Rada (ministrów ds. konkurencyjności) UE oficjalnie zatwierdziła w poniedziałek w Brukseli projekt dyrektywy o opatentowaniu oprogramowaniu komputerowego, który tym samym trafi teraz do drugiego czytania w Parlamencie Europejskim.
Przeciwnicy projektu uważają, że jest to korzystne dla wielkich koncernów komputerowych, jak Microsoft, które stać na składanie kosztownych wniosków patentowych, a niekorzystne dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Idiotyzm w wersji pro! Jak napiszê jaki¶ program a mi jaka¶ firma wyskoczy ¿e ma patent na ten algorytm to nie bêdê móg³ sprzedawaæ swojego programu? A sk±d mam wiedzieæ jaki jest algorytm opatentowany? A jak zmieniê jedn± funkcjê algorytmu? Nie wiem jak oni sobie to wyobra¿aj±.
I jeszcze ma³y offtopic odno¶nie tej reklamy po lewej. Nie widzia³em jeszcze bardziej wie¶niackiego odtwarzacza ni¿ KISS. A ta dupa jest taka gustowna ¿e siê patrzeæ nie chce. Bleeeeeeeeeeee.
ta UE, ktora tak "brutalnie" karze M$ za dolaczanie swojego playerka do systemu teraz daje fory temu samemu koncernowi (zreszta nie tylko im) hehehe. gdzie my zyjemy, no gdzie. przeciez nawet czlowiekowi nie za bardzo obeznanemu w temacie cale to postepowanie wyda sie bardzo nielogiczne i faworyzujace wiekszych
Sami sobie grabi± … tak szybko jak przesz³o tak szybko upadnie … a do piachu z ni± pójd± jej autorzy … ju¿ ktos o to zadba …
Hmmm… wygl±da to próbê blokady Wolnego Oprogramowania… Je¶li to przejdzie, to pojawi siê zaraz wiele absurdalnych patentów :/
Wszystkie komentarze nie zwi±zane z newsem zosta³y usuniête.
hmm
my (M$) zaplacimy wam (Uni) 500 mln $ kary a wy nam zalatwicie patenty ?
nerevarine – dokladnie taki jest cel.
po prostu pokazano nam prosto kto tak naprawdê rozdaje karty, i nie s± to te marionetki z Brukseli, tylko ponadnarodowe koncerny
Zobaczcie film Johnny Mnemonic. Tam ³adnie pokazano do czego prowadzi regulacja jak powy¿ej. Mo¿na te¿ przypomnieæ sobie czasy komunizmu w Polsce.
Ale wracaj±c do tematu Taka ustawa jest drastycznie niebezpieczna. To straszna broñ na ma³e i ¶rednie firmy. W kilka lat wielkie koncerny je zniszcz± a potem siê po³±cz±. No i ju¿ nikt nie zmusi ich (lub jego) do rozwoju. Po co siê rozwijaæ jak klient musi i tak kupiæ to co my wyprodukujemy.
Teraz narzekamy na niemo¿no¶æ skopiowania p³ytki CD bo to naruszenie praw autorskich a potem nawet nie bedzie mo¿na napisaæ w³asnego programu!!! bo to naruszy patenty i te¿ bêdzie z³amaniem prawa.
Pominê dalszy ci±g wywodu, ale docelowo takie dzia³ania mog± doprowadziæ nawet do upadku naszej wysoko rozwiniêtej cywilizacji.
Sytuacjê, w której istnieje zagro¿enie militarne ze strony pañstwa ¦rodka przewidywa³ S. Wyspiañski (Wesele) i S.I. Witkiewicz (Nienasycenie). Oboje nie doczekali swoich wizji. Byæ mo¿e ju¿ za naszych czasów dojdzie jednak do zagro¿enia ze strony technologii oprogramowania z tamtej strony. Wystarczy spojrzeæ na tempo wzrostu w dziedzinie przemys³u ciê¿kiego, aby prorokowaæ mo¿liwo¶æ wydarzeñ na 2 dziesiêciolecia naprzód. ¦wiat Zachodni musi wiêc broniæ swoich pozycji na rynku. Najlepszym sposobem obrony jest atak. Zawieszona w oparach przepisów prawnych, technologia ¶wiata Zachodu, nie jest w stanie wykonywaæ szybkich manewrów w kontrataku. Pozostaje mu gnu¶ne zwarcie szeregów i wspó³praca, w celu eliminowania rywalów z rynku. Fakt! Przy okazji toczenia takich wojen s± równie¿ ofiary (tu: ma³e i ¶rednie firmy programistyczne). Biadolenie w takiej sytuacji, ¿e wolne oprogramowanie bêdzie lub jest na straconej pozycji jest biadoleniem bez uzasadnienia. Wiele korporacji ju¿ dzisiaj wspiera rozwój wolnego oprogramowania tworzonego przez naukowców uczelnianych. Nie dziwmy siê! Przysz³o¶æ oprogramowania nale¿y do ¶wiata nauki. Ju¿ za chwilê nie bêdzie mo¿liwe pisanie programów "na kolanie", gdy¿ poziom ich skomplikowania wykluczy tak± mo¿liwo¶æ.
.
Autor tej refleksji nie pozostaje w zwi±zku z ¿adn± korporacj± programistyczn±.
.
Zapiszmy sobie ( ka¿dy swoje ) proroctwa w kajeciku i spotkajmy siê na jakim¶ forum za, powiedzmy, 20 lat. 🙂 Wtedy podyskutujemy ponownie!
.
¯yczenia sch³odzenia gor±cych g³ów dla wszystkich wielbicieli poliwêglanów.
.
@darbakan
1. Skoro wzrasta technologiczne zaawansowanie oprogramowania to wzrasta te¿ zaawansowane u³atwienie obs³ugi tych jêzyków programowania i ci±gle i zawsze bêd± proste programy do tworzenia skomplikowanych softów.
2. Je¶li kto¶ wspiera naukowców uczelnianych to wspiera jakie¶ 2% osób pisz±cych soft nie dla wielkich korporacji.
3. Gdy upadn± ma³e firmy to upadnie te¿ konkurecja bo duzi siê potrafi± dogadaæ.
4. Programy pisane na kolanie wcale nie znaczy przez ma³e firmy – Windows by³ pisany nie do¶c, ¿e na kolanie to jeszcze chyba w poci±gu na kacu …
5. Chcesz spotylaæ siê za 20 lat ???? Ciekawe z kim i na której planecie – bior±c pod uwagê d±¿enia polityków …
6. patentowanie oprogramowania wyklucza wykorzystanie raz opatentowanych technologii w nowych produktach, a niestety na ¶wiecie jest tak, ¿e na ten sam pomys³ potrafi wpa¶æ kilka osób …
7. Najlepszy dowodem na brak uzasadnienia Twojej opinii jest rozwój MS i ich polityka … ma³ych do piachu, a reszcie sprzedajmy ch³am który sta³ siê standardem !
o ile pamietam to tylko w ameryce maja takie prawa patentowe, ze kto pierwszy zglosi rzadanie o udzielenie prawa do czegos ten je dostaje. w europie trzeba udowodnic, ze to wlasnie ta firma czy osoba wymyslila jakies rozwiazanie czy algorytm pierwsza. poza tym jesli jakis program wykorzysta rozwiazania juz opatentowane ale nie jest komercyjne to niekoniecznie chyba musi byc dym przez to. moze nie bedzie tak zle…
Jeszcze nie wszystko stracone. Najpierw bedzie drugie czytanie projektu dyrektywy w PE.
Jezeli dyrektywa zostanie przyjeta istnieje szansa na zaskarzenie calego "naciaganego" procesu prawotworczego do Trybunalu Sprawiedliwosci.
Moje male opracowanie na ten temat (bedzie ciagle rozwijane):
http://tinyurl.com/7ykfx
TR
http://www.rychlicki.net
@gyver – nie jest stracone dla osób które bêd± tworzyæ darmowe oprogramowanie, ale tak sie sk³ada, ¿e zamierzam byæ zawodowym programist± i je¶li napisze jaki¶ algorytm to niedo¶æ, ¿e nie dostane pieniêdzy za prace to jeszcze wybóle kare za z³amanie praw patentowych ;(. To mi siê wcale nie podoba i uwa¿am, ¿e komu¶ w brukseli jaki¶ ciê¿ki kamieñ na g³owê upad³ (albo co¶ w tym stylu)
no to miejmy nadzieje, ze spis algorytmow itp. opatentowanych bedzie ogolnie dostepny tak zeby wpadek nie bylo ;P a tak powaznie to masz racje z tym kamieniem… pomysl calkowicie bezsensu. na pocieszenie mozna powiedziec, ze teraz wiemy, iz nie tylko polski parlament ma durne pomysly.
Pomys³y naszego parlamentu w porównaniu do parlamentu europejskiego s± jak to powiedzieæ, bardzo realne.
@gyver & @icestone
Rada UE oraz Komisja UE caly czas pod silnym lobbyingiem (m.in Microsoft, Nokii i Siemensa) proboje wprowadzic ta dyrektywe w zycie. Parlament Europejski szczerze piszac ma "malo do gadania" w tej kwestii i trzeba przyznac ze wystepuje nawet przeciwko temu rozwiazaniu prawnemu (m.in Jerzy Buzek). Niestety konstrukcja prawna sciezki legislacyjnej w UE jest taka, ze latwo mozna "zignorowac" w tym procesie decyzyjnym Parlament co jest z jednej strony absurdalne bo to PE mial byc wyrazem "demokracji" w Unii.
To tak w maksymalnym skrocie.
Milego dnia
TR
http://www.rychlicki.net
moim zdaniem to jest chamskie bo jeszcze trochê i bêdziemy za ruszanie myszk± i klikanie w klawiaturê p³aciæ jak kolejne patenty zaczn± wprowadzaæ