IBM pokazał na targach CeBIT prototyp urządzenia Milipede. To nowy system zapisu danych, który na obszarze wielkości znaczka pocztowego pozwala zmieścić zawartość 25 płyt DVD.
Milipede to układ typu MEMS (ang. micro-electro mechanical system) - system mikroelektromechaniczny o wymiarach 16,5 × 17,5 × 1,2 mm. Prace nad nim trwają od kilku lat w szwajcarskich laboratoriach IBM. Już teraz udało się osiągnąć imponującą gęstość zapisu na poziomie 1Tb danych na cal kwadratowy. Układ to – w uproszczeniu - poddany miniaturyzacji na ogromną skalę odpowiednik karty drukowanej, pozwalający jednak na kasowanie i ponowny zapis danych. W kwadracie o boku 6,4 mm umieszczonych jest 4096 krzemowych „nóżek” (stąd nazwa chipa – Millipede po angielsku oznacza stonogę), które po podgrzaniu „stemplują“ cienką taśmę polimerową. Dane zapisywane są jako wgłębienia o szerokości około 10 nanometrów.
Układ ma szanse trafić na rynek najwcześniej w roku 2007. Według naukowców „Big Blue”, rozwiązanie może znaleźć zastosowanie w urządzeniach przenośnych, takich jak aparaty cyfrowe, telefony komórkowe czy miniaturowe nośniki danych.
G³upota czy parodia?
Zamiast zmienijszac rozmiar filmów, aplikacji, gier, muzyki itepe to produkuj± urz±dzenia które jeszcze wiecej miejsca maj±. Za¶ bêdzie mozna odczytaæ takie filmy na P75MHz bo nie beda wogole skodowane… to dobre, lecz jak takie co¶ wejdzie to kto bedzie mia³ P75?
Stemplowanie ta¶my polimerowej po podgrzaniu, dane jako wg³ebienia – to nie brzmi dobrze!!! Zawsze w takich przypadkach pisze, a mo¿e by tak za DL siê wzieli ¿eby potania³o!!!
@bakupl – widac ze masz niewielkie pojecie o grafice i filmach – obraz bez kompresji wcale nie jest latwiejszy do przetorzenia przez slabe procesory. Chodzi tutaj o ogromne ilosci danych ktore musza zostac przeslane z dysku do pamieci RAM. Z tym moga nadazyc tylko najszybsze dyski na ATA100. Tak samo musi byc magistrala AGP do wyswietlenia takiej grafiki, poniewaz PCI jest na to po prostu za wolna. Wiec jak sam widzisz – do nieskompresowanych filmow czasem trzeba lepszego proca niz do skompresowanych 🙂 A jesli ogladam u siebie (Athlon XP 1600+) AVI nieskompresowany w pelnej rozdzielczosci to zawsze mi obraz skacze…
Jaka szybkosc dostepu i transfer?
Dupa z tego bedzie konstrukcja zapis odczyt mechaniczna to samo spotkalo plyty wizyjne o odczycie mechanicznym przyczyna bledy odczytu i zuzywanie nosnika czy jeszcze ktos uzywa caset cc
@dator W no¶nikach optycznych te¿ powstaj± b³êdy, wa¿ne ¿eby sobie z nimi radziæ oraz wmiare mo¿liwo¶ci przeciwdzia³aæ ich powstawaniu. A co do zapisu mechanicznego – Millipede to nie stary gramofon tylko nanotechnologiczne urz±dzenie.
mi sie podoba – male, zgrabne, o duzej pojemnosci, nie huczy jak czyta, zeby jeszcze dalo sie podlaczac przez usb 🙂 A o DL mozna zapomniec – skonczy tak samo jak plyty cd o pojemnosci ponad 1 Gb. Podwojenie pojemnosci to za malo zeby jakakolwiek firma byla na serio zainteresowana.
uk³ad wielko¶ci 1 cala kwadratowego i grubo¶ci 1,2 milimetra zmie¶ci siê w ka¿dej komórce – czy to oznacza, ¿e komórki w 2007 bêd± mia³y pamiêæ 1 Tb ??
@bakupl zamiast zmniejszac kompresje zwiêkszyæ? beznadziejny pomys³, jako¶æ ma swoj± cene a w przypadku profesjonalnych sprzêtów do obróbki grafiki, filmów i wszelkich "du¿ych" danych potrzeba miejsca. Nikt nie ka¿de u¿ywaæ Tobie tego no¶nika danych nie chcesz wiêcej miejsca to nie ale znajd± siê inni zwolennicy których jest du¿o wiêcej ni¿ takich osób które nie chc± zwiêkszaæ pojemno¶ci (takich to nie wiem czy jest 1%).
@deepone…
Ale jest te¿ kompresja bezstratna co nie? Nie mówie ¿eby 2h film zajmowa³ 1,44MB, lecz by zajomowa³ ju¿ te 700MB, ale jako¶æ by³a coraz lepsza (video np. 800×600 czy ile¶ tam by pasowa³o i d¼wiêk 5.1/6.1/7.1)…wiadomo
@Axon
Nie wiem czy ty masz pojêcie, ale procesor nie ma nic do przepustowo¶ci :).
Ja jestem za nowymi technologiami. Plastikowa p³ytka jest ju¿ za d³ugo- znudzi³a mi sie :P.Ma³o kto u¿ywa np. ZIP-a, a u¿±dzenie jest ¶wietnie… dlaczego? CENA. cena takich zabawek nie mo¿e byæ za wysoka, bo nikt nie przerzuci sie na to. No i jeszcze trwa³o¶æ no¶nika, no ale….
Poczekamy, zobaczymy…
hmmm 4096 nó¿ek…..
czyli jakim sposobem to zapisuje tak ogromne ilosci danych i jak odczytuje?
ten polimer kreci sie jak tasma w magnetofonie czy jak?
procesor ma bardzo duzo do przepustowosci bo inaczej stanie sie waskim gardlem w przesyle danych
Urz±dzenie mo¿e byæ ciekawe. Mo¿e nied³ugo bêdzie te¿ alternatywa dla RAMu w tej potaci ja kteraz mamy…
Urz±dzenie mo¿e byæ ciekawe. Mo¿e nied³ugo bêdzie te¿ alternatywa dla RAMu w tej potaci jak teraz mamy…
VenOm…
nie wiem czy cie dobrze zrozumialem ale chodzi ci , ze taki millipede mialby zastapic pamiec ram? bo tak na moj pijany obecnie rozum to te nozki chyba nie zdaza wystukac tyle danych w zadawalajacym czasie. nic nie pisze o czasie dostepu… poza tym kazdy mechaniczny sposob zapisu odpada przy pamieciach ram. nie wyobrazam sobie jka mozna wyczyscic z danych taka tasme. chyba ze ja przeprasowac zelaskiem 😛 nevermind. pozdrawiam!
czyli wychodzi na to ze mozemy sie spodziewac za jakies 2 lata pamieci RAM o wielkosci 6TB jak nie wiecej na zwykla maszyne domowa 😀
ludzie a dla mnie to ten news jest ¿enuj±cy … bo jaki z tego news je¶li prace nad t± technologi± trwaj± ju¿ od wielu lat (dane na zachodnich serwerach akademickich i w bazach danych z pracami naukowymi technologicznymi, wystarczy poszukaæ) … bardzo du¿o danych na ten temat by³o w "Scientific American" ju¿ jakie¶ 2 lata temu 🙂 tak 2 lata 🙂 … nawet w polskich pismach albo w "Wiedzy i ¯yciu" albo w "¦wiecie Nauki" (który to jest przedrukiem wybranych artyku³ów ze "Scientific American") – dok³adnie nie pamiêtam w którym z nich … by³ ca³y ogromny artyku³ na temat technologii z tego "newsa" i wielu wielu innych równie ciekawych …. wiêc proszê "newsmenów" o nie zasypianie o ca³e jata ¶wietlne 🙂 … tak w³a¶ciwie to 90% tzw. "newsów" na ró¿nych portalach netowych to odgrzewane flaki z olejem wiêc czemu siê tu dziwiæ 🙂 !!!
@Cretino
Proszê, czytaj ze zrozumieniem. News nie dotyczy tylko tej technologii, tylko tego, ¿e zosta³a ona przedstawiona na targach CeBIT, które akurat zakoñczy³y siê kilka dni temu. Poza tym, jak Ci nasze newsy nie odpowiadaj±, to przecie¿ nikt nie zmusza Ciê do ich czytania.