limitu czasowego - wyjaśnia Jerzy Metelski, rzecznik Urzędu Patentowego. A zatem w przypadku niektórych wniosków Microsoftu ta ocena powinna już trwać.
Co chce opatentować największy producent oprogramowania na świecie? To tajemnica, którą znają jedynie urzędnicy UP RP oraz sam Microsoft. W bazie danych urzędu można jedynie odnaleźć podstawowe informacje, np. tytuły wniosków pisane hermetycznym językiem. Microsoft chce np. uzyskać polski patent na "dokument tekstowy przechowywany w pojedynczym pliku XML" czy na "sposób powiadamiania klienta o zdarzeniach interfejsu użytkownika".
- Patenty złożone w Polsce wyglądają jak losowo wybrany wycinek amerykańskich patentów Microsoftu - twierdzi Tomasz Kulisiewicz, niezależny ekspert, doradca Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz współzałożyciel inicjatywy Internet Obywatelski. - Niewykluczone, że to była salwa próbna, by sprawdzić, jak zareaguje polski Urząd Patentowy. Nie ma tu najbardziej istotnych wynalazków Microsoftu. Jest trochę algorytmów, trochę kryptografii i spraw związanych z grafiką - mówi Kulisiewicz.
Merytoryczna ocena klikania myszką
Gregg - Wednesday, 05 January 2005, 19:26Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
Ciekawe…..
Znaj±c nasze urzêdy to Microsoft dostanie te patenty z tych czy innych powodów, je¶li gdzie¶ siê nie zgubi± w ba³aganie oczywi¶cie.
Troche duzo powtarzanego tekstu w tym newsie:)
abstrahuj±c od idiotycznych patentów i mi³ych panów z MS, to te procedury trwaj± skandalicznie d³ugo, ciekawe ile trwaj± na zachodzie, bo czekanie 2 lata na zarejestrowanie patentu zwi±zanego z technologi± komputerow± lub oprogramowaniem to czekanie na ¶mieræ w³asnego autorskiegho pomys³u
mam nadzieje ¿e ustawa patentowania "Kodu" nie przejdzie w Unii a wtedy na terenie UE Microsoft mo¿e se wsadziæ wszystkie swoje absurdalne patenty g³êboko tam gdzie nie dociera ¶wiat³o 🙂
>> dokument tekstowy przechowywany w pojedynczym pliku <<
lol, to co, ja mam ka¿d± literê przechowywaæ w oddzielnym pliku?
a tak na marginesie to ja mam patent na pliki i foldery 😀
MS najwyra¼niej testuje nas, haha, w tym tempie to mo¿e do przysz³ego zlodowacenia sie wyrobi±… a mo¿e nie 😀
pewnie my¶leli ze to bêdzie jak u nich, szast prast i patencik w ³apce, ale nie z nami te numery 😉
M$ nie jest g³upi. Dzi¶ nawet komunikatory (nie mówiê o GG) zapisuj± wszystko w XMLu, ³±cznie z ustawieniami. Taki patent spowoduje, ¿e darmowe to one ju¿ wkrótce nie bêd±… Co do sposobu powiadamiania to te¿ przemy¶lana sprawa, ka¿dy pop-up, log systemu, wszelkie komunikaty – dadz± siê pod to podczepiæ. Chyba Windows zdro¿eje Panowie :/
To ja bym zapisal dwa dokumenty tekstowe w jednym pliku xml np. wlasciwy i jego kopie bez litery A i omijam patent 😉
Mam nadziejê ¿e opiesza³o¶æ naszego UP RP bêdzie nadzwyczajna
chwilka, jak MS moze cokolwiek opatentowac jak wszystko ukradl innym ?
przeciez jak sie tylko wychyli to go wszyscy wysmieja 🙂
ja juz zaczynam haha
kill bill won Gates
Jak to u nas i w UE nie przejdzie to wszyscy producenci (przynajmniej wiekszosc ) z USA przyjdzie do nas. Oprogramowanie stanieje a europa stanie sie liderem w produkcji softu a tam niech sobie zadzi microsyf.
ale sie ubawilem czytajac ten artykul :):):):):):)…..
A mo¿e by tak opatentowaæ sk³adanie wniosków patentowych ? 🙂
przecie¿ jasno pisze ¿e to strza³ próbny, a wiadomo, w Polsce pojawi siê echo w osobach albo lepiej, rêkach osób które ten strza³ us³ysza³y, bo przecie¿ kolega nie mo¿e je¼dziæ lepszym merolem ni¿ ja…
wszyscy maja jeden cel zarobic jak najwiecej kasy nic nie robiac