Kolejne nieBezpieczne nośniki

admin - Thursday, 16 June 2005, 09:36

W poniedziałek kadra menedżerska z EMI Group oświadczyła, że koncern planuje wprowadzić płyty CD z ograniczeniem na wykonanie jedynie 3 kopii. Technologia pozwala posiadaczowi oczywiście na wykonanie pełnych kopii, lecz tak skopiowane płyty nie będzie można już powielić w żaden sposób.
Podobną ścieżką podąża koncern Sony BMG, którego połowa sprzedawanych płyt audio CD w Stanach Zjednoczonych posiada system zabezpieczający przed kopiowaniem. Kolejną prawidłowością jest podobieństwo w stosunku do konkurencji, ponieważ można będzie wykonać maksymalnie 3 kopie płyty.


Jak się można było spodziewać, nowa technologia posiada pewne problemy kompatybilności z odtwarzaczami, muzyka nie może być przetransferowana na popularne iPody firmy Apple. Właśnie przez tą ułomność systemu inni giganci jak Universal Music Group czy Warner Music Group Corp pozostali przy starej technologii.
O tym, że system jest do złamania wiedzą ludzie z EMI i Sony BMG, zabezpieczenie ma powstrzymać większość użytkowników, jednak nie powstrzyma tych uzdolnionych i zdeterminowanych.
Powodem na który tym razem powołał się przemysł muzyczny to nie tyle nielegalne sieci P2P, a kopiowanie oryginalnych utworów dziesiątkom znajomym.
Płyty mają pojawić się już w połowie lipca.

Tagi:

Komentarze (0)
  1. SqnHead pisze:

    HEhe no to z takiej p³ytki robisz obraz i jedziesz dalejz kopiowanie hehe, noo chyba ze siê myle 🙂

  2. oxygene pisze:

    Wystarczy zrobiæ ISO p³yty i ju¿ po k³opocie. I kopiowaæ na no¶nik ju¿ z pliku obrazu. Walka z piractwem muzycznym to przede wszystkim ni¿sze ceny na p³yty audio, max. 19,99 za zagraniczny album i do tego, u¶wiadamianie ¿e piractwo jest z³e :P, a mówienie ¿e jest z³e bez obni¿ania cen p³yt, mija siê z celem i kropka 😉 To samo dotyczy oprogramowania. Firmy np. jest staæ p³aciæ tysi±ce z³otych i tak powinno byæ ale tacy studenci którzy chc± posmakowaæ czy nawet poznaæ program nie staæ ich na to. Moim zdaniem firmy programistyczne powinny stworzyæ funkcjonalne w 100% z orygina³em programy ale np. do³±czonymi reklamami adware. Bêdziemy mogli korzystaæ za friko dla w³asnych celów czyli nauki ale przy okazji bedziemy mieli baner z reklamami. I tak powinno byæ wg mnie. Pozdrawiam.

  3. mat9v pisze:

    Koncerny muzyczne nie przejmuj± siê zapaleñcami bo wiedz± ¿e wszystkie te zabezpieczenia da siê z³amaæ. Je¶li p³yta ma byæ odtwa¿ana w stacjonarnym playerze cd to musi byæ zapisana zgodnie ze standardem a to znaczy ¿e np. pod linuxem nie ma najmniejszego problemu ¿eby j± zgraæ :). Prawdziwym celem EMI/SONY itd jest zabezpieczenie siê przed natychmiastowym (bardzo prostym) skopiowaniem p³ytki, chc± uderzyæ w ma³o obeznanych z komputerami klientów (jakich na ¶wiecie jest wiêkszo¶æ), co skutecznie zmniejszy poziom "okazjonalnego" piractwa. Aby siê naprawdê dobrze zabezpieczyæ potrzebowaliby pe³nego wsparcia ze strony systemu operacyjnego, DRM w Longhornie mo¿e im mocno u³atwiæ zadanie. Zastanawiam siê tylko jak sobie poradz± z Linuxem, bo nie s± dzê by ktokolwiek w jakiejkolwiek dystrybucji zaimplementowa³ DRM 🙂 A linux zdobywa coraz wiêksz± popularno¶æ, poczekamy, zobaczymy….

  4. oxygene pisze:

    …jednak nie powstrzyma tych uzdolnionych i zdeterminowanych.
    SqnHead: ty w³a¶nie jeste¶ uzdolniony, tworz±c obraz…. hehe, ich patent ma powstrzymaæ blondynkê, która bêdzie kopiowaæ cd i za 4 razem siê zdziwi, co robi nie tak ¿e siê nie nagrywa i spali 10 kolejnych plytek i odda do reklamacji orygina³ ¿e siê popsu³a.

  5. Tipros pisze:

    Temat powraca jak bumerang: tworz± zabezpieczenia i w koñcu bêdzie zabezpieczenie z dodatkiem muzyki …

  6. aRBi pisze:

    @oxygene
    hehe dobre z ta blondynka 😀

    poczekamy i zobaczymy, ja i tak za ta kase co jest obecnie nie kupie plyty audio, bo to bezsens i glupota. chyba ze zostane politykiem, wtedy bede mial okazje wydac budzet na osobista plytoteke 😉

  7. DajtaBanana pisze:

    Blodyñki hehe…czego to oni nie wymy¶l±.
    Fakt zabezpieczone p³yty musz± byæ kompatybilne ze stacjonarnymi odtwarzaczami ale prawda jest taka ¿e nie zawsze s±. I pó¼niej siê dziwi± ¿e ludzie chc± p³ytki zwracaæ bo nie dzia³aj±.

  8. malciak pisze:

    I po co to?? Rywalizuj±ce ze sob± grupy hakerów i tak wszystko po³ami±. Setki miliony dolarów wyrzucone w b³oto. A ja orygina³u napewno nie kupie, z którego nie bêde móg³ zrobiæ kopi bezpieczeñstwa.

  9. ThanatoS pisze:

    Hmm, 3 razy? Przeciez plyta Audio jest nie nagrywalna 😉 Jak to sprawdzi? Pewnie ze zrobi sie obraz plyty CD i po problemie.

  10. pepperman pisze:

    "…a kopiowanie oryginalnych utworów dziesi±tkom znajomym. "
    od kiedy to jest zabronione? jak dobrze pamietam mam prawo dowolnie rozporzadzac moja plyta w kregu moich znajomych. place podatki w cenie sprzetu, nosnikow. za co wiec place?

  11. terpilowski pisze:
  12. terpilowski pisze:

    czy w tym kapitalistyzcnym ³agrze mozna miec do 3 znajomych ?
    bo jak tak to ja wole rosje 🙂

  13. wojtekPL pisze:

    Ciekawe gdzie bêdzie zapisywana informacja ¿e p³yta zosta³a skopiowana np 3 razy? Mi siê wydaje ¿e w systemie i wtedy wystarczy zwyk³a reinstalacja albo znajomy sam sobie sokpiuje:)

  14. pietro_asp pisze:

    nie bede sie rozpisywal tyle razy w koncu juz bylo o piractwie powiem tylko…. cena, cena i jeszce raz cena

  15. Caleb_88 pisze:

    ciekawei mnie jak to jest niby zrobione, ze 3 kopie… czyli np EACem to moge sobie tylko 3 razy ja zrzucic? Hmm… ale jak juz zrzuce to mam same wave’y no i jak bedzie z tym zabezpieczeniem wtedy?

  16. Arkasza pisze:

    Wystarczy, ¿e znajdzie siê kilku lub choæby jeden "zapaleniec", który zripuje tak± p³ytê i udostêpni j± w e-mule czy Bittorencie.
    Tyle. Chyba nie tylko "zapaleñcy" korzystaj± z programów P2P…

  17. grzes07 pisze:

    nastepny glupi pomysl ktory i tak jest bez sensu.
    Czy nie lepszym wyjsciem jest obnizyc ceny a z drugiej strony dzisiejsza muzyka to w 99% kicz.

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.