Bohaterem prezentowanej dzisiaj recenzji jest nagrywarka LiteOn SOHW-1673S. Napęd ten nagrywa płyty DVD+/-R z prędkością x16, płyty DVD+RW potrafi nagrywać z prędkością x8, a DVD-RW z prędkością x6, dodatkowo LiteOn nagrywa DVD+R9 z prędkością x4. Zapis płyt CD-R odbywa się maksymalnie x48 a CD-RW x24.
Podstawowymi cechami różniącymi 1673 od testowanego niedawno 1653, są właśnie wyższe prędkości zapisu DVD-R, DVD-RW oraz DVD+RW.
Czy występują inne istotne cechy różniące testowany model LiteOn-a od starszego SOHW-1653S? Czy może napęd różni się znacząco od ostatnio recenzowanego SONY DRU-720A , który jest de facto OEM-em prezentowanego LiteOn-a?
Przekonamy się na kolejnych stronach recenzji.
Napęd 'zaopatrzyliśmy' w najnowszy na dzień rozpoczynania testów firmware JS07 i przystąpiliśmy do testów.
Wszytstkim czytelnikom, którzy wyrażali w swoich komentarzach niezadowolenie z faktu, że testowane są głównie LiteOn-y lub napędy na nich oparte, przypominam, że jeszcze w tym tygodniu ukaże się recenzja nagrywarki Samsung TS-H552U
Dzisiaj nie bêdê "malkontenci³" 🙂
Wreszcie jaki¶ napêd z dobr± korekcj± b³êdów :))
mia³em to przez tydzieñ … dziêki temu z fana Litka zrobi³em siê fanem wszystkiego innego …
Co lajton to sziton 😐
Dziêki wam dobrzy ludzie za t± reckê. Czekam na samsunga, a potem LG:)
o widze ze powoli ludziom przechodzi litomania
ale juz podsumowanie normalnie mistrzostwo swiata nic tylko kupowac
hi hi hi
nie wiem jak to jest z tymi testami ale wiekszosc osob wlasnie bardzo jest niezadowolona z korekcji bledow z tym ze niezadowolona to bardzo delikatnie powiedziane
U¿ywam od 3 miesiêcy,bez zarzutu! A fan jako¶ ¼le mi siê kojarzy….mia³em wszystkie liteon od modelu 412 i te¿ zero problemów,mo¿e mia³em farta?
o róznych sprawach na temat LiteOn-ów moge dyskutowac, do wielu rzeczy da³bym sie pewnie przekonaæ, ale ze LiteOn-y maja s³ab± korekcjê – nigdy sie nie zgodze 🙂
opinie o problemach z korekcja u liteona to widzia³em tylko w komentarzach w komputroniku, ale chyba wiadomo ile te komentarze sa warte …
Y litkiem to jest tak ye jak trafisy na dobrz model to normalnie konkurencja ise chowa bo wsyzstko jest super i jeszcze dochodzi atut ceny, ale jesli na zly :/……..to coz:( Taq wiec wszystko zalezy od tego jakie mash szczescie jesli duze to polecam a jesli nie to wybierzcie raczej cos innego.
Je¶li nagrywamy na DVD za 69gr to sie nie dziwmy ze po 10 nagraniach nagrywarka odmawia pos³uszeñstwa… Mia³em z 20 liteonów i z rzadnym nie by³o problemu!
Ale mam LG :>
mam cdrw litka od lat i jestem zadowolony, mam dvdrw i ju¿ nie jestem taki szczê¶liwy (problemy z nagrywaniem -r) -> nastêpny mój napêd nie bêdzie litka …
Ja siê pytam kiedy test LG????
ciekawa informacja – na runku dostepne s± p³ytki BLUPOP (wybaczcie reklamê) opisane jako nagrywalne z prêdko¶ci± 4x – otórz czê¶æ z nich mo¿na nagrywaæ z prêdko¶ci± 16x (s± oparte na no¶niku Optorite 4 albo 16), mo¿na je rozpoznaæ przygl±daj±c siê napisom w centralnej czê¶ci no¶nika, p³ytki 4x maj± napis r4 a p³ytki 16x odpowiednio r16. oczywi¶cie sprzedawane s± w tej samej cenie i poza tym napisem niczym sie nie ró¿ni± 🙂
Chcia³bym zauwa¿yæ… i¿ w recenzji w zrzucie z programu DVDInfo Pro pojawi³a siê inna nagrywarka… Plextor!!!
A poza tym, mam tê nagrywarkê w testach… i no¶niki DVD+RW (TDK 4x wyprodukowana przez Philips’a s± wypalane bez problemów…)
Co do jako¶ci napêdu… fakt zdarzaj± siê kiepskie napêdy… mo¿e to nie jako¶æ Hitachi… ale ta mnogo¶æ oprogramowania… 😉 .. a do tego mo¿na mieæ Sony… kwestia wyboru…)
Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych…
U¿ywam tej nagrywarki od ok. 2 m-cy i jestem z niej bardzo zadowolony. Kolega kupi³ NECa (ponoæ miial byæ o niebo lepszy) i 2 razy j± serwisowa³ i wci±¿ bez powodzenia. Niby wszystko ok. , a na 10 p³yt wypali 1 mo¿e 2 (p³yty oczywi¶cie markowe)
kolega mial pecha
mialem ja w kompie jakies 3 tygodnie(test nie zakup)i moge powiedziec jedno glosna problem z kompatybilnoscia ze stacjonarkami dvd+slabo pali dvd rw (raz nagrywa a juz za chwile nie ta sama plyta)strasznie glosna
plusy
predkosc wypalania cd i cdrw,cena,³atwo i szybko obchodzi zabezpieczenia
te¿ kupiem ten sprzêcik kilka tygodni temu, no i teraz mam duecik liteonów w kompie, 48246s + 1673s 🙂
jeden i drugi robi swoje jak nale¿y :] jedyne co mo¿na siê przyczepiæ do 1673s to tacka robi±ca wra¿enie jakby mia³a za raz odpa¶æ 😀 ale mi to nie przeszkadza akurat 😉
U¿ywal Litków od kilku lat – CD-RW i teraz DVD-RW od modelu 451. Jest jeden niezaprzeczalny fakt: trzeba trafiæ na dobry egzemplarz (dotyczy³o to tak¿e CD-RW). Oczywi¶cie ³atwo to powiedzieæ komu¶ takiemu jaj ja – mam mo¿liwo¶æ wymiany praktycznie "od rêki" . Przeszed³em przez wszystkie modele DVD-RW Liteona – a to z powodu zakupu, a to z powodu wymiany. Obecnie mam opisywan± 1673 (o dziwo – pierwszy egzemplarz i bez zastrze¿eñ) i jest na pewno lepsza od poprzedników – i nie chodzi tu o prêdko¶æ, tylko o poprawn± obs³ugê no¶ników zarówno "+" jak i "-". Z napêdami innych firm mam "styczno¶æ", ale na d³u¿ej ¿adnym siê nie bawi³em, wiêc moja opinia dotyczy wy³±cznie porównania Liteonów pomiêdzy sob±, a nie z innymi firmami…
bakupl – miales 20 liteonow ?
Dziwna sprawa.
@Loczek
Nie na raz…
166S
167T
32123S
32125W
40125W
48125W
52327S (tych oko³o 10)
5238S
411S
832S
I jak liczac OEM’y to:
Sony CRX-230E
320E
710A
HP 640
@bakupl
HP 640 to nie LiteOn, tylko BenQ 😉 HP ze ¶rodkiem z LiteOna jeszcze nie ma u nas z tego co mi wiadomo 😉
Mam pytanie odno¶nie "chrobotania". Mam dwa napêdy Liteon: DVD Rom i nagrywarkê 1673S. Zaras po w³±czeniu komputera (na samym starcie) napêdy dziwnie "chrobocz±". Czy to w³a¶nie "chrobotanie" jest dla Liteonów normalne ??
@ranger7 – tak
A ja sprawi³em sobie w³a¶nie ASUS’a DRW-1608P.
I dziêki temu mam: i rzeczonego ASUS’a, i Pioneer’a ( DRW-1608P – to zrekonfigurowany OEM DRV-109 ), i NEC’a ( DRV-109 – to z kolei mutacja ND-3520 ).
Swoj± drog± dziwi mnie fakt, i¿ we wszystkich tych ( 3 ) wypadkach nie wspominacie, ¿e owe wypalarki pal± DL +/- x6 ( po aktualizacjach firmware’ów ).
W waszych specyfikacjach dotycz±cych rzeczonych napêdów s± jeszcze i inne b³êdy ( szczególnie ASUS Wam nie wyszed³ ! ).
Pozdrawiam
Przepraszam za ’ – tekst wklejany – a Wasze odwzorowanie zgo³a dziwne !!!
Ja kupi³em Liteona z jednego tylko wzglêdu, a mianowicie nawali, idê do sklepu i wymieniaj± mi na nowego, co u innego producêta z tym siê nie spotka³em. A pozatym 1673s jak narazie sprawuje siê nie¼le.
Witam, ja troche w innym temacie kiedy bêdzie test ASUS’a DRW-1608P lub Pioneer’a DVR-109??
ps. proszê siê przy³o¿yæ do tych testów bo ludzie ju¿ tr±bi± o Was ¿e wasze testy s± do d… bo s± sprzedawane i na ka¿ym kroku to widaæ!!
a gdzie to dok³adnie widaæ ??
A linux?
No niewiedzia³em ¿e na panelu przednim znajduje sie przycisk "eject", dioda sygnalizuj±ca pracê regulacja g³o¶no¶ci i gniazdo mini jack oraz otwór awaryjnego otwierania bo niewidaæ na screen’ach.
Mam pytanie dlaczego jak testujecie napêd innej firmy ni¿ Lite-On b±dz LG to nie wrzucacie nowego firmware’u?
Stosowali¶cie p³yty podane przez producenta czy sami rysowali¶cie wykres?
A co to by³a?? p³yta chodnikowa?
Nastêpnym razem proszê o zamieszczenie ze scanowanych w skanerze p³ytek do porównania.
Po proszê o imiê, wymiary i adres sekretarki dyrektora tej firmy.
Ooo, znalaz³y siê wady!
a gdzie info ¿e krawaty wi±¿e i usuwa ci±¿e?
dlaczego w te¶cie znalaz³ siê nec 3500 a ne 3520?
na ka¿dym kroku!!
@Interesant
Cz³owieku, lecz siê!!
@Interesant
…mam powa¿ne w±tpliwo¶æi czy wogóle czyte³e¶ nasze recenzje.
Uk³ad logiczny Twojej wypowiedzi. Hmm. Nie wiem co powiedzieæ, chyba nadal nie bardzo rozumiem. Ja nadal nie widze gdzie to widaæ jak przeplacone s± nasze testy.
panowie i panie nie popadajmy w paranoje
choc nie jestem zwolennikiem sprzetu tej marki to mysle ze testy sa robione dosyc sprawnie i rzetelnie
jedyne co to userzy sieja propagande(wymiana na nowy jak sie zepsuje)jesli to jedyne co to wybacz ale nie ma o czym pisac ,jedynie plextoor tak nie robi pozostali wymieniaja bo poprostu naprawa sie nie oplaca
co do zmiany firmware to wyglada to tak ze liteon wypuszcza nowe softy bardzo czesto i dlatego jest okazja przetestowac na oryginalnym i nowym
VANTWG oraz mandaryn
bardzo polecam Wam napêdy firmy LG.
dobre napêdy (dobry odczyt) skoñczy³y im siê na modelu CDx32 pó¼niej ju¿ kompletne dno. Mam od kilku lat czytnik DVD x16 (3-4 lata) i Combo DVDx16 /CDRW 52x24x52 i na ¿sdnym z tych napêdów nie mogê odczytaæ p³yt DVD 2 warstwowych.
Ten czytnik to mo¿na przymkn±æ oko bo wtedy p³yty 2 warstwowe dopiero siê pojawia³y. Co za¶ do Combo to takie p³yty by³y ju¿ w sprzeda¿y z czasopismami fachowymi od 2 lat.
Czy ma kto¶ co¶ na obronê dla tej marki. Testowa³em tak¿e odczyt p³yt DVD nagrywanych sprawa wygl±da podobnie. Czytnik takich p³yt wogóle nie widzi – przecie¿ by³y ju¿ w jego czasach (2 lata) nagrywarki DVD. Sprawdza³em jak sprawuj± siê napêdy innych marek i wypad³y du¿o lepiej mimo , ¿e niektóre by³y starsze od napêdów LG.
4 letni czytnik Toshiba z laptopa czyta wszystko nawet najgorsze p³yty nawet DVDRW. Lite-on-y tak¿e sprawuj± siê przyzwoicie. Mo¿e kto¶ powiedzieæ, ¿e to przypadek – czy przypadki chodz± parami ?
Zacz±³em kupowaæ PCWK z p³ytami DVD dlatego kupi³em wtedy najnowszy (jeszcze ciep³y) wypust czytników LG x16 mia³y czytaæ wszystko i co ……..
Liczy³em , ¿e po 2 latch bêd± mieli lepsze napêdy i to samo…….
LG to ……. Mia³em 3 Lite-ony LTR-40, SOHW-812S, SOHW-1673S (2 ostatnie mam nadal) i do ¿adnego nie mia³em zastrze¿eñ. Ten pierwszy po 18 miesi±cach sprzeda³em znajomemu i od roku jest bardzo szczê¶liwy ………………….
Pozdrawiam wszystkich zachwalaczy LG……………………….