W uzupełnieniu najnowszych wieści pochodzących z dzisiejszej Gazety Wyborczej o zaniechaniu przez Polskę dalszego blokowania kontrowersyjnej dyrektywy patentowej informujemy: Komisja Spraw Prawnych i Rynku Wewnętrznego przy Parlamencie Europejskim zdecydowała, że należy powtórzyć cały proces legislacyjny. Najprawdopodobniej więc Komisja Europejska prześle teraz nowe propozycje i cała procedura zacznie się od początku. Nawet wizyty luminarzy z wielkich firm jak Microsoft (z osobistym udziałem pana Billa Gatesa), Nokia i Ericsson nie były w stanie zmienić stanowiska Komisji Spraw Prawnych i Rynku Wewnętrznego.
Niektóre serwisy informacje o tym podawały już wczoraj (na przykład Heise). Dlaczego korespondenci GW z Brukseli skoncentrowali się na informowaniu swoich czytelników o tym, co zrobi polski rząd z dyrektywą, która już została zablokowana pozostaje tajemnicą...
taaaa, zdziwlbym sie gdyby okularnika tam nie bylo. moze on mysli ,ze Europa to jeszcze jeden stan
"Dlaczego korespondenci GW z Brukseli skoncentrowali siê na informowaniu swoich czytelników o tym, co zrobi polski rz±d z dyrektyw±, która ju¿ zosta³a zablokowana pozostaje tajemnic±… "
… aby zdyskredytowaæ polskich europos³ów ???
Dyrektywa nie jest do konca martwa. Komisj prawna zglosila wniosek. Nie wiemy jak postapi Komisja Europejska.
Z kilku loznych przemyslen. Niestety musimy sobie uswiadomic, ze tak czy siak akt prawny dotyczacy patentow (niekoniecznie na CII) bedzie obowiazywal w UE. Problemow jest kilka:
* Lobbying duzych przedsiebiorstw. Ale tutaj widac silna opozycje ruchow zwiazanych z tzw. Wolnym oprogramowaniem.
* dyrektywa tylko harmonizuje systemy prawne panstw czlonkowskich, mozna natomiast przyjac rozporzadzenie ktore bedzie obowiazywalo od momentu wejscia w zycie na calum terenie UE (czyli rowniez u nas) sa juz takie regulacje prawne dot. znakow towarowych i wzorow przemyslowych (ktore z patentami zalicza sie do prawa wlasnosci przemyslowej, nie bede sie wdawal w zasadnosc okreslenia "wlasnosc")
* mozna sprobowac przyjac ogolnoswiatowy traktat dot. tego zagadnienia (problem zeby tylko kazde panstwo chcialo go ratyfikowac 😉
* WTO (Swiatowa Organizacja Handlu) moze naciskac na wprowadzenie w poszczegolnych panstwach regulacji pozwalajacych na patentowanie oprogramowania itp. itd.
Wazne jest zeby swiadomi problemu maksymalnie wlaczyli sie w "walke" przeciwko takiemu prawu. W koncu mamy tzw. demokracje. Jak narazie calkiem dobrze to w tym przypadku wykorzystujemy.
Pozdrowienia
TR
http://www.rychlicki.net
"Lobbying duzych przedsiebiorstw". zastanawia mnie dla kogo jest w takim razie prawo i kto je tworzy
@pepperman
Jest bardzo duzo teorii w filozofii prawa na temat dla kogo prawo jest i jak powinno byc tworzone. To co sie dzieje wspolczesnie mozna przypisac teorii tzw. dyskursu prawniczego.
Zeby za duzo nie belkotac prawniczym slangiem. Generalnie prawo jest i dla korporacji (przedsiebiorstw) jak i dla jednostek. I tzw. gra, "walka" interesow (nie wnikam w formy tej gry/walki ani wartosci) wplywa na ksztalt taki a nie inny prawa. Troche to uproscilem ale mniej wiecej o to chodzi 😉
TR
http://www.rychlicki.net
tylko, ze w ostatecznym rozrachunku prawa jednostki i tak nie licza sie. liczy sie tylko silniejszy
@pepperman
A jednostki o silnym wplywie dzialajace pod wspolna idea? Czyli ruch Wolnego Oprogramowania (FSF, OSI) i inni?
Nie dramatyzuj. "Twoje zycie w Twoich rekach". To cytat kawalka jednej punkowej kapeli 😉
TR
http://www.rychlicki.net
Lobbing to jest po prostu korupcja tylko w legalnej formie :/
Przeciez rozpoczecie od poczatku procesu legislacyjnego to porazka lobbistow no chyba ze nowa ustawa bedzie jeszcze gorsza niz tak ktora teraz miala byc.