Pamięci nowej generacji – za 20 lat

Bartek Wróbel - Tuesday, 24 May 2005, 19:18

Firmy Infineon i IBM będą wspólnie pracować nad nowym typem pamięci, w których zapis danych zmienia strukturę materiału. Pamięci wykorzystujące tzw. przejście fazowe to jedno z rozwiązań, które w przyszłości mogłyby zastąpić układy krzemowe.


Pracą nad nowym typem pamięci zajmie się zespół złożony z około 25 osób, który będzie pracować w nowojorskim i kalifornijskim laboratorium IBM. Oprócz naukowców IBM i Infineona, badania wesprze także tajwański Macronic. W pamięciach tego typu struktura materiału, z którego wykonany jest układ, zmienia się w wyniku bardzo szybkiego podgrzania. W efekcie materiał przechodzi ze stanu krystalicznego w amorficzny i odwrotnie. Odczyt danych dokonuje się za pośrednictwem lasera, który w inny sposób odbija się od materiału krystalicznego, a w inny od formy bezpostaciowej. W odróżnieniu od tradycyjnych pamięci, przechowywanie danych nie jest tu uzależnione od ładunków elektrycznych. Takie pamięci są więc potencjalnie bardziej trwałe, teoretycznie mogą mieć też szereg przewag nad aktualnie stosowanymi rozwiązaniami. Oczywiście zagrożeniem są uszkodzenia fizyczne, które mogą zniekształcić zapis.
Wysiłki firm Infineon i IBM wpisują się w coraz powszechniejszy trend poszukiwań technologii, które będą mogły zastąpić układy krzemowe, gdy możliwości ich miniaturyzacji zostaną już wyczerpane. Prace znajdują się jednak na bardzo wczesnym etapie – przewiduje się, że na skalę masową pamięci wykorzystujące przejście fazowe mogą zaistnieć nie wcześniej, niż za 20 lat. Oczywiście pod warunkiem, że efekty prac spełnią nadzieje pokładane w nowej technologii.

Tagi:

Komentarze (0)
  1. pietro_asp pisze:

    20 lat ile to czasu tyle nawet nie stapam po tym swiecie…….swoja droga ciekawe co to bedzie za nowe cudo moim zdaniem raczej niewypal bo do tego czasu bedzie pamiec holograficzna rulezz albo moze cos innego:PP

  2. swinekxyz pisze:

    jakby sie w komputerach wszystko pozmienialo tak jak przez ostatnie 20 lat to bysmy pewnie komputera nie poznali a juz na pewno nie umieli obsluzyc, ciezko powiedziec czy ten rodzaj pamieci sie sprawdzi bo w kompach wszystko strasznie szybko sie zmienia. wedlug mnie to nie wyjdzie, za dlugo kaza na ten wynalazek czekac.

  3. Pumba2000 pisze:

    A mi sie wydaje ze im to znacznie mniej zamie czasu … dlaczego ? a no mozliwe ze dokona sie w tym czasie jakis "przelom" lub cos co pomoze im znacznie lub podczas badania nad tym ktos wpadnie przez przypadek na inna rewolucyjna metode …. 🙂

  4. Szafran pisze:

    "Takie pamiêci s± wiêc potencjalnie bardziej trwa³e"
    ze tak spytam … od kiedy to laser odczytujacy cokolwiek i jego zespoly naprowadzajace sa bardziej trwale od krzemowych scalakow ??

  5. Hoax pisze:

    Szafran@ od niedawna kiedy to laser i no¶nik mo¿na upchn±æ na jednym scalaku (Chip 6/05 str.14).
    Pumba2000@ na no¶niki cholograiczne cekamy ju¿ od lat 70 ubieg³ego wieku a dopiero teraz mówi siê o nich powarznie .

  6. ssobkows pisze:

    Przecie¿ t± metodê zapisu wykorzystuje p³yta CD-RW. Wiêc co w tym odkrywczego? A ¿e kto¶ to upakuje w mniejszym pude³ku…. moim zdaniem to nie ma przysz³o¶ci tylko pamiêæ holograficzna – choæ nie wiem czy i to nie opiera siê czêsciowo na ww. technologii (zmiana formy krystalicznej w amorficzn± itd.)

  7. Hoax pisze:

    W niusie nie chodzi o napêd tylko o uk³ad scalony.

  8. nekri pisze:

    przy dzisiejszej gospodarce ludzkiej za 20 lat to my wrucimy do kamienia ³upanego 😉

  9. qwerty63 pisze:

    @nekri
    🙂 wlasnie, i to jest sluszne twierdzenie. powtorze mniej wiecej za panem Einsteinem: nie wiem, jakiej broni uzyja w III wojnie ¶wiatowej, ale nastepna bedzie na maczugi 🙂

  10. lukeZ pisze:

    Dobrze ¿e co¶ sie dzieje w tym kierunku,a 20 lat zleci niewiadomo kiedy…. Miejmy nadziejê ¿e wysi³ki firm Infineon i IBM nie pójda na marne…

  11. Szafran pisze:

    @Hoax
    to nie zmienia faktu ze nie ma szans zeby taka konstrukcja zawierajaca elementy produkujace fotony byla bardziej trwala niz normalny scalak

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.