Milton Feng i Walid Hafez – amerykańscy badacze z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign – zbudowali najszybszy tranzystor na świecie. Odkrycie może otworzyć drogę do budowy nowej generacji układów elektronicznych.
Opracowany przez Amerykanów tranzystor może pracować z rekordową częstotliwością 604GHz. Kluczem do uzyskania takiej wydajności jest materiał, z którego wykonane są trzy ułożone na sobie warstwy (baza, emiter i kolektor) tranzystora. To mieszanka fosforku indu i arsenku indowo-galowego. Szczególnie w warstwie kolektora precyzyjnej kontroli poddawana jest stuktura krystaliczna materiału, który ma stawiać możliwie najmniejszy opór elektronom.
Amerykańscy naukowcy przyznają, że do budowy układu scalonego z takimi tranzystorami droga jest jeszcze daleka, ale właśnie postawiono na niej pierwszy krok.
Najszybszy tranzystor świata
Bartek Wróbel - Tuesday, 12 April 2005, 17:07Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
jak to siê ma do czêstotliwo¶ci procków w pc? mo¿na to jako¶ prze³o¿yæ na zastosowanie dla nas?
@mandaryn
Przecie¿ masz napisane "Amerykañscy naukowcy przyznaj±, ¿e do budowy uk³adu scalonego z takimi tranzystorami droga jest jeszcze daleka"- wiêc chyba wszystko jasne.
W³a¶nie czytaj mandaryn co pisz±, a po tem komentuj. A z reszt± co ci po tak szybkim procku jak pamiêci s± wolne :(.
Pentium VIII 600 GHz brzmi ekscytuj±co 😉
Najwyra¼niej niektórym trzeba u¶wiadomiæ, ¿e procesory s± zbudowane z tranzystorów. Du¿ej ilo¶ci tranzystorów.
A jak siê da zbudowaæ procesor to pamiêæ te¿…
a wiêc wracamy do technologii bipolarnej? Co¿, wiedzia³em, ¿e CMOS odejdzie kiedy¶ do lamusa, ale nie spodziewa³em siê, ¿e na jej miejsce wróci stary, dobry tranzystor z³±czowy…
Feng i Hafez – typowo jankeskie nazwiska – zamerykanizowani Chiñczyk i Hindus zbudowali najszybszy tranzystor ¶wiata – chyba to prawda co pisz± o amerykañskim systemie nauczania 😉