Przedwczoraj wspominaliśmy o niepokojących pomysłach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zawartych w "Strategii Państwa Polskiego w dziedzinie mediów elektronicznych na lata 2005-2020". Jak zapewnia KRRiT w wydanym wczoraj oświadczeniu, zarzuty są całkowicie bezpodstawne: "Przypisywanie KRRiT apetytu na regulowanie i koncesjonowanie jest nieporozumieniem. W "Strategii” położony jest nacisk na wprowadzanie mechanizmu samoregulacji przez dostarczycieli treści lub usług internetowych."
Zaiste. Na stronie 105 "Strategii" czytamy: "Procedurze koncesyjnej podlegać będzie rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych niezależnie od systemu dystrybucji sygnału (zalicza się do tego m.in. DSL, multipleks). W przyszłości należy rozważyć objęcie tą regulacją również Internetu i ewentualnie innych nowych form dystrybucji sygnału."
Samoregulacja natomiast ma się odbywać z niewielką pomocą: "Samoregulacja będzie uzupełniona o współregulację czyli samoregulację z czynnym udziałem istniejącego organu regulacyjnego w zakresie zawartości mediów elektronicznych." Organem będzie KRRiT w jednym z dwóch wariantów (strona 174).
I na koniec: "Dobiegają końca prace nad ustawą o opłatach abonamentowych. Sejm RP przyjął projekt ustawy w tej sprawie. Niezależnie od tego należy rozważyć możliwość uzupełnienia projektowanych zmian o dodatkowe rozwiązania przedstawione poniżej:
1) Obowiązkowi płacenia abonamentu podlegają gospodarstwa domowe lub firmy posiadające wszelkie urządzenia umożliwiające odbiór programu radiowego lub telewizyjnego (w tym również nowoczesne urządzenia multimedialne, jak np. komputer, telefon komórkowy UMTS).
2) Wprowadza się trzy rodzaje abonamentu: za odbiornik radiowy, za odbiornik telewizyjny oraz łączony za oba rodzaje odbiorników. Jeżeli odbiornik umożliwia równocześnie odbiór programu radiowego i telewizyjnego, to pobiera się opłatę łączoną." (strona 172).
Ciekawostką jest, że ponad 56% wpływów telewizji publicznej pochodzi z reklam, a tylko niecałe 32% z abonamentu. A o co chodzi wyjaśnia wspomniane wyżej oświadczenie:
"Ważna jest więc funkcja „odbiornika”. Jeżeli niemal 100 procent Polaków posiada dziś radio i telewizor to służący do odbioru telewizji komputer jest już jedynie dodatkiem. Na marginesie, warto zauważyć, że tak samo, jak nie podlega opłacie abonamentowej dodatkowy telewizor, czy radio, tak samo używanie telewizora i komputera nie może rodzić żadnych odatkowych obciążeń. Jeżeli natomiast coraz więcej ludzi będzie uważało, że są zwolnieni od płacenia abonamentu, ponieważ nie odbierają programu za pomocą tradycyjnych odbiorników, finansowanie nadawców publicznych będzie jeszcze bardziej zagrożone niż dzisiaj."
Czytelnie i bez owijania w bawełnę. Skoro 100% Polaków posiada, to znaczy, że 100% ma płacić. Zmuszenie ich do tego jest problemem czysto legislacyjnym. A i z budżetu też się coś uszczknie:
"3) Kwoty, które nie będą pobrane w wyniku zwolnień od opłat abonamentowych, będą zrefundowane z budżetu Państwa poprzez zasilenie rachunku bankowego organu..."
Strategia Państwa Polskiego w dziedzinie mediów elektronicznych na lata 2005-2020: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
o lol…
Bla bla Bla bla i na koniec bla. Ka¿dy wie swoje :). Jedno wiem Polska by³a i jest pañstwem biurokratycznym. Zazwyczaj wszystko zwalamy na komunê. Bo w i stocie rzeczy to prawda. Biurokracja, kontrolowanie wszystkiego to spu¶cizna pañstwa totalitarnego jakim neistety byli¶my. A ¿e u w³adzy s± ludzie którym nie s± obce te czasy, wiêc oni odtwarzaj± to co zosta³o niby zniesione ale co tkwi³o w nich (czyli tak¿e w nas). Trudno bêdzie nam siê tego wyzbyæ i oczy¶ciæ z naszej przesz³o¶ci, o której notabene NIE mo¿emy zapomnieæ. Aby Polska by³a kiedy¶ lepsza…..czego sobie i wam ¿yczê !
Nie wiadomo o co chodzi, ale zapewne o pieni±dze.
ciekawostk± jest ¿e nadal w tym kraju istniej± instytucje terroryzuj±ce podatników swoimi zachciewajkami. Skoro im nie pasuje to zakodowaæ sygna³ i koniec i problem abonamentu zostanie rozwi±zany, a nie biadoliæ i p³akaæ nad tym jak wielce s± poszkodowani bo im ludzie p³aciæ nie chc±. Druga kwestia, ¿e jest co¶ takiego jak poziom us³ug którego w telewizji publicznej nie ma. Trzecia kwestia to taka, ¿e kupuj±c telewizor p³ace podatek i za pr±d te¿ p³acê podatek wiêc to zjawisko co KRRiT nazywa abonamentem jest zwyk³ym characzem mafijnym ca³kowicie nie maj±cym pokrycia w ofercie programowej o reklamach nie wspomnê.
Paradoksem jest to ¿e oni maj± zyski z reklam które ja niby mam ogl±daæ i za t± zgo³a dyskusyjn± przyjemno¶æ jeszcze p³aciæ. Trochê siê komu¶ pewne kwestie ostro popierdzieli³y.
banki ka¿± sobie p³aciæ za obracanie moimi pieniêdzmi, pajace z KRRiT za ogl±danie reklam, do ¿³oba dla polityków mamy dop³acaæ my oczywi¶cie…… kurde jste¶my traktowani jak dojne krowy trzymane dla przyjemno¶ci tych którzy podejmuj± decyzje jednocze¶nie bêd±c najwiêkszymi nierobami tego kraju.
pierdol*ieci to tam sa, ale jak ju¿ pisa³em chodzi o to ¿e ten 200 stronicowy elaborat nie powsta³ za darmo, kto¶ wzi±³ niez³± kasê za tego gniota i nawet jak pójdzie do kosza to lepiej, bo bêdzie mo¿na sma¿yæ innego gniota za którego te¿ bêdzie kasa.
A co do abonamentu to powinien go p³aciæ ka¿dy, (przynajmniej radiowy) bo urz±dzenia do odbioru mamy wszyscy – sam pamiêtam z dzieciñstwa jak z g*wna tpu pude³ko po zapa³kach jaki¶ drucik itp robi³o siê odbiornik radiowy a jako anteny u¿ywa³o rynny 😀
Wiêc te palanty niech przestan± siê wyg³upiaæ tylko niech wprowadz± podatek RTV i maj± odwagê nazwaæ go. Tyle ¿e to banda z³odziei i tchórzy którzy wol± wprowadzaæ milion ró¿nych "podatków" , ale nie nazwanych podatkami 😉
"1) Obowi±zkowi p³acenia abonamentu podlegaj± gospodarstwa domowe lub firmy posiadaj±ce wszelkie urz±dzenia umo¿liwiaj±ce odbiór programu radiowego lub telewizyjnego (w tym równie¿ nowoczesne urz±dzenia multimedialne, jak np. komputer, telefon komórkowy UMTS)." Zgodnie z przepisami uni europejskiej wszystkie programy telewizyjne i radiowe odbierane za posrednictwem komputera (rowniez te kodowane :D) zwolnione sa ze wszystkich oplat. Wiec skad do chol*** ten glupi przepis znowu. Te rade powinni powystrzelac i juz. Oczywiscie posiadanie dekodera programowego jest juz zabronione ale to juz inna sprawa. A wracajac do abonamentu to podoba mi sie to jak maja we wloszech. Placisz abonament dostajesz dekoder i luzz, nie placisz i nie ogladasz telewizji publicznej. Tak powinno byc wszedzie bo niby dlaczego mam placic za czos czego wogole nie ogladam :|.
@Lesli ja i taq z radia slucham tylko rozglosni prywatnych wiec niby czemu mam placic ten abonament a taq wogole w usa nie maja zadnego abonamentu i zyja
Czyli jesli w domu posiadam komputer lub telefon UMTS to musze placic abonament za radio i tv?
posiadam komputerale bez tunera to i tak bêdê musia³ p³aciæ?
niech mi najpierw udowodni±, ¿e mam w komputerze jakiekolwiek "urz±dzenia umo¿liwiaj±ce odbiór programu radiowego lub telewizyjnego" … bo sam komputer jest do tego chyba nie zdolny gdy¿ TV Publiczna nie nadaje jeszcze audycji strumieniowych które mo¿naby odebraæ za pomoc± zwyk³ego MP albo innego odtwarzacza multimedialnego …
a wogóle to niech mnie poca³uj± w dupê … przecie¿ ja wcale nie ogl±dam Televizii w jakiejkolwiek formie a Televizor s³u¿y m itylko jako element zestawu do ogladania filmów z p³yt DVD lub innych no¶ników, za które zap³aci³em z w³asnej kieszeni …
@Cretino
tu nie chodzi im o odbiór poprzez fale radiowe (karta tunera TV), tylko poprzez tzw. straming.
Mo¿e i bym by³ sk³onny p³aciæ abonament (haracz) tylko niech mi najpierw dostarcz± do domu odpowiednie ³±cze przynajmniej 10MB w cenie dostosowanej do mo¿liwo¶ci przeciêtnego Polaka oczywi¶cie bez jakich¶ bzdurnych ograniczeñ na DL.
KRRiT spadajcie, ja i tak nie bêdê abonemantu p³aciæ. ¯ADNEGO. Po tych aferach korupcyjnych, 5-7 minutowych reklamach w TVP, wciskaniu ludziom niesympatycznych spikerów, bezszczelne wywalenie z Wiadomo¶ci pani Jolanty Pieñkowskiej i inne bezszczelne dzia³ania podejmowane przez prezesiaków TVP. I ja mam na tych chamów i ³otrów p³aciæ co miesi±c swoje ciê¿ko zarobione piêni±dze?! NIGDY W ¯YCIU! ZAPOMNIJCIE!!!
… wiwat szeryf z Nottingham …. wiwat … opodatkowaæ wszystko wszystkim … wiwat !!!
albo reklamy albo abonament – TP S.A. – skrót ten jest wspólny dla moich dwóch ulubionych firm: Teleubikacji Polskiej i Televizji niby publicznej – ale siê dobrali, nie ?
Popieram pomys³ komentuj±cych powy¿ej – niech sobie telewizja publiczna zakoduje sygna³ i po sprawie. POLSATU cyfrowy czy te¿ CYFRA + nie ZMUSZA nas na si³e, aby¶my ich ogl±dali….
A KRRiT to taki sam gniot jak ZAIKS, RIAA i inne paso¿yty – PRECZ Z NIMI !!!
@ DajtaBanana
mylisz siê dziecko, pañstwem totalitarnym ani komunistycznym NIGDY nie byli¶my. Gdyby¶my byli to takie mato³y jak dzisiejsza prawica nie mog³yby w ogóle istnieæ, bo ten "totalitarny" ustrój tak by zadzia³a³. Takie gadanie to s± mrzonki i ¶mieszne gadanie ludzi, którym nic nigdy nie pasuje. Poza tym historia dla historyków, a biurokracja by³a, jest i bêdzie WSZÊDZIE. Pierwszy przyk³ad? proszê, USA. Tam jest jeszcze wiêcej biurokracji ni¿ u nas, jednak ka¿dy wie co ma robiæ i ma za to p³acone. U nas ludzi jest ma³o, obowi±zków du¿o, najwiêcej "dodatkowych" i zajmowanie siê bzdetami. To jest zale¿ne od toku my¶lenia rz±dz±cych na samej górze instutucj±, a nie ludzi na dole. Wielu z nich, zw³aszcza tych starszych, ma wpojone, ¿e niewa¿ne co siê robi, kasa i tak bêdzie. Na zmianê tego potrzeba pokoleñ, a nie 10 lat !!! Jestem m³ody, pracujê w firmie bud¿etowej i szkoda w ogóle mówiæ, jakimi bzdetami mo¿na zajmowaæ siê jako informatyk, nie mówi±c ju¿ o tym, co ludzie pracuj±cy reprezentuj± za poziom znajomo¶ci z komputerów. A s± to ludzie te¿ i m³odzi. Po prostu wszystko zale¿y od cz³owieka i, je¶li chce, to zmieni to. Ja próbujê, ale dostajê odpór. Co do KRRiT: kitu¶ bajdu¶!!!!
i uj i tak nie bede placil….