Na półki sklepowe nie zdążyły jeszcze zagościć nagrywarki z niebieskim laserem (BlueRay i HD-DVD), gdy tymczasem niektórzy myślą już o poczynieniu kolejnego kroku w dziedzinie optycznych mediów.
Firmy CMC Magnetics, FUJI, Nippon Paint, Optware, Pulstec i TOAGOSEI utworzą organizację HVD Alliance. Zajmie się ona koordynacją prac nad rozwojem holograficznych dysków optycznych HVD i wprowadzeniem ich na rynek.
Podstawy technologii Holographic Versatile Disc opracowała firma Optware. Udało jej się zbudować nagrywarkę zapisującą dane w postaci trójwymiarowych obrazów przy użyciu holografii współliniowej. Takie rozwiązanie daje możliwość produkcji napędów o uproszczonej w stosunku do innych metod zapisu holograficznego budowie. W odróżnieniu od starszych konstrukcji, wiązka sygnałowa oraz wiązka referencyjna są kierowane na dysk poprzez jedną, a nie dwie soczewki. Dzięki temu budowa urządzenia odtwarzającego i zapisującego została uproszczona, co otwiera drogę do komercjalizacji tego rozwiązania. Technologa HVD pozwala na krążkach o wielkości dzisiejszych płyt DVD pomieścić 200-krotnie więcej danych – nawet 1TB. Prędkość odczytu ma sięgać 1Gb/s, czyli 40-krotnie więcej niż w wypadku DVD.
W grudniu powołano komitet, który zajmie się doprowadzeniem do standaryzacji formatu HVD. Jego pierwsze posiedzenie odbędzie się w marcu w Tokio.
HVD – terabajt na 12 cm
Bartek Wróbel - Friday, 04 February 2005, 18:58Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
ciekawe kiedy wreszcie porzuca idee 12cm plytek optycznych (nie to zeby mi to przeszkadzalo)
i ciekawe kiedy nagrywarki porzuca podstawowy format CD… niedlugo beda 30 formatowe CD ,DVD+-R , HD+-$$DVD, BLURAY , blue-ray, bluex-raix itd 😀 dziesiecioma soczewkami i beda zajmowac pol obudowy.
Czekam na ten format z ustêsknieniem 🙂
Czeka m równie¿ a¿ ceny "HVD-R" (jak ju¿ bêd± :D) zejd± poni¿ej 2z³ … … … ehhh, kiedy to bêdzie?…
Fakt, bardziej by mi odpowiada³o, gdyby to HVD by³o w postaci 8cm kr±¿ka zamkniêtego w obudowie, co¶ na kszta³t dyskietki 🙂 Pojemne, ma³e, bezpieczne, same plusy 🙂
@Berion
Twoja wypowiedz to chyba zart……..
to brzmi jak news zamieszczony 1 kwietnia …
to chyba jednak nie jest jeszcze kwiecien jak tak patrze za okno to nie przypomina nic a nic kwietnia…
No to teraz upakowaæ te wszystkie technologie do jednej stacji, najlepiej slim…. powodzenia w dobrej zabawie tym firmom tylko ¿yczyæ.
No a fakt i¿ jakby by³o na wzór takiej dyskietki to mo¿e i bezpieczniejsze to by³o ale tak¿e zwiêkszy³a by siê ilo¶æ potrzebnego miejsca na biurku na przechowywanie takich dyskietek…. tak tak rozumiem i¿ 1TB to sporo ale jak wiadomo w miare jedzenie apetyt ro¶nie, jeszcze tak niedawno nie wiedzieli czym uphaj± p³yte cd je¶li bêd± to gry a teraz my¶l± czy wystarczy 1TB?
1TB…. hmmm to by zaspokoi³o wiele potrzeb wielu u¿ytkowników PC…
powiem tak
zamiast 1tbajta na 12cm wola³bym powiedzmy 500Gb na 8cm, powinny zaj±æ sie zmniejszeniem no¶nika a nie wielko¶ci±, jak narazie DVD DL (9gb) wystarcza
zgadzam sie anonem. powinni to upakowac w cos przypominajacego dyskietke 3,5” albo ZIP. tyle ze cena takiego opakowania jest pewnie wieksza nic poliweglanowy krazek wiec producentom by sie nie oplacalo. ale przynajmniej nie byloby brudnych plyt.
To normalne, ¿e prace nad tym rozwi±zaniem ruszaj± ju¿ teraz. Tyle trwa proces wynalazczy i badania.
Popieram pomys³ Anon’a – mniejsze p³ytki zamkniête w obudowy. Lepsze zabezpieczenie przed zakurzeniem, zarysowaniem, no i ochrona przed ¶wiat³em. Wygodniej toto by³oby ³apaæ w rêkê i przechowywaæ.
A ile danych bêdzie mo¿na przechowywaæ w malutkim pude³eczku. Móg³bym wykorzystaæ swoje stare pude³ka na dyskietki. 😉
@grzes07
No pewnie, ale pomarzyæ chyba mo¿na ? 🙂
ja to bym wola³ ¿eby p³yty DL by³y po 2 z³.
a ja zeby nagrywarki dvd dl byly po 2 zl…
ups, z³ama³a/porysowa³a mi siê pe³na p³ytka 1TB i co teraz?
700MB da sie przeboleæ, ale 1TB?
ciekawe ile samobójstw bêdzie spowodowanych powa¿n± utrat± danych, np.: pó³ ¿ycia ¶ciagania i archwizowania kolejnych odcinków dynastii lub jakiego¶ innego tasiemcowatego shitu posz³o by do ¶mieci, wiêc po co dalej ¿yæ? 😀
a ju¿ tak bardziej w temacie, coraz bardziej podobaj± mi siê te wynalzki (pojemno¶æ), tylko nied³ugo zamiast szafy z ubraniami bêdzie sta³a szafa z ró¿nymi napêdami 😐
taaak… tylko ze wielkosc pojedynczego pliku tez rosnie… dlatego % mozemy stracic tyle samo… poza tym – jak technologia wejdzie na rynek beda juz dostepne twardziele o pojemnosci z 5-10x wiekszej…. nie patrzcie wiec na pojemnosci dzisiejszym okiem bo przypominaja mi sie czasy wprowadzenia pentuium II, gdy intel powiedzial, ze ich procesor ma tyle mocy, ze juz nie trzeba bedzie stosowac zadnych innych chipow w kompie… – ZADNYCH…. 😉
To, ¿e wielko¶æ pojedynczego pliku rosnie, nie znaczy, ¿e utrata danych by³aby mniej bolesna. Trudno mi by³oby siê pogodziæ ze strat± 700 zdjêæ jakby pad³a mi p³yta DVD, wiêc robiê sobie kopie zapasowe (2 lub 3), w koñcu to i tak niewiele kosztuje.
Jak widaæ wynalazcy nowych technologii nie pró¿nuj±. Jednak wydaje mi siê, ¿e takie nowinki techniczne nale¿y traktowaæ z przymru¿eniem oka. Napierw lepiej d±¿yæ do obni¿enia kosztów produkcji i spopularyzowania poprzednich technologii (np. blu-ray), bo przecie¿ kto¶ tego musi u¿ywaæ 🙂 Ale oczywi¶cie – rozwój tych technologii jest wa¿ny, ale nie zapominajmy, ¿e tylko nieliczni bêd± mieli okazjê w nied³ugim czasie z niego skorzystaæ. A co ze zwyk³ymi lud¼mi? Dajcie nam blu-ray po przystêpnych cenach!
heh przeciez to wejdze za min 5 lat ja i tak jestem swiecie przekonany ze ktorys tam windows ledwo sie na takiej plytce zmiesci zreszta analogicznie rzecz biorac jak jeszcze 5 lat temu nieprzypuszczalem ze bede mial wiecej ramu w kompie niz wejdzie na plyte CD 🙂 a teraz mam giga i hmm wydaje mi sie to malo 🙂